Ludzie reagują na lęk w rozmaity sposób. Jeden człowiek zaciśnie zęby innemu, zaczną drżeć ręce lub nogi albo zarumienią się policzki. To mechanizmy obronne skuteczne środki zwalczające lęk u ludzi pierwotnych. U współczesnego mężczyzny i kobiety opisane reakcje wywołują zażenowanie i wzmagają poczucie lęku. Na przykład, niektórzy ludzie mogą lękać się wchodzenia do wody. Dla człowieka znajdującego się w dużym stresie problem nie do pokonania. Reakcją jest naprężenie wszystkich mięśni. Przepona i płuca nie rozciągną się, by wprowadzić powietrze do organizmu. W rezultacie oddychanie zostaje upośledzone, co jeszcze bardziej potęguje lęk. Wzrasta puls, klatka piersiowa i gardło zaciskają się, często powodując ból. Czasami ludzie unikają podejmowania jakichkolwiek decyzji, próbując ograniczyć lęk. Taka reakcja tylko pogarsza sytuację.


Jak leczyć lęk przed wejściem do wody


Ćwiczenia oddechowe

Oddychanie jest niezwykle istotną częścią relaksacji. Cierpiący z powodu lęku przed wodą mają trudności z oddychaniem. Można temu zaradzić, jeśli zadbamy o regularny i głęboki oddech. Aby spokojnie oddychać, trzeba nauczyć się rozciągać przeponę. To mięsień znajdujący się pod klatką piersiową. Cała powierzchnia płuc rozszerzy się wtedy w sposób naturalny. Spokojny, zrelaksowany oddech można osiągnąć przez ćwiczenia. Opanowanie i uczucie odprężenia będą ulgą dla cierpiących z tego powodu. Swobodny wdech i wydech w wodzie sprawi, że poczujesz się pewniej. To podstawa do wykonywania wielu dalszych ćwiczeń w wodzie najlepiej pod okiem instruktora pływania.


Cierpliwość w pokonywaniu własnych słabości.

Potrzebujemy czasu, aby przyzwyczaić swój organizm i układ nerwowy do środowiska wodnego. Gdy już przezwyciężycie pierwsze swoje słabości, przyjdzie czas na naukę pływania. Z pomocą przyjdzie doświadczony instruktor pływania, który rozłoży plan nauki na poszczególne etapy. Dostosuje zajęcia na basenie do możliwości kursanta. Udzieli kilku wskazówek, które z pewnością pomogą opanować wszelkie obawy i lęki. Po kilku zajęciach osoby uczące się pływać potrafią już rozluźnić się w wodzie.


Systematyczność


Spójrzmy zatem na sprawdzone sposoby, które pozwolą szybciej poradzić sobie z tym problemem zarówno dorosłym, jak i dzieciom


 próba zanurzenia ust, nosa, głowy w wodzie wstrzymując powietrze

 trzymając się krawędzi basenu próba położenia się na wodzie na brzuchu

 wstawanie z pozycji poziomej do pionowej

 leżenie na plecach na wodzie jak najdłużej

 pływanie z bojką i bez niej

 wreszcie zmiana basenu na głębszy

 czas na naukę pływania różnymi stylami

 radość i satysfakcja z korzyści, jakie daje pływanie na basenie.Przyczyny lęku przed wodą


Powodów może być wiele najczęściej spotykanymi powodami lęku przed wodą i pływaniem są:

 Nieprzyjemna sytuacja związana z wodą, która zdarzyła się nam w przeszłości.

 Czasami wystarczy być świadkami przykrego wydarzenia nad wodą.

 Hydrofobia — czyli silny, nieuzasadniony lęk pojawiający się jedynie w określonych sytuacjach i tendencja do unikania tych sytuacji. Przyczyny choroby nie są znane. Terapia przez stopniowe oswajanie pacjenta z tym, co wywołuje największy lęk.

 Czasami negatywny wpływ najbliższych powoduje lęk przed wodą.

 Lęk przed wodą jest reakcją fizjologiczną. Nasz mózg traktuje wodę jak niebezpieczeństwo: mogą zdarzyć się podtopienia, brak swobodnego oddechu.

 Wejście do wody nawet nieudane powinna być odbierana jako sukces.

 Ważne jest wsparcie i pomoc trenera, bliskich, aby się nie poddawać w pokonywaniu barier.


Chcesz aktywnie i bezpiecznie spędzać czas nad wodą, ale się jej boisz lub czujesz się niepewnie? Przyjdź do Szkoły Rekin Kraków, nauczymy Cię pływać. To najlepsza inwestycja w swoją kondycję i zdrowie.