Zdaniem specjalistów z dziedziny sportów wodnych, zajęcia pływackie każdorazowo powinny rozpoczynać się od przeprowadzenia rozgrzewki na lądzie. Nawyk ten zapobiega powstawaniu urazów, podwyższa bowiem nasze bezpieczeństwo w wodzie, a także korzystanie wpływa na jakość stosowanej techniki pływackiej. Przygotowanie do pływania najlepiej rozpocząć od ćwiczeń ogólnorozwojowych, po których zaleca się przystąpić do trenowania ruchów specyficznych dla tych, które wykonujemy w wodzie. Są one nie tylko pożyteczne, bo pozwalają lepiej, to jest bardziej świadomie, sprawować kontrolę nad swoim ciałem, ale sprzyjają także relaksacji. Można pokusić się o stwierdzenie, że rozgrzewka przeprowadzona przed pływaniem pełni zarówno rolę kompensacyjną, jak i korekcyjną. Co istotne, rozciąganie podczas rozgrzewki pozwala na właściwie rozciągnięcie stawów i mięśni, co sprawia, że podczas pływania stają się one bardziej elastyczne, a to przekłada się z kolei na większą gibkość ruchów. Mało tego, udowodniono, że regularne stosowanie rozgrzewki na lądzie wzbogaca pamięć neuropsychoruchową. Godny podkreślenia jest też pewien aspekt poboczny, a dokładnie to, że rozgrzewka wykonywana na lądzie, zwyczajnie powoduje, że nasz organizm się rozgrzewa, przez co już samo wejście do wody staje się łatwiejsze, bo szybciej udaje nam się pokonać chwilowy szok termiczny.