Zima, ferie to dla niektórych trudny okres. Sezon infekcji czasami wygląda to, jak sztafeta jeden przekazuje drugiemu katar, kaszel, przeziębienie. Choroby uszu wywołane niedoleczonym przeziębieniem to jedna z najczęstszych powikłań. Ból ucha może dotyczyć osób w każdym wieku. Częściej jednak problem pojawia się ból ucha u dzieci, ze względu na budowę anatomiczną. A czasami przez niewłaściwą pielęgnację ucha u dzieci po basenie. Ból uszu otalgia wywołany najczęściej zapaleniem ucha zewnętrznego. Zapalenie ucha wewnętrznego związane jest z infekcją wirusową lub bakteryjną.

Znana prawda mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”  ucho pływaka.

W jaki sposób słyszymy?

Uszy są ważnym organem naszego ciała. Ruch, różnych przedmiotów wprawiają w drgania cząsteczki powietrza. To one powodują, lokalne zmiany ciśnienia rozchodzą się w postaci fal dźwiękowej. Te wibracje są wykrywane przez ucho w narządzie słuchu. Przetworzone na impulsy nerwowe przekazane do ośrodka słuchu w mózgu. Odczytywane jako dźwięki o różnym natężeniu od plusku wody na basenie do dźwięku samolotu. Aby dobrze słyszeć, każdy element ucha musi działać wzorowo. Dlatego ta część narządu słuchu wymaga odpowiedniej pielęgnacji i profilaktyki. Nie wiesz jak to zrobić, przeczytaj do końca nasz artykuł.

Przyczyny i objawy schorzeń uszu u dzieci

Ból ucha mogą wywołać również dźwięki powyżej 100 decybeli, a nawet uszkodzenia ucha u dzieci. Noszenie aparatu słuchowego lub słuchawek dousznych, mogą być przyczyną chorób ucha. Wady wrodzone ucha i niewłaściwe mycie głowy, powoduje rozwój infekcji. Czasami kłopoty z uszami mają mali pływacy. Ryzyko zwiększa się u dzieci do 11 roku życia. Długotrwałe przebywanie w wodzie stwarza doskonałe warunki do rozwoju infekcji bakteryjnej, grzybiczej lub wirusowej. Zarazki dostają się do ucha środkowego i powodują zapalenie ze zgromadzeniem się wysięku. Toczący się stan zapalny ucha zewnętrznego określa się jako ucho pływaka. Wszystkie choroby uszu powinny być natychmiast leczone. Nieleczone mogą przejść w stan przewlekły lub rozszerzyć się na sąsiednie obszary. Jeśli boli nas ucho, nie mamy gorączki i czujemy się dobrze, możemy zażyć środki przeciwbólowe w zalecanych dawkach. Dbamy o płukanie jamy nosowej z użyciem roztworu fizjologicznego. Błędem jest podawanie, kropli do uszu lub przemywania ich patyczkiem przed wizytą u lekarza.

Jeśli nie mamy pewności, czym spowodowany jest ból, ucha zalecana zawsze wizyta u laryngologa.


Objawy zapalenia ucha:

 • dojmujący ból ucha po basenie nasilający się nocą może świadczyć o infekcji.
 • osłabienie słuchu
 • gorączka lub stan podgorączkowy
 • u dzieci nudności i wymioty
 • swędzenie ucha, ból
 • tkliwość ucha podczas dotyku
 • bóle głowy
 • powiększenie węzłów chłonnych
 • zablokowanie przewodu słuchowego
 • wysięk z ucha ropny
 • ból ucha promieniujący często na szyję i twarz


Jak dbać o uszy?

Osoby narażone na ucho pływaka powinny zwrócić uwagę na profilaktykę i pielęgnację. Stosując te proste zasady możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia dolegliwości związanych z bólem uchem.

 1. małżowinę i widoczną część przewodu słuchowego należy myć wodą z delikatnym mydłem
 2. podstawa pielęgnacji uszu jest zabezpieczenie ich przed wilgocią
 3. nie czyścimy uszu za pomocą patyczków
 4. preparaty miejscowe wspomagają, osuszenie tkanek
 5. osuszaj starannie ucho za każdym razem, kiedy do uszu dostanie się woda, ale delikatnie.
 6. używaj zatyczek
 7. unikać pływania w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych
 8. zakładaj czepek na basenie
 9. unikaj przeciągów i zmian temperatury, 
 10. wydłuż proces wychodzenia z budynku pływalni, by pociecha zdążyła się wysuszyć.
 11. Po wysuszeniu włosów nie należy zakładać czapki od razu
 12. unikaj klimatyzowanych pomieszczeń
 13. zamiast słodzonych napojów wybieraj wodę i zdrowe przekąski po basenie
 14. zimą zawsze zakładaj czapkę
 15. ochrona uszu przed słońcem, mrozem, i wiatrem.
 16. Nasz instruktor pływania w Krakowie nauczy jak prawidłowo zanurzać głowę pod wodę aby zminimalizować dostawanie się wody do uszu .


Postanowiliśmy się podzielić naszym doświadczeniem. Jak pływać, przetrwać zimowy okres, bez chorób i rezygnacji z zajęć na basenie.