Jedną z najczęstszych przyczyn utonięć jest skurcz mięśni. Pojawiające się nagle, pozostające zupełnie poza kontrolą naszej woli, bardzo bolesne i mogące utrzymywać się nawet przez kilka minut napięcie mięśni sprawia, że wykonanie nawet najmniejszego ruchu jest po prostu niemożliwe. Na szczęście skurczom podczas pływania można skutecznie zapobiegać. Skurcz najczęściej lokalizuje się w mięśniach łydek. O wiele rzadziej wzrost napięcia mięśni dotyka ud oraz pośladków. Prawie nigdy osoby lubiące pływać nie muszą zmagać się ze skurczem mięśni kończyn górnych. Niezależnie jednak od lokalizacji skurczom trzeba zapobiegać. W wodzie stanowią bowiem śmiertelne zagrożenie. Nagła zmiana temperatury Skurcz mięśni może pojawić się w efekcie gwałtownej zmiany temperatury. Wchodząc do wody, warto więc wcześniej delikatnie się nią ochlapać. Jeśli była chłodniejsza niż nasze ciało, temperatura zostanie wyrównana, a ryzyko skurczu zminimalizowane. Przetrenowanie Ze skurczami często zmagają się osoby, które się "przetrenowały". Trzeba pamiętać, że ruch to zdrowie, ale zasada złotego środka sprawdza się zawsze. Nigdy nie należy więc wybierać się na basen wówczas, gdy jesteśmy po ostrym treningu i odczuwamy zmęczenie. Organizm może zwyczajnie zacząć się buntować. Niedobór elektrolitów Zaburzenia w poziomie elektrolitów również mogą prowadzić do powstania skurczów mięśni. Aby nie dochodziło do takich sytuacji, należy racjonalnie się odżywiać i wypijać dziennie odpowiednią ilość płynów. Wymienione przyczyny skurczów to oczywiście nie wszystko. Warto pamiętać, że często pojawiają się one wówczas, gdy przed pływaniem zapomnimy o wykonaniu rozgrzewki. Kilka prostych ćwiczeń sprawi, że pływanie będzie bezpieczne i dostarczy ogromnej przyjemności.