Pływanie to przydatna umiejętność, ale niektóre osoby mają problem z nauką. Pływanie wymaga kontaktu z wodą, co czasem okazuje się dużym wyzwaniem. Początkujący pływak może mieć jeszcze jeden problem – są osoby, którym wyjątkowo trudno jest pokonać opór przed zanurzeniem twarzy w wodzie. Strach przed wodą to naturalny odruch u osób, które dopiero uczą się pływać. Twarz i głowa podczas pływania mają kontakt z wodą. Zanurzenie jest niezbędne przy pływaniu żabką, delfinem, kraulem. Jedynie pływając poprawnie stylem grzbietowym, nie zanurzamy twarzy w wodzie. Ćwiczenia w domu Jak zwalczyć strach przed zanurzeniem? Najlepszym rozwiązaniem są systematyczne treningi, które warto rozpocząć w domu! Ćwiczenia można wykonywać podczas kąpieli, we własnym domu, w spokojnych i komfortowych warunkach. Na początku należy nabrać powietrza do płuc, a następnie wydmuchiwać je w tafle wody, aż utworzy się mały wir, wywołany przez siłę dmuchnięcia. Ćwiczenie przypomina zdmuchiwanie świeczek – powietrze trzeba wydmuchiwać w kilku seriach, co kilka sekund. Z każdym dniem należy obniżać twarz, aż do momentu przełamania oporu. Kiedy niedoświadczony pływak opanuje już tę umiejętność, przychodzi pora na kolejny etap, czyli wydmuchiwanie powietrza przez nos. Ćwiczenia trzeba wykonywać codziennie i z każdym dniem wydłużać czas, przez jaki nos jest zanurzony. Taki trening, wykonywany w warunkach domowych, to dobry krok w stronę skutecznej nauki pływania. Po nabraniu pewności, ćwiczenia z wydmuchiwaniem powietrza dobrze jest przenieść na pływalnię i wykonywać w płytkim miejscu zbiornika, trzymając się krawędzi basenu. Od czego zacząć na pływalni? Zanim zaczniemy naukę wydechów do wody, warto nauczyć się wstrzymywania powietrza pod wodą. Aby to poćwiczyć, można na przykład nabrać powietrza na brzegu i utrzymywać je przez kilkanaście, kilkadziesiąt sekund. Bardzo ważne jest, aby nie oddychać wówczas nosem. W dalszej kolejności można nabrać powietrze i zanurzyć w wodzie same usta, pilnując, aby nos znajdował się nad wodą i kontrolując, by nie oddychać wówczas nosem. Kolejnym krokiem będzie próba zanurzenia całej twarzy pod wodą. Takie stopniowe oswajanie się pozwala znacząco złagodzić strach.