Czołem rekinowcy!


Dzisiaj podejmiemy temat dotyczący osób dorosłych, które chcą nauczyć się pływać, ale nie wiedzą jak się do tego zabrać. Osoby doskonalące swoje umiejętności pływackie też znajdą w tym artykule coś dla siebie. W tym wpisie odpowiemy na kilka pytań, które często nam zadajecie zgłaszając się na naukę pływania do naszej szkoły Rekin.

1. Czy osoba dorosła może nauczyć się pływać?

2. Ile czasu zajmie nauka pływania w przypadku osoby dorosłej?

3. Jaki rodzaj zajęć wybrać?

Zajęcia indywidualne czy grupowe? Nie od dziś wiadomo, że dzieci o wiele szybciej nabywają różne umiejętności niż osoby dorosłe. Szybciej uczą się języków obcych, szybciej nauczą się jazdy na łyżwach czy rolkach. Nie inaczej jest z nauką pływania. Nie oznacza to jednak, że osoby dorosłe nieumiejące jeszcze pływać nie nabędą tej umiejętności.


Po pierwsze motywacja

Niestety często zdarza się opinia wśród osób dorosłych, że na naukę pływania jest już za późno. Na pewno na taką opinię ma wpływ obawa, iż na zajęciach będę najstarszy i wszyscy będą się na mnie dziwnie patrzeć. Generalnie fajna wymówka 😜.

Na przykładzie zajęć nauki pływania dla dorosłych w naszej szkole Rekin zajęcia są dopasowane do wieku i umiejętności. Nie ma więc obawy, że ktoś będzie krzywo na nas patrzył z tego powodu iż opóźniamy zajęcia bo wolniej płyniemy. Wszyscy na zajęciach chcą się nauczyć pływać lub doskonalić swoje umiejętności. Motywacja jest najważniejszym aspektem podczas nauki pływania. Z doświadczenia wiemy iż motywacja wśród osób dorosłych do zdobywania nowych umiejętności jest o wiele mniejsza niż u dzieci. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest zapisanie się do szkoły pływania. Regularne zajęcia zmotywują Cię do intensywnej nauki, razem możemy przejść ciężki etap kiedy to ćwiczenia nie koniecznie nam wychodzą tak jakbyśmy tego chcieli. A zatem do dzieła, zapisz się na zajęcia nauki pływania 😉


Wybrać zajęcia indywidualne czy grupowe?

To wszystko zależy od Twoich umiejętności pływackich. Zarówno jedna jak i druga forma zajęć ma swoje zalety i wady. Zobacz na krótką charakterystykę poniżej:


Czym charakteryzują się zajęcia grupowe?
Czym charakteryzują się zajęcia indywidualne?

Niska cena

Systematyczność zajęć

Motywacja do pływania

Poznanie nowych osób

Odrabianie zajęć 

Pokonanie lęku przed wodą

Indywidualne podejście

Szybkość nauki

Elastyczne godziny lekcji 

Przygotowanie do egzaminu Zajęcia indywidualne polecamy osobom, które po raz pierwszy mają styczność z wodą oraz dla osób które boją się wody lub mają lęki związane z pływaniem. Dzięki zajęciom indywidualnym trener może poświęcić czas tylko Tobie, dzięki czemu efekty zobaczysz o wiele szybciej. Z trenerem możesz podzielić się swoimi obawami i razem przełamywać kolejne bariery. W późniejszym czasie gdy przyjdzie już pora na dopracowanie techniki czy kondycji polecamy zajęcia grupowe. Zajęcia grupowe to idealne połączenie niskiej ceny i wysokich efektów zajęć podczas doskonalenia pływania. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby po kilkunastu zajęciach indywidualnych dołączyć do zajęć grupowych. Ilość zajęć indywidualnych powinien określić trener na zajęciach.


Jak szybko zauważysz postępy?

Niestety nie da się na tak postawione pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, to wszystko sprawa indywidualna kursanta. Jedni szybko nabywają umiejętności pływackie, inni potrzebują trochę więcej czasu. Ważnym czynnikiem wpływającym na postępy jest częstotliwość zajęć - na początku naszej drogi warto uczyć się dwa razy w tygodniu. Następnie po opanowaniu podstaw, możemy zmniejszyć częstotliwość do jednych zajęć w tygodniu. Generalnie nie ma to znaczenia jak długo będziemy się uczyć pływać, pamiętaj o głównym celu jakim jest opanowanie różnych stylów pływackich. Daj sobie tyle czasu ile potrzebujesz.


Jakiego stylu pływania powinieneś się uczyć na początku?

W tym pytaniu nie zastanawiamy się czy warto uczyć się pływać i czy w ogóle można (przecież już wiemy że tak ;) - zastanawiamy się jaki styl pływacki jest najlepszy dla nas na początek nauki pływania. Według nas najłatwiejszym (nie najlepszym) stylem pływackim jest kraul na grzbiecie - styl grzbietowy. W stylu grzbietowym ruchy nóg i rąk są naprzemianstronne, a więc dość naturalne dla człowieka. Twarz znajduje się cały czas nad taflą wody co w przypadku osób początkujących jest dużą zaletą. Wbrew pozorom żabka czyli potoczna nazwa stylu klasycznego nie jest najłatwiejszym stylem pływackim. To właśnie tym stylem pływa najwięcej osób na basenie. Pytanie czy wszystkie te osoby pływają tym stylem poprawnie? Odpowiedź brzmi: zdecydowana większość nie. Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja stylu pływackiego z ekspertem w tej dziedzinie czyli z trenerem. Podamy prosty przykład - żabka niegdyś była uważana za najlepszy styl w pływaniu leczniczym, np. w leczeniu skrzywień kręgosłupa. Styl klasyczny rozbudowuje przednie mięśnie klatki piersiowej, ale prawie w ogóle nie pracują mięśnie grzbietu. U profesjonalistów w stylu klasycznym możemy zaobserwować garb z powodu dysproporcji w masie mięśni. Do leczenia wad kręgosłupa polecamy żabkę na plecach, gdzie pracują mięśnie grzbietu, a także kraul, gdzie ruch owalny rąk jest korzystny dla prawidłowej postawy. Przy wyborze stylu na początku należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, między innymi wspomniany już aspekt zdrowotny, nasze obycie z wodą (style mają różne stopnie trudności), nasza kondycja oraz cel nauki pływania.

Często osoby dorosłe, chcąc nauczyć się pływać robią to z powodu chęci zgubienia kilku zbędnych kilogramów. Czy wiesz że …? Samo wejście do chłodnej wody wzmaga mechanizm termoregulacji organizmu. Na samo ogrzanie się już zużywasz więcej energii co powoduje spalanie kalorii. W każdym stylu pływackim pracują ręce, korpus oraz nogi. Angażujemy mięśnie całego ciała, co powoduje spalanie tkanki tłuszczowej. Dla osób, których motywacją do pływania jest schudnięcie to idealna zachęta by rozpocząć regularne treningi na basenie.

Pamiętaj, że do wybranego celu zawsze możemy dojść ciężką pracą i odpowiednią motywacją.


Do zobaczenia na basenie 😀