Dyscyplina sportu, jaką jest pływanie niewątpliwie może się poszczycić rzeszą zwolenników. Wiele osób jest nawet zdania, iż jest to sport idealny, ponieważ nie obciąża stawów i kręgosłupa, jest odpowiedni dla każdego, nawet dla osób po urazach, a przy tym pozwala się solidnie zmęczyć. Warto zaznaczyć, że regularne praktykowanie pływania sprzyja rozwojowi tężyzny fizycznej, jako że każdy z istniejących stylów pływania angażuje mięśnie prawie całego ciała - od mięśni ramion i barków, przez mięśnie pleców i brzucha, aż po mięśnie nóg. Regularne angażowanie ich do pracy w oczywisty sposób wiąże się więc ze wzrostem masy mięśniowej. Co istotne, wysiłek podczas pływania jest tak duży, gdyż woda jest około 800 raz gęstsza niż powietrze, a więc każdy wykonany w niej ruch wymaga zużycia większej ilości energii. Co więcej, znajomość oraz praktykowanie różnych technik pływackich stwarza możliwość rozwoju wszystkich grup mięśni, w tym ud, pośladków, barków i tułowia. Innymi słowy, aktywność jaką jest pływanie przyczynia się do budowania masy mięśniowej, aczkolwiek wpływ ten nie jest tak znaczący, jak ma to miejsce w przypadku celowego wysiłku siłowego, nakierowanego bezpośrednio na ten cel, na przykład ćwiczenia na siłowni.