Przychodzi czas, gdy po skończonych zajęciach w szkole pływania w Krakowie bądź zakończonym treningu musimy opuścić pływalnie. Z drżącymi mięśniami mówiącymi nam, że dzisiaj wykonaliśmy kawał solidnej roboty wchodzimy pod prysznic. Chcemy pozbyć się zapachu chloru ze skóry oraz włosów. Najlepiej jakby dało się od razu pozbyć go ze stroju i ręcznika którego używamy na basenie. Niestety wiemy, że nie będzie to takie proste.Nieprzyjemny zapach? Powodem chloroaminy


Przyjęło się uważać, że ostry zapach chloru na naszym ciele czy stroju po wizycie na basenie spowodowany jest dużą ilością dodanego chloru do wody. Teoretycznie jest w tym ziarnko prawdy ale nie do końca. Za nieprzyjemny zapach odpowiadają tak naprawdę chloraminy. Ale czym one są i czy mają jakiś wpływ na nasze zdrowie?


Powstają one poprzez działanie podchlorynów czyli substancji czynnych do dezynfekcji wody w basenie, na amoniak lub mikroorganizmy. Dzięki temu woda w basenie jest wolna od zanieczyszczeń i bezpieczna pod względem zdrowia. Pojawiają się u części osób natomiast reakcje jak zaczerwienienie oczu, czy podrażnienie skóry. W większości dlatego, że podchloryny oddziałują na naszym ciele z naszym potem i zanieczyszczeniami takimi jak martwy naskórek, bakterie na rękach. Dlatego tak ważna jest wcześniejsza wizyta pod prysznicem zanim udamy się do wody w basenie. Dokładne umycie ciała zmniejszy działanie drażniące na nie oraz zmniejszy możliwy charakterystyczny zapach po basenie np. na włosach.Jak pozbyć się zapachu chloru z ciała?


Jak już wcześniej zostało napisane ważna jest higiena tuż przed wejściem na basen aby zminimalizować niepożądany zapach na ciele. Naszą prawidłową higienę przed basenem rozpoczynamy zatem od prysznicu. Choć w większości pływalni możemy zastosować mydło w płynie oferowane przez zarządcę, sugerujemy jednak posiadać własny żel do mycia ciała. Możemy dzięki temu wybrać najbardziej odpowiedni dla nas i naszej skóry. Użycie łagodnego żelu do umycia całego ciała wpłynie pozytywnie, gdyż dostanie się znacznie mniej chemii basenowej już w wodzie. Dobrym sposobem na zabezpieczenie włosów jest użycie czepka. Niektóre baseny i pływalnie mają wręcz w regulaminie obowiązkowe jego użycie.


Zadbanie o nasze ciało po skończonej wizycie powinno opierać się przede wszystkim na zneutralizowaniu chloru ze skóry i włosów. Powinniśmy przyłożyć dużą uwagę aby umyć całe ciało. Możemy do tego celu zastosować specjalne żele do ciała i szampony o właściwościach neutralizujących chlor. Dla kobiet zalecane jest użycie regeneracyjnej odżywki na wcześniej oczyszczone włosy, która ułatwia rozczesywanie. Po osuszeniu nie możemy zapomnieć o nawilżeniu skóry balsamem. Jeśli chlor i jego związki nie zostaną zneutralizowane na naszym ciele może on wysuszać skórę i włosy nawet do 8 godzin po basenie.Sposoby na zapach chloru na stroju


Zapach chloru przenika przede wszystkim nasz strój kąpielowy oraz ręcznik który używamy. Tutaj jest większy problem niż w przypadku skóry aby pozbyć się zapachu, przez wnikanie chloroamin w materiał. Czasem pranie stroju z użyciem płynów do płukania może nie poradzić sobie z naszym problemem. Dlatego warto poszukać stroju z materiału odpornego na działanie chloru. Coraz więcej firm używa właśnie takich materiałów które nie chłoną zapachu albo pozwalają pozbyć się go po upraniu.


Strój oraz ręcznik wykorzystywany na pływalni należy wyprać od razu po powrocie. Jeśli odłożymy rzeczy do wyschnięcia i dopiero później zdecydujemy się je uprać, zapach może być trudniejszy w usunięciu. Jeśli natomiast chcemy używać stroju i ręcznika bez prania na kolejnej wizycie w basenie możemy przyzwyczaić się do tego, że będzie to ich „normalny zapach”. Wtedy możemy trzymać takie rzeczy w woreczku aby zapach nie przeszedł na pozostałe ubrania i ręczniki w szafie. Tutaj też warto spróbować środków specjalnie neutralizujących chlor z włókien tkanin lub w ramach płynu do płukania użyć kosmetyków z neutralizatorem.