Aktywność fizyczna wpływa w bardzo dużym stopniu na nasz organizm. Pozwala nie tylko poprawić odporność czy inne czynniki fizyczne naszego ciała ale równie mocno pozytywnie oddziałuje na naszą psychikę, samopoczucie i samozadowolenie.

Każdy chce być zdrowy ale i czuć się zdrowo i mieć więcej pozytywnej energii. Dlatego startujemy z ciągiem cyklu w którym opowiemy na co i jak wpływa aktywność w basenie.Stres jako choroba cywilizacyjna


Ostatnie kilkadziesiąt lat wywołały gwałtowne zmiany w otaczającym nas środowisku. Nastąpiła zmiana warunków i sposobu życia wielu ludzi, szczególnie w krajach rozwiniętych do jakich należy Polska. Zmiany te wywołały szereg dobrych zjawisk ale również i tych złych oddziaływujących na nas. Przykładem jest sposób w jaki teraz pracuje większość z nas.

Najczęściej jest to praca oparta na wysiłku umysłowym, gdzie ruch ogranicza się np. do pójścia po kolejną kawę. Często napięte terminy, polecenia przełożonych ale nawet małe problemy w życiu osobistym powodują, że po całym dniu czujemy się spięci i zestresowani. Brak nam sił na cokolwiek, więc chcemy odpocząć do kolejnego dnia. I tak wpadamy w błędne koło.

Nasz organizm jest połączony z naszą psychiką i w wielu materiałach możemy spotkać się jak to stres wpływa degeneracyjnie nie tylko na samopoczucie czy poziom energii ale bezpośrednio na funkcjonowanie poszczególnych organów i układów. Najlepszym przykładem jest tutaj cały układ pokarmowy, gdzie poprzez stres możemy nabawić się wrzodów żołądka czy dwunastnicy.

Cierpimy nie tylko my sami, ale też nasze relacje społeczne czy rodzinne. Przez nagromadzenie się w nas napięcia jesteśmy bardziej skłonni do kłótni, brak nam chęci do rozmów towarzyskich. Zamykamy się coraz bardziej w sobie.

W skrajnych przypadkach może dojść do problemów z depresją lub nerwicą lękową gdy nasz organizm powie po prostu dość.


Stres – jak rozładować?


Współczesnemu człowiekowi brakuje aktywności fizycznej przez którą mógłby pozbyć się nadmiaru stresu i rozładować emocję które posiada w sobie. Jedną z najbardziej polecanych form ruchowych jest oczywiście basen. Jeśli nie potrafisz pływać (jeszcze) a mieszkasz w Krakowie, to najlepszym wyborem będzie nasza szkoła pływania. Profesjonalny instruktor przeprowadzi Cię krok po kroku w grupie lub na indywidualnych zajęciach.

Dzięki aktywności na basenie możemy:

 • kompensować (tzn. wyrównywać) brak ruchu,
 • neutralizować stresy i przeciążenia psychiczne,
 • zapobiegać występowaniu szeregu chorób i dolegliwości,
 • regenerować (odnawiać) siły fizyczne i psychiczne,
 • kształtować ciało i osobowość (charakter),
 • rozwijać zainteresowania,
 • zaspokajać różnorakie potrzeby.


Osoba która regularnie pojawia się na basenie aby popływać jest bardziej zmotywowana, pewna siebie i posiada o wiele mocniejszą psychikę od osoby która po skończonym dniu siada przed telewizorem. Oczywiście aby wyżej wymienione cechy dotyczyły nas, to sami musimy tego chcieć. Jeśli będziemy robić coś na siłę, przeciw sobie to prędzej się do tego zniechęcimy.


Dlatego tak ważna jest lista którą podaje niżej, a mianowicie:

 • aktywność, która dostarcza radości, zadowolenia, przyjemnych wrażeń – umożliwia odprężenie, relaks, obniżenie poziomu samokontroli emocjonalnej,
 • dobrowolność – poczucie swobody wyboru i możliwości działania w zgodzie z własnymi preferencjami i zamiłowaniami,
 • odmienność w stosunku do obowiązków i „poważnych” czynności dnia powszedniego, pełnionych, na co dzień ról zawodowych i społecznych,
 • bezinteresowność: brak motywów ekonomicznych przy podejmowaniu działań rekreacyjnych, • zabawa i rozrywka: możliwość „przeniesienia się w inną rzeczywistość” (w świat zabawy), w której wiele działań podejmowanych jest tylko dla samej przyjemności działania.


Wpływ basenu na zdrowie psychiczne


W czasie trwania wysiłku fizycznego rozładowywane są nadmierne obciążenia psychoemocjonalne osoby poddającej się treningowi. Badania psychologiczne, prowadzone u tych osób wykazały zmniejszenie poziomu lęku oraz depresji.

Gdy dostosowujemy nasz wysiłek do aktualnej formy to możemy zaobserwować poprawę snu i łatwiejsze zasypianie. U osób, które poddają się systematycznemu treningowi obserwuje się również wyższą ocenę własnego samopoczucia poprzez wpływ dopaminy czyli hormonu szczęścia.