W tej części mierzymy się dalej z wyborem prawidłowych okularów pływackich dla Nas, ale również dla naszych pociech. Uzbrojeni w wiedzę z poprzedniej części przechodzimy dalej omawiając kolejne parametry którymi cechują się poszczególne okulary. Myślę, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ile opcji wyboru one prezentują oraz jak odpowiedni dobór ma wpływ nie tylko na komfort pływania, ale i zachowanie zdrowia samego oka.Rodzaje szkieł w okularach pływackich


Kolor soczewki w Naszych nowych okularach pływackich nie jest tylko kwestią estetyczną, choć ta jest również bardzo ważna, bo kto chciałby nosić coś co mu się nie podoba wizualnie? W sklepach spotkać możemy okulary z soczewkami przezroczystymi, kolorowymi lub efektownie wyglądającymi – lustrzanymi.


Soczewki kolorowe – najchętniej wybierane przez Nasze dzieci i nie ma czemu się dziwić, bo wyglądają naprawdę ekstra! Szkła te mogą w delikatnym stopniu zmniejszyć odblask od wody w basenach zewnętrznych lub akwenach otwartych. Minusem może być minimalne zniekształcenia konturów które widzimy patrząc przez nie.


Soczewki przyciemniane – cechują się ciemniejszym, nieco zamglonym kolorem. Stanowią idealne rozwiązanie dla osób pływających w otwartych przestrzeniach przy dużym nasłonecznieniu. Tak jak zwykłe okulary przeciwsłoneczne tak i one zmniejszają ilość rażącego światła. Najczęściej zawierają również filtr UV, aby nasze oczy były bezpieczne. Zdają egzamin również w mocno oświetlonych pływalniach.


Soczewki przejrzyste – najbardziej uniwersalne ze wszystkich. Używane na basenach zamkniętych, gdzie nie mamy odblasków rażącego słońca od wody. Dzięki zastosowaniu przejrzystego materiału obraz, który przez nie widzimy jest praktycznie zachowany bez zniekształceń.


Soczewki lustrzane – bardzo dobra ochrona przed promieniami słonecznymi i odblaskami w wodzie a przy tym zachowują bardzo dobrą widoczność. Zniekształcenia nie są zbyt dostrzegalne, nie wpływają na komfort pływania np. w czasie kursu pływania w Krakowie. Wyglądają przy tym bardzo spektakularnie i przyciągają wzrok innych osób.


Większość okularów pływackich posiada filtr promieni UV które chronią oczy przed ich niekorzystnym wpływem. Głównie w słoneczne dni, kiedy to nawet na krytym basenie występuje duże naświetlenie. Starajmy się również wybierać soczewki z poliwęglanu. Jest to materiał znacznie odporniejszy na wszelkie zarysowania, które przydarzają się w czasie transportu na i z Naszej szkoły pływania w Krakowie.Jak dbać o okulary?


Gdy zdecydujemy się który model będzie nam towarzyszył na basenie, ważnym jest, aby zachować jego pełną funkcjonalność jak najdłużej. Niestety poprzez niewłaściwe czyszczenie i przechowywanie mogą pojawić się rysy na soczewce, pęknięcia lub materiał, który miał idealnie przylegać wokół oczu zacznie odstawiać. Istotnym jest tutaj, aby czyszcząc okulary pływackie nie używać materiału, na którym zgromadziły się pyłki lub różne drobinki. Działają one wtedy jak papier ścierny powodując uszkodzenia, ale również ścieranie warstwy anti-fog i filtru UV.

Wybieramy więc specjalne produkty jak spraye oraz chusteczki nasączone specjalnym płynem ułatwiające utrzymanie okularów w czystości. Domowym sposobem jest wyczyszczenie ich w umywalce za pomocą mydła lub płynu do naczyń.

Warto zaopatrzyć się również w sztywne etui do transportu, gdy pakujecie okulary swoje lub dziecka na kurs pływania w Krakowie. I choć większość okularów ma powłokę, która zapobiega parowaniu, z czasem się ona ściera, więc spray oferujący takie zastosowanie będzie dobrym pomysłem. Przy wyborze okularów dla dzieci ważne jest, aby nie sprawić odwrotnego efektu od zamierzonego przez wybór niewłaściwych. Tutaj kluczowy jest wygląd – dzieci przekładają wygląd nad zastosowanie, dlatego muszą się im podobać, aby zechciały je używać. Wybieramy również gumki z miękkiego materiału, który przylega dokładnie do skóry i powoduje efekt „zassania” przez co woda nie dostanie się do środka i poprawi widoczność.

Gdy macie jakieś wątpliwości jakie okulary pływackie wybrać chętnie służymy poradami jak również instruktor pływania Naszej szkoły.