Wbrew pozorom pływanie to sport, który wymaga dużych nakładów energii i jest wyczerpujący dla kręgosłupa. Tak jak w przypadku innych aktywności, również osoby trenujące w wodzie, powinny zadbać o właściwą dietę. Jest on niezbędna dla profesjonalnych pływaków, ale zdrowy styl żywienia z pewnością dobrze wpłynie na kondycję i wyniki osób, które trenują pływania amatorsko. Bardzo często po wyjściu z wody, pływacy odczuwają głód i spadek energii. Warto poznać kilka zasad diety, która pozwoli zadbać o zdrowie i organizm w okresie intensywnych treningów i nie tylko.

Pływanie – co jeść?

Często pomijanym aspektem diety jest kwestia nawadniania w trakcie treningu. Jeśli trwa on godzinę, nie należy zapominać o piciu wody w trakcie, a także po jego zakończeniu. Dłuższy trening wymaga uzupełnienia elektrolitów, na przykład w formie napojów izotonicznych.

Niezwykle cennym elementem w diecie są węglowodany, które są źródłem energii. Warto wybierać węglowodany w zdrowej formie, na przykład w postaci owoców, pieczywa pełnoziarnistego, płatków owsianych lub ciemnego ryżu. Bardzo ważne jest także spożywanie pełnowartościowego białka, które buduje mięśnie – sprawdzą się tutaj na przykład jajka, pierś z kurczaka, twaróg lub jogurty naturalne.

Osoby trenujące pływanie potrzebują także witamin i mikroelementów. Należy zadbać o odpowiednie ilości żelaza, magnezu i potasu. Osoby, które pływają, aby pozbyć się zbędnych kilogramów, nie powinny zapominać o zdrowych tłuszczach. Znajdą je na przykład w morskich rybach, orzechach, oliwkach lub awokado.