Jeśli chodzi o czepek na basenie to możemy zaobserwować dwie skrajne emocje wśród ludzi. Część zakłada go na basenie
z przyjemnością aby ochronić włosy i uszu, druga część z Nas szczerze go nie cierpi. W zależności na jaką pływalnie uczęszczamy
w regulaminie może być zapis o konieczności jego stosowania. Ale kluczowe pozostaje pytanie jaki czepek wybrać, aby był najodpowiedniejszy? Zawsze możesz dopytać Naszego instruktor pływania w Krakowie.


Po co czepek na basenie – zalety ze stosowania


Jeśli jesteś przeciw stosowaniu czepka na basenie może dzięki tym informacjom będziesz wstanie się do niego przekonać.
Chroni on włosy i uszy oraz na ogół wpływa na komfort pływania i przebywania w basenie.

Po pierwsze chroni on Nasze włosy przed działaniem chloru w basenie. Woda aby nadawała się do pływania przy liczbie ludzi korzystających z pływalni musi być poddawana metodą uzdatniania. Najczęściej jest to osiągane przez dodatek chloru który
powiedzmy sobie to szczerze, niszczy włosy. Głównie wpływa na osłabienie włosa oraz na zanik koloru. Jeśli więc chcemy posiadać mocne i lśniące włosy, a korzystamy z basenów regularnie to przekonasz się szybko o konieczności jego zakupu.

Po drugie osoby z długimi włosami (szczególnie kobiety i dziewczynki) zauważą szybko, że czepek o wiele lepiej niż gumy i spinki przytrzymują włosy. Im dłuższe włosy tym bardziej stają się niesforne w wodzie gdzie mogą wchodzić nam na twarz, dostawać się
pod gogle i ogólnie utrudniać pływanie. Czepek również może przyczynić się do oszczędności czasu. Wysuszenie długim włosów
może potrwać, a pod czepkiem który jest prawidłowo dopasowany będą one suche.

Po trzecie jeśli przeszkadza Ci woda dostająca się do ucha czepek będzie bardzo dobrym wyborem, aby temu zapobiegać.
Szczególnie Nasze dzieci mogą być narażone na zapalenie ucha, co jest bolesną infekcją spowodowaną zalegającą wodą.
Wysuszenie prawidłowo ucha jest niezmiernie ważne po basenie ale czasem o tym zapominamy u Nas samych jak i Naszych dzieci. Czepek pozwoli zabezpieczyć uszy przed nadmiernym wlewaniem się wody do ucha. W okresie zimowym zabezpieczymy się przed przeziębieniem po za szybkim wyjściu na zewnątrz.


Rodzaje czepków pływackich


Wbrew pozorom wybór czepka nie jest tak prostą sprawą. Czepki różnią się głównie materiałem wykonania i od materiału zależą jego główne właściwości. Dochodzi również kształt czepka – tak są różne modele. Skupimy się teraz nad materiałem wykonania i odpowiemy sobie na pytania takie jak

Który materiał będzie chronił nasze włosy przed negatywnym działaniem chloru? 

Który materiał będzie wytrzymały i elastyczny? 

Który materiał zapewni nam komfort podczas pływania? 

Czepki silikonowe – bardzo wytrzymały materiał, a więc zakup takiego czepka wystarczy na długi okres czasu. Dobrany odpowiednio przylega ściśle do głowy i zabezpiecza przed dostaniem się choć kropli wody pod niego. Ponad to ze względu na swoją elastyczność są łatwe do zakładania i zdejmowania, a co za tym idzie nie ciągną włosów. Dlatego czepki z silikonu wybierane są głównie dla dzieci i przez kobiety z dłuższymi włosami.

Czepki lateksowe – materiał cieńszy niż silikon ale równie wytrzymały. Zaletą tego typu czepków jest lepsze „oddychanie” skóry głowy.
Przy większym wysiłku radzi sobie znacznie lepiej z oddaniem ciepła przez co nie będziemy mieli odczucia gorąca pod czepkiem.
Jest też minus, a mianowicie przy zakładaniu i zdejmowaniu będzie ciągnął włosy. Niektóre osoby również mogą być uczulone na lateks. 

Czepki poliestrowe – dobra wytrzymałość materiału na czynniki jak chlor. Jest to również rozciągliwy materiał, więc nie powinno być problemów z zakładaniem i zdejmowaniem. Niestety nie chroni włosów przed dostaniem się wody pod niego.

Czepki z lycry – bardzo rozciągliwy materiał który dopasowuje się łatwo do kształtu głowy. Nie ciągnie również włosów przy zakładaniu
i zdejmowaniu. Minusem jest za to przepuszczanie wody oraz wytwarzanie większych oporów w wodzie podczas pływania
niż jego konkurenci. 

Czepek neoprenowy – materiał wykorzystywany przy piankach do nurkowania. Chroni skórę głowy przed utratą ciepła i zmniejsza opory wody dlatego wykorzystywany przez profesjonalistów i amatorów podczas pływania w akwenach otwartych. 

Czepek gumowy – materiał z którego jest wykonany nie przepuszcza wody. Jego grubość jest trochę mniejsza niż lateksowego, ale za to znacznie mniej rozciągliwy. Dlatego może sprawiać problemy przy prawidłowym zakładaniu i zdejmowaniu. Musimy się również przygotować na ciągnięcie włosów.