Pływanie ma bardzo dobry wpływ nie tylko na sylwetkę, ale także na zdrowie. Korzystnie działa na serce i układ krwionośny, pozwala rozwijać mięśnie klatki piersiowej oraz pomaga usprawnić pracę układu oddechowego. Pływanie polecane jest także osobom, które mają problem z kręgosłupem, często stanowi wsparcie dla rehabilitacji. Zajęcia w wodzie wzmacniają mięśnie kręgosłupa, który dzięki temu funkcjonuje sprawniej. Pływanie to dobry sposób na bóle kręgosłupa i nie szkodzi stawom. Warto wiedzieć, że wybierając konkretne style, możemy poprawić stan różnych partii kręgosłupa. Jaki styl wybrać? Bardzo dobrym wyborem jest styl grzbietowy. Pływając w ten sposób dbamy o mięśnie, które są wsparciem dla kręgosłupa. Styl grzbietowy pomaga także uelastycznić mięśnie szyi oraz wzmacnia plecy. Pływanie jest zalecane dla większości osób cierpiących na dolegliwości kręgosłupa, jednak trening należy dostosować do problemu. Na przykład żabka nie jest wskazana dla osób, które skarżą się na schorzenia odcinka szyjnego. Z pływania żabką powinny zrezygnować osoby z dolegliwościami stawów w biodrach i kolanach oraz zwyrodnieniami odcinka lędźwiowego. Ten styl wzmacnia jednak mięśnie i pomaga wypracować stabilną, wyprostowaną postawę. W przypadku problemów z kręgosłupem sprawdzi się kraul, który doskonale rozluźnia mięśnie w odcinku lędźwiowym pleców. Aby uniknąć kłopotów, przed wizytą na basenie warto skonsultować się z instruktorem pływania, który pomoże także podczas treningu i późniejszych ćwiczeń. Pamiętajmy jednak, że o wiele ważniejsza jest konsultacja z lekarzem czy rehabilitantem. Owszem, pływanie, które jest poprawne technicznie, raczej kręgosłupowi nie zaszkodzi. Ale może się zdarzyć, że zmiany chorobowe są zbyt duże, aby dodatkowo obciążać kręgosłup wysiłkiem podczas pływania, także ostatnie zdanie w kwestii treningów na basenie powinien mieć zawsze lekarz specjalista.