Wychodząc na basen zastanówmy się czego potrzebujemy? Listę otwiera torba w której wszystko umieścimy. Na kolejnych pozycjach znajdują się oczywiście strój kąpielowy, gogle pływackie – choć to atrybut obligatoryjny gdyż nie każdy używa choć z pewnością warto. I dochodzimy do punktu w którym mamy wpisany ręcznik. Wydawać by się mogło, że prosta sprawa, przecież w coś wytrzeć się trzeba. Jeśli jednak szerzej spojrzymy na temat ręczników na basenie to zobaczymy jaki wybór oferują sieci z akcesoriami pływackimi. Swoje pytania zawsze możesz skierować do Naszej szkoła pływania w Krakowie.Z jakiego materiału wybrać ręcznik na basen?


Tutaj stawiamy sprawę jasno, że najlepsze rozwiązanie to ręczniki wykonane z materiałów naturalnych. Ręczniki syntetyczne nie są zbyt dobre z uwagi na słabe właściwości chłonne i dodatkowo mogą podrażniać skórę już i tak wysuszoną przez zawarty w wodzie chlor.


Ręcznik z bawełny – naturalne włókno bawełny jest łagodne dla skóry i dobrze absorbuje wilgoć. Minusem bawełnianych ręczników na basen jest to, że taki ręcznik potrafi niestety długo schnąć. Im większa gramatura (o niej też opowiemy) tym dłużej poczekamy, aż wyschnie całkowicie. Drugi minus jest pokłosiem pierwszego, a mianowicie ręcznik gdy będzie mokry potrafi swoje ważyć.Ręcznik z bawełny egipskiej – jaka jest różnica między nim a zwykłą bawełną? Materiał wykonany z bawełny egipskiej jest delikatniejszy w dotyku i bardziej „puszysty”. Dzieje się tak dlatego, że włókna z jakich wykonana jest bawełna egipska są dłuższe nawet dwukrotnie. A co za tym idzie nić jest bardziej wytrzymała i przy odpowiednim użytkowaniu posłuży naprawdę długo nie tracąc swoich miłych właściwości. Dobry wybór dla małych dzieci oraz osób z wrażliwą skóra które nie chcą rezygnować z basenu.Ręczniki bambusowe – w ostatnich latach możemy zwrócić uwagę, na coraz częstsze wykorzystanie włókien bambusa w różnych materiałach. I nie ma się co dziwić bo sama roślina jest niesamowita. Ręczniki wykonane z bambusa cechują się silnym działaniem antybakteryjnym, antygrzybicznym oraz antyalergicznym. Dużo tych anty-, ale to nie koniec bo dochodzi dobra chłonność materiału nieodbiegająca od bawełny. Włókna bambusa nie pochłaniają zapachów w takim stopniu jak zwykła bawełna, a to już ważna rzecz przy próbach pozbycia się zapachu chloru.


Ręczniki szybkoschnące – w sklepach sportowych na dziale z asortymentem pływackim na pewno udało Ci się dojrzeć ręczniki reklamowane jako szybkoschnące. Do ich wykonania została wykorzystana mikrofibra. Materiał zbudowany jest z ogromnej ilości mikro włókien które dzięki swej ilości szybko wchłaniają wodę i to spore ilości. Również z tego samego powodu schną szybciej niż zwykłe ręczniki zbudowane z normalnej wielkości włókien. Ponadto jest lekki i cienki co sprawia, że nie zajmuje nam wiele miejsca w plecaku lub torbie. Ręczniki te ze względu na swoją małą masę są dobrym rozwiązaniem dla rodzin. Ponadto są impregnowane antybakteryjnie, co chroni przed przykrym zapachem gdyby wilgotny ręcznik był zbyt długo zwinięty.Jaka gramatura ręcznika jest najlepsza?


Jest to jedno, obok materiału z którego wykonany jest ręcznik, z kryterium wyboru ręcznika. Gramatura jest często postrzegana jako ciężar materiału i ma to sens. Wyrażana jest zazwyczaj w jednostkach GSM, co oznacza gram na metr kwadratowy tkaniny. Sama gramatura zależy od długości pętelek z których zbudowany jest ręcznik oraz gęstości tkaniny właściwej. Najprostszy test na określenie gramatury? Zważmy ręcznik. Piszę poważnie, gdyż ręcznik o rozmiarze 100cmx50cm ważący 200gram będzie posiadał gramaturę 400.


Oczywiście, im ręcznik charakteryzuje się większą gramaturą tym lepiej wchłania wodę. Z drugiej strony są one ciężkie i proces schnięcia jest wydłużony. No i miejsca w torbie jest przy tym mniej. Ale uczęszczając na doskonalenie pływania w Krakowie gwarantujemy, że Ty lub Twoje dziecko nie będzie chciało wychodzić z wody.