Powoli kończy się okres zimowy, powietrze jest coraz cieplejsze i słońce cieszy Nas swoją obecnością znacznie dłużej. To również czas planowania urlopów i choć w obecnej sytuacji epidemiologicznej nie jest to zadanie łatwe to wszyscy mamy nadzieję popływać w ciepłych morzach.

Płetwy u osób w jasny sposób kojarzą się właśnie z aktywnością na wodach otwartych. Zwiększają zdecydowanie efektywność pracy nóg, dzięki czemu możemy poruszać się znacznie szybciej, dłużej i wykorzystując przy tym mniej energii. Jednak coraz częściej możemy zauważyć ich obecność u osób uczęszczających na basen. Nie tylko dzieci korzystają z tego gadżetu
na pływalniach.

Płetwy mają na celu pomóc pływakom w rozwijaniu mocniejszego kopnięcia, zwiększenia tempa kopnięcia i elastyczności stawu skokowego. Niwelują monotonność w pływaniu i czynią trening bardziej skutecznym umożliwiając wykonanie trudniejszych ćwiczeń technicznych i ograniczając ryzyko występowania błędów w poszczególnych elementach stylów pływackich poprzez ułatwienie utrzymania prawidłowej pozycji naszego ciała w wodzie. Jednak nic nie zastąpi pracy z instruktorem dlatego zapraszamy do Naszej szkoła pływania w Kraków.Czy płetwy są mi potrzebne?


Pierwszym krokiem przed zakupem sprzętu jest rozpoznanie własnych potrzeb, bo od nich zależy to, jaki model płetw należy dla siebie wybrać. A płetwy dostępne są w dwóch podstawowych kategoriach: treningowe i do nurkowania (we wszystkich jego odmianach). Zakup płetw powinien być również uzależniony od kondycji fizycznej pływaka, ponieważ niektóre z nich,
na przykład płetwy do szybkiego pływania (z dłuższym piórem i znacznie sztywniejsze) wymagają od nurka dość dobrej kondycji fizycznej.

Płetwy więc najczęściej wykorzystywane są do pływania w ciepłych morzach, aby podziwiać podwodny, zjawiskowy świat. Sama aktywność ma swoją nazwę. Snorkeling oznacza pływanie
w zanurzeniu na niewielkich głębokościach, zazwyczaj tuż pod taflą wody. Ogromną zaletą tej aktywności jest jej dostępność. Nie jest wymagane ukończenie specjalistycznego kursu,
ani nawet umiejętność pływania, choć ta ostatnia oczywiście pomaga dlatego dobrym pomysłem będzie wcześniejszy kurs pływania w Nowa Huta. Zaczynając przygodę ze snorkelingiem, wystarczy zakupić podstawowy sprzęt jakim są płetwy oraz maska.

Jeśli Naszym celem jest poprawa techniki to również wybór płetw będzie dobrą decyzją. Tutaj mniejsze znaczenie będzie miało czy wybierzemy spokojny basen, czy falujące akweny otwarte. Praca nad techniką może obejmować wiele aspektów. Przykładowo: triathlonista trenuje rytm pracy rąk i nóg (zachowanie harmonii ruchów). Pływanie w płetwach (na przykład
w konfiguracji 100 metrów w płetwach, kolejne 100 metrów bez nich itd.) może przyczynić się do polepszenia czucia wody. Zwalniają również ruchy nóg, dzięki czemu łatwiej osiągnąć rytm pływacki. Warto jednak sukcesywnie powtarzać daną czynność. W ten sposób zostanie ona wprowadzona do pamięci mięśniowej. Tym samym ruchy staną się bardziej automatyczne.

Pływanie w płetwach przynosi również wiele korzyści w pracy stóp. Takie treningi zwiększają rozciągnięcie oraz oducza zginania stopy w stawie skokowym. Ta ostatnia czynność w dużej mierze obniża pozycję nóg w wodzie (pływak jest ściągany do dołu). Ponadto, używanie płetw podczas treningu pozwala na osiągnięcie większego skupienia na ćwiczeniach technicznych. Dzięki nim można osiągnąć dobry napęd. Przydaje się on np. do ułatwienia ćwiczeń na wysoki łokieć. Co więcej, pływanie w płetwach wymusza lepszą stabilizację ciała. Jeśli pojawią się pytania co do poprawności pływania w płetwach zawsze możesz skorzystać z pomocy instruktora pływania w Kraków. Jest również sposobem na urozmaicenie długotrwałych treningów tlenowych.Na co zwrócić uwagę przy zakupie płetw?


Płetwy to sprzęt, który wybierać należy cierpliwie, aczkolwiek jeżeli już kiedyś je mieliśmy, będzie nam znacznie łatwiej, bo konkretni producenci starają się produkować płetwy o raczej stałej budowie i kształcie.Twardość

Ten czynnik zależy od tego, jak szybko będziemy się poruszać w naszych płetwach. Im są one twardsze, tym szybciej popłyniemy, lecz wiąże się to z tym, że musimy mieć mocne mięśnie nóg, by odpowiednio nimi operować. Płetwy o dużej twardości, przeznaczone są zdecydowanie dla osób doświadczonych, mających pojęcie o nurkowaniu. Zazwyczaj wybierane przez osoby
o postawnej budowie ciała.

Płetwy bardziej miękkie są idealne dla osób, które dopiero uczą się, lub są średnio zaawansowane. Częstym wyborem są u kobiet, których masa ciała jest mniejsza, oraz dla dzieci.
Należy pamiętać, by dobrać płetwy pod względem tego gdzie są używane. Zbyt miękkie płetwy, mogą nie poradzić sobie z pokonywaniem prądów wody.


Budowa

Wybierając płetwy, bardzo istotnym czynnikiem jest kształt i odpowiednia budowa Wpływa to na jej charakter, ale przede wszystkim funkcję i zachowanie w wodzie. Możemy wyróżnić elementy takie jak:

• Pióro płetwy – jest to główna część płetwy. To tutaj warto sprawdzić jaką ma ono twardość i jak jest wykonane, bowiem zależy od tego w jakich warunkach wypadnie najlepiej,
oraz jaką siłę mięśni będzie trzeba użyć, by poruszać się naprzód.

• Pasek – wykonany z tworzywa sztucznego, mający możliwość regulacji. Często jest to tworzywo bardziej rozciągliwe, by wyeliminować regulacje.

• Zapięcie paska – element, który umożliwia płetwie pewne trzymanie się stopy. Zazwyczaj jest to zatrzask, lub innego rodzaju klamra.

• Krawędź płetwy – wzmocniony element, który sprawia, że płetwa jest bardziej sztywna i przez to stabilna. Odpowiednio wzmocniona wyeliminuje fakt ewentualnych uszkodzeń przez twarde elementy.

• Dysze – element znajdujący się między stopą nurka a piórem płetwy. Jest on specjalnie wyprofilowany, co przekłada się na to, że moc jaką musimy włożyć w napędzania podczas pływanie jest znacznie mniejsza, oraz sama czynność jest bardziej komfortowa.Rodzaje płetw w sprzedaży


Na jakie rodzaje można podzielić płetwy? Na rynku wyróżnić można dwa rodzaje, różniące się tym jak je zakładamy. Zbudowane są nieco inaczej i trzeba wziąć to pod uwagę podczas wyboru.Płetwy paskowe

Są to płetwy, które przeznaczone są dla osób nurkujących w zbiornikach otwartych jak morze. Trzeba dobrać je do poprzednio kupionych specjalnych butów. Jeżeli wybieramy płetwy
bez buta, należy wziąć pod uwagę, by było na tyle wystarczająco miejsca, by zmieścił się but. Jest to bardzo dobre wyjście dla osób, które nurkują w otoczeniu ostrych elementów,
a but chroni nas przed urazami mechanicznymi i wszelkiego rodzaju obtarciami.Płetwy kaloszowe

Kupujemy je inaczej niż paskowe – nie potrzeba w nich buta. Zakładamy je na gołą stopę, używa się ich na obiektach takich jak basen, są skierowane do osób pływających bardziej rekreacyjnie niż profesjonalnie. Płetwa kaloszowa powinna dobrze przylegać do stopy, musi być idealnie dopasowana. Jeżeli płetwa obciera nas, a większy rozmiar jest znacznie za duży, należy sięgnąć po inny model. Płetwy paskowe można podzielić na dwie grupy:

• Płetwy klasyczne – sprzęt, który bardzo dobrze sprawdzi się dla początkujących nurków. Składa się tylko z pióra, oraz stopy, która jest pozbawiona wszelkich dodatków, bardzo dobrze spisze się w nauce nurkowania i przyswajania sobie tej umiejętności.

• Płetwy jet fin – jest to produkt o zupełnie innej budowie. Są znacznie krótsze niż płetwy klasyczne, przez co są zwrotniejsze. Ten typ płetw przeznaczony jest raczej dla osób doświadczonych, które mają dobrze opanowaną technikę nurkowania.Płetwy dla dzieci – jakie wybrać


Ten rodzaj płetw, jest przeznaczony dla najmłodszych. Są one zbudowane nieco inaczej i mają inne proporcje niż te, które są przeznaczone dla osób dorosłych. Płetwy do pływania dla dzieci mają możliwość regulacji, co pozwoli, by dopasować je do stopy dziecka idealnie, oraz uniknąć zmieniania ich co sezon. Mają możliwość dopasowania się do gołej stopy,
oraz do stopy w założonym bucie. Sprawia to, że będą odpowiednie do nurkowania zarówno w otwartych akwenach, oraz w basenach. Płetwy dla dziecka to idealny element,
który poprawi ich szybkość, ale też może pomóc w nauce pływania, choć mniej niż lekcje pływania w Ruczaj.