Nasze dzieci lub nawet my sami narzekamy na piekący ból oczu po wizycie na basenie. Zaczerwienienie oczu jest normalną reakcją na zawarty w wodzie basenowej chlor i o ile nie jest to niebezpieczne (chyba, że jesteśmy na basenie codziennie po parę godzin i ciągle się zanurzamy) to doskwiera nam związany z tym dyskomfort. Najprostszym i zalecanym sposobem aby problem nie powrócił jest zakup odpowiednich okularów pływackich. Ale jakie okulary pływackie wybrać?


Na co zwrócić uwagę przy kupnie okularów pływackich?


Wbrew pozorom tak niewielka rzecz jak okulary pływackie ma szeroki wachlarz parametrów na które musimy zwrócić uwagę przy zakupie. Przecież nie chcemy aby w czasie nurkowania nabierała się nam do nich woda? Lub gdy pokonujemy kolejną długość basenu pod okiem Instruktor Pływania w Krakowie szkiełka Nam zaparują i będziemy musieli się zatrzymać aby cokolwiek widzieć?


Okulary pływackie dzielą się na swoiste grupy odnośnie przeznaczenia z podobnymi parametrami. Musimy mieć świadomość, że inne szkła wybierzemy gdy pływamy lub korzystamy z Nauka Pływania w Krakowie na krytym basenie. Natomiast inne właściwości będą pożądane przez nas gdy pływamy w jeziorach lub wodach otwartych gdzie odblaski słońca mogą nie tylko pogorszyć widoczność ale również w skrajnych przypadkach uszkodzić wzrok.Rodzaje okularów pływackich


Rodzaje okularów pływackich dzielimy w zasadzie na poniżej zaprezentowane grupy:

Okulary miękkie – czyli te które najczęściej możemy znaleźć na półkach sklepowych oraz w sklepach internetowych. Są bardzo wygodne w użytkowaniu z uwagi na fakt dobrego dopasowania niezależnie od kształtu głowy. Miękki silikon z którego są wykonane jest bardzo elastyczny i szczelnie przylega przez co nie musimy obawiać się dostania pod nie wody – oczywiście jeśli wybierzemy odpowiednie dla siebie!

Okulary półtwarde – wykonane z tworzywa nieco twardszego przez co nie są tak elastyczne. Tutaj musimy skupić się bardziej na doborze odpowiedniego modelu dla nas z uwagi na mniejsze dopasowanie uniwersalne. Używane przez osoby którym zbytnia elastyczność okularów przeszkadza w pływaniu.

Okulary twarde – potocznie zwane szwedkami, bardzo sztywne. Mają lepszy kąt widzenia, niż okulary miękkie. Dobierane bardzo indywidualnie ale dzięki temu pozwalają najlepiej przylegać do twarzy oraz w trakcie mocnej aktywności mamy większą pewność, że pozostaną na swoim miejscu. Z tych przyczyn wybierane przez zawodowców w świecie wody.

Maski – przeważnie używane do nurkowania, posiadają szeroki kąt widzenia. Występują bardzo często w zestawie z rurką do oddychania.Parametry okularów pływackich


Poznaliśmy już na jakie grupy główne dzielą się nasze okulary. Teraz za to omówimy sobie na co zwrócić uwagę przy kupnie. Jakie parametry cechują dobre okulary i które będą bardziej dla nas przydatne a które mniej z uwagi na naszą aktywność basenową.


Antifog – powłoka którą stosują producencie okularów w celu nie osiadania pary na ich powierzchni. Nie ma nic bardziej irytującego jak zamglony obraz przez który nie możemy dostrzec końca ścianki, obiektów w czasie nurkowania czy po prostu zegara na basenie. Zwróćcie uwagę czy producent podaje, że zastosował tą technologie w waszym wyborze.


Uszczelka – materiał który będzie stykał się z naszą skórą w okolicach oczu. Musimy wybrać taki model od producenta przy którym będziemy czuli efekt zasysania. Pozwoli on nam bez obaw zanurzyć się w wodzie i mieć pewność, że nie dostanie się nigdzie woda.


Regulacja – dobre okulary pływackie pozwalają na regulacje, która możliwa jest przez plastikowe elementy zamontowane na pasku ( na środku, albo zaraz przy szkiełkach). Producenci niektórych modeli w zestawie z samymi okularami, dołączają dodatkowe noski o różnej szerokości, by możliwość personalizacji była jeszcze większa.


Nosek – są naprawdę ważne przy wyborze dobrych okularów. Jeśli dobierzemy z niewłaściwymi możemy doświadczyć przesuwania się okularów w czasie nurkowania. Co gorsze za małe lub źle ułożone do naszego nosa mogą powodować ból i ucisk na nasadę. Samych nosków też mamy kilka rodzajów:

Noski regulowane – regulujemy szerokość noska,

Noski dopasowujące - dopasowują się samodzielnie do kształtu nosa podczas noszenia okularów, Noski wymienne - wraz z zakupem dostajemy noski i dostosowujemy je do twarzy ,

Noski wysokie -  dzięki wyższej pozycji noska zyskujemy więcej miejsca na nos,

Noski w szwedkach – stanowią je sznurek i gumka lub inna osłonka.


W następnym wpisie omówimy wybór szkieł i czym te wybory będą podyktowane oraz jak prawidłowo dbać o sprzęt aby służył jak najdłużej. Jeśli macie pytania również możecie zapytać Naszego Instruktora z grupy Doskonalenie Pływania w Krakowie.