"Czy nauka pływania zajmuje dużo czasu?" - takie pytanie często zadają sobie osoby, które nie potrafią pływać i dopiero chcą opanować tę umiejętność. Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Czas, którego potrzebujemy do nauki, uzależniony jest od różnych czynników. Ważnym elementem są na przykład wrodzone predyspozycje pływackie, które każdy początkujący pływak może mieć inne. Są osoby, które od zawsze dobrze czują się w wodzie, inni z kolei muszą walczyć z hydrofobią, czyli lękiem przed wodą. Wiele zależy od trybu nauki, który wybierzemy. Samodzielne treningi wydłużą czas opanowania umiejętności pływania, z kolei zajęcia z wykwalifikowanym i doświadczonym trenerem mogą ten czas skrócić. Nie bez znaczenia jest także wiek uczącego się. Przykładowo, pięcioletnie dziecko znacznie wolniej czyni postępy niż siedmiolatek. Liczy się także ogólna sprawność fizyczna kursanta. Osoby, których kondycja jest na niższym poziomie, mają bardziej pousztywniane stawy, przez co nauka może trwać u nich nieco dłużej. Dlaczego warto skorzystać z pomocy instruktora? Specjalista pomoże uniknąć powstawania niewłaściwych nawyków. Korygowanie złych przyzwyczajeń jest bardzo uciążliwe i wydłuży naukę pływania. Nie bez znaczenia jest oczywiście systematyczność, z którą wykonujemy treningi. Do skutecznej nauki pływania potrzebne są regularne wizyty na basenie. Jeśli uczeń bierze udział w zajęciach pływania rzadko, musi swoje umiejętności szlifować na nowo. Powtarzając systematycznie treningi, pływak ma okazję pracować nad dobrymi nawykami i je utrwalić. Co jeszcze może nam pomóc? Naukę pływania ułatwiają i przyśpieszają specjalne akcesoria, które możemy znaleźć na basenie. Podczas treningów początkujący pływak może korzystać ze sprzętu pływackiego, takiego jak na przykład makarony, deski pływackie lub płetwy. Tego rodzaju akcesoria pomagają doskonalić pracę rąk i nóg podczas pływania. Zanim zadamy pytanie o to, jak długo potrwa nauka pływania, odpowiedzmy sobie na inne: co znaczy dla mnie "nauczyć się pływać"? Dla jednych będzie to opanowanie wszystkich stylów pływackich, dla innych dojście do wprawy w jednym z nich (np. w żabce), a dla jeszcze innych umiejętność przemieszczenia się w wodzie bez zwracania uwagi na technikę. Jak widać, czas nauki pływania będzie zupełnie inny dla każdego przypadku.