Pływanie to dyscyplina, która daje wiele korzyści dla zdrowia i sylwetki, a odpowiednio wykonane treningi nie obciążają organizmu w takim stopniu, jak inne zajęcia sportowe. Pływanie jest pewnego rodzaju treningiem z obciążeniem. Dzięki temu wysiłek w wodzie pomaga spalić dużą liczbę kalorii oraz wzmocnić mięśnie całego ciała, bez nadmiernego obciążania stawów – pod tym względem basen może śmiało rywalizować z siłownią!

Mięśnie w pływaniu

W trakcie pływanie pracuje ponad 40 mięśni. Trening w wodzie uruchamia wszystkie partie ciała – grzbiet, ramiona, pośladki, brzuch oraz nogi. Podczas pływania możemy zbudować mięśnie brzucha i lędźwi, mięsień piramidowy (położony przed mięśniem prostym brzuchem) i biodrowy, mięśnie klatkowe, grzbietowe, udowe, szyi i ramion, a także mięsień pośladkowy wielki i dwugłowy uda. Pływanie pozwala też „uruchomić” te partie, które bardzo trudno jest wytrenować podczas tradycyjnych treningów, takie jak mięśnie stóp oraz dłoni. Co więcej, pływanie to dyscyplina, która pomaga wzmocnić powięzi. Są to błony, które chronią mięśnie. Słabo rozwinięte powięzi mogą skutkować kontuzjami podczas uprawiania innych dyscyplin. Z tego powodu pływanie często poleca się jako trening uzupełniający dla kulturystów, rowerzystów lub biegaczy.

Do wzmacniania poszczególnych partii mięśni zaleca się różne style. Styl grzbietowy wpływa na mięśnie rąk, nóg, brzucha i pośladków. Styl klasyczny pomaga rozbudować mięśnie klatki piersiowej, a także rąk i nóg. Kraul to odpowiedni styl dla osób, które chcą wzmocnić przede wszystkim ramiona.