Jednym z podstawowych problemów osób pływających jest kwestia oddychania pod wodą. Wielu pływaków instynktownie nabiera powietrza, co jest bardzo niekomfortowe i może na długo zniechęcić przed kolejną wizytą na basenie. Dla osób, które chcą oduczyć się oddychania pod wodą albo szukają sposobu, aby zabezpieczyć się przed wlewaniem wody do nosa podczas treningu przeznaczone są zatyczki na nos, czyli tak zwane "noski" lub "klipsy". Ich stosowanie wzbudza jednak pewne kontrowersje wśród ekspertów.

Zalety "nosków"

Nabranie do nosa wody jest nie tylko nieprzyjemne – może być przyczyną dolegliwości. Woda z chlorem to jedna z przyczyn problemów z zatokami, których konsekwencją mogą okazać się stan zapalny, katar oraz inne, poważniejsze dolegliwości, takie jak na przykład zapalenie opon mózgowych. Zatyczki na nos przydadzą się początkowym pływakom podczas nauki, ale także zaawansowanym zawodnikom, którzy bardzo dużo czasu spędzają na basenie i chcą uniknąć skutków ubocznych. Przydadzą się również podczas nawrotów koziołkowych. Ich stosowanie jest wskazane w przypadku problemów zdrowotnych, jednak jeśli jedynym powodem ich używania jest obawa przed wlewaniem się wody do nosa, lepszym rozwiązaniem będzie zwalczenie tego problemu. Jest to możliwe dzięki kontroli wydechu powietrza nosem zamiast ustami - kiedy się tego nauczymy, problem z wlewaniem się wody do nosa zniknie.

Alternatywna opinia

Część specjalistów jest zdania, że nie należy stosować zatyczek na nos. Przeciwnicy klipsów uważają, że używanie tego gadżetu buduje złe nawyki. Dlatego nie należy opierać się wyłącznie na używaniu zatyczek, ale podejmować próby zmiany przyzwyczajeń. Innym problemem, który dotyczy przede wszystkim wyczynowych pływaków, jest zmniejszenie efektywności, ponieważ zatyczki mogą tworzyć nawyk wstrzymywania powietrza. Wystarczy jednak, aby podczas treningu kontrolować oddech i wydychać powietrze w taki sam sposób, w jaki robi się to bez zatyczki na nos. Pamiętajmy, że jeśli nauczymy się pływać wyłącznie z użyciem zatyczek, możemy mieć problem w sytuacji nagłego kontaktu z wodą (np. w razie wpadnięcia do jeziora), gdy będziemy pozbawieni tego akcesorium.