Uprawianie sportu powinno sprawiać przyjemność oraz dawać satysfakcję. Dzięki systematycznym treningom dbamy o zdrowie, sylwetkę i samopoczucie, ale również pracujemy nad techniką i wynikami. Nie ma znaczenia, czy startujemy w zawodach, czy trenujemy dla własnego zadowolenia – poprawa rezultatów cieszy i motywuje do dalszej aktywności.

Jak ćwiczyć, żeby pływać szybciej?

Ważnymi czynnikami, które wpływają na prędkość pływania, są siła oraz wytrzymałość. Lepsza kondycja sprawia, że jesteśmy silniejsi i sprawniej pokonujemy kolejne długości basenu. Elementy mające wpływ na dobre wyniki w pływaniu rozwiniemy na przykład dzięki interwałom. Są to treningi, które składają się z dwóch elementów – krótkich, szybkich odcinków, przeplatanych pływaniem w wolniejszym tempie. Dodatkowe przygotowania na siłowni, biegi sprinterskie czy zajęcia gimnastyczne wzmocnią ogólną sprawność i przyczynią się do lepszych rezultatów w wodzie.

Pływanie to aktywność, w której bierze udział całe ciało. Nie należy skupiać się tylko na wzmocnieniu mięśni nóg. Silniejsze ramiona oraz rozwinięte mięśnie pleców i brzucha to kolejne elementy, które składają się na sukcesy w pływaniu. Do treningu w wodzie i na lądzie trzeba więc wpleść ćwiczenia rozwijające te partie ciała.

Istotne znaczenie ma odpowiednia technika. Właściwa pozycja i prawidłowo wykonane ruchy przekładają się na lepsze tempo. Trzeba także zwrócić uwagę na nawroty czy skoki do wody. Niedoświadczeni pływacy tracą na te czynności sporo czasu. Dobra technika sprawi, że powyższe elementy nie będą wybijały z rytmu i korzystnie wpłyną na dalszy przebieg treningu.