Wszyscy się starzejemy, ale jedni wolniej, inni szybciej różnica między naszym wiekiem metrykalnym a biologicznym może wynosić nawet 20 lat.

Dekalog, czyli 10 wskazówek, co robić, by jak najdłużej zachować młodość, zdrowie i pogodę ducha. Bardzo wiele zależy od tego, czy żyjemy aktywnie, właściwie się odżywiamy i mamy pozytywne myślenie. To znacznie dłużej pomaga zachować zdrowie i siły witalne.

1. Unikać używek niszczą antyoksydanty, skóra szybciej się starzeje, szkodzą wątrobie i komórką w mózgu
2. Uśmiechać się częściej, uaktywnisz mięśnie mimiczne i mięśnie brzucha
3. Utrzymywać prawidłową wagę w starszym wieku wystarczy dziennie ok. 1800 kcal.
4. Uprawiać jakiś sport wystarczy by był rytmiczny
5. Zmodyfikować dietę 5 posiłków dziennie
6. Wysypiać się sen nie krótszy niż 4 h i nie dłuższy niż 8h
7. Unikać stresu zwłaszcza długotrwałego
8. Gimnastykować umysł
9. Pożegnać samotność
10. Nie rezygnować ze swojego hobby

Optymiści znacznie rzadziej ulegają stresom, kontuzjom pomaga im wiara w pomyślne rozwiązania. Są znacznie lepiej postrzegani przez otoczenie, mniej konfliktowi, aktywni fizycznie.

Pesymiści starzeją się szybko. Nie podejmują wyzwań, rezygnują z aktywności, częściej chorują, nie współpracują z otoczeniem, ponieważ nie wierzą w ich skuteczność. Znacznie częściej zapadają na depresję. Najlepszym lekarstwem jest systematyczny ruch. By zachować kondycję, ćwiczenia należy wykonywać według prostej zasady 3x30xx130.

Należy ćwiczyć co najmniej 3 razy w tygodniu przez 30 minut przy tętnie 130 uderzeń na minutę.


Dlaczego warto pływać i ćwiczyć w wodzie?


Ćwiczenia fizyczne wykonywane w wodzie są o wiele efektywniejsze dzięki dodatkowemu oporowi, jaki muszą pokonać mięśnie. Bezpiecznym i zdrowym sportem jest pływanie bez względu na wiek. Nie wszyscy umieją pływać, nie ma co ukrywać, najszybciej uczą się pływać dzieci, ale z powodzeniem udaje się to również tym, którzy rozpoczęli kurs pływania na emeryturze. Aktywność fizyczna wśród osób starszych jest wciąż bardzo mało rozpowszechniona. Zaledwie 2% Polaków po 60 roku życia deklaruje uprawianie jakiegoś sportu, a tylko co trzeci chodzi na spacery.

Tymczasem wpływ aktywności fizycznej na opóźnienie procesu starzenia jest bardzo wyraźny. Osoby regularnie ćwiczące mają nie tylko lepszą kondycję, ale są bardziej zręczne i sprawniejsze umysłowo. Jak pokazują najnowsze badania wiek biologiczny, jest niższy od zapisanego w metryce ,żyją dłużej.

Jeśli unikamy wysiłku, sprawność układu ruchu stopniowo spada, pogłębiają się wady, łatwiej dochodzi do urazów. Woda może wpływać leczniczo na wiele sposobów, ale najskuteczniej działa na organizm, gdy jest pod ciśnieniem. Stabilizuje się układ nerwowy, stymuluje się krążenie i oddychanie oraz poprawia przemianę materii.

Woda działa na organizm fizykochemiczne, mechanicznie i termicznie. Po pierwsze między wodą a skórą zachodzi wymiana jonów, co znacznie poprawia stan i stopień nawilżenia skóry.

Mechanicznie woda działa poprzez ciśnienie i siłę wyporu. Strumień wody skierowany na nasze ciało poprawia ukrwienie skóry, rozluźnia stawy, mięśnie, a także stymuluje krążenie.

Można podczas pływania wykonywać ćwiczenia w wodzie z odciążeniem to dodatkowa zaleta. Termicznie woda działa na nas rozluźniającego.


Leczenie poprzez pływanie


Leczenie wodą zdaniem wielu specjalistów i instruktorów pływania dają efekty prozdrowotne porównywalne z masażem. Rozluźniają mięśnie, zmniejszają ból spowodowany napięciem, a także poprawia ukrwienie i metabolizm tkanek.

Taki podwodny masaż przede wszystkim poprawi krążenie obwodowe, przez co zmniejszy zastój krwi i różnego rodzaju obrzęki.

Na takiej kąpieli skorzysta również nasza psychika przeciążeni pracą i obowiązkami domowymi możemy się zrelaksować i wyciszyć.

Jedynym z przeciwwskazań pływania jest choroba zakaźna oraz ciężkie choroby serca, płuc układu nerwowego oraz schorzenia skóry.

Jeśli nie wszyscy umiemy pływać albo niepewnie jeszcze czujemy się w wodzie, najlepszym rozwiązaniem jest odpowiedni kurs pływacki i dobry instruktor pływania. Dobry specjalista dostosuje ćwiczenia do stopnia sprawności kursanta.

Jeśli jesteście z Krakowa lub okolic to świetnie się składa, mamy dla Was ofertę nauki pływania w Krakowie. Oferujemy spore możliwości nauki i doskonalenia pływania dla dzieci i dorosłych.

Na efekty nie trzeba będzie długo czekać, to harmonijny rozwój całego organizmu, nie zwlekaj z decyzją, przyjdź i zapisz na zajęcia siebie i Twoich najbliższych.