Spis treści:

Który styl pływania jest najszybszy?

Jaki jest rekordy świata w pływaniu?

Jakim stylem najlepiej pływać?

Kiedy pływanie pod wodą jest najszybsze?

Jaki styl pływania na odchudzanie jest najlepszy?

Na czym polega szybkie pływanie?


Kraul, styl klasyczny, grzbietowy, a może pływanie delfinem? Istnieje wiele klasycznych stylów pływackich, a każdy z nich wyróżnia się odmienną charakterystyką. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, które interesuje miłośników tej ogólnorozwojowej dyscypliny sportowej- kto pływa najszybszym stylem pływackim? Zapraszamy do artykułu!


Który styl pływania jest najszybszy?

Wszystkie style pływackie cechują się zdefiniowanym zakresem unikalnych atrybutów i predyspozycji. Nauka pływania danej techniki uwzględnia zsynchronizowanie ruchów ciała, zwłaszcza ruchy nóg oraz ruch ramion. Taka koordynacja obejmuje wszystkie techniki pływackie, co pozwala zbudować mistrzowską technikę. Zatem, który z klasycznych stylów pływackich jest liderem w zakresie szybkości?


To właśnie pływanie kraulem (styl dowolny) wskazywane jest, jako niezwykle szybki styl pływania, który dominuje nad resztą zestawienia. Przewaga wynika z kilku fundamentalnych kwestii, które powinny zostać wytrenowane. W rezultacie nauka pływania kraulem to przede wszystkim właściwy oddech . Co to oznacza w praktyce?

Osoba płynąca kraulem musi opanować trudną sztukę synchronizacji momentu oddechu z motoryką całego ciała . Co więcej, podczas pływania kraulem należy pamiętać o zachowaniu spójnej postawy. W trakcie tego stylu pływak wykonuje ruch bez unoszenia głowy nad powierzchnię wody, gdyż taki zabieg zapewnia osiągnięcie dużej szybkości pływania oraz optymalizacji energii.

Aby pływać kraulem, konieczne jest poprawne wyćwiczenie wielu nawyków jednocześnie. Kraul jest zazwyczaj pierwszym stylem pływackim , który poznają nowi adepci, gdyż stanowi jeden z łatwiejszych stylów pływania.


Jaki jest rekordy świata w pływaniu?

Wiemy już, który z najpopularniejszych stylów pływackich góruje pod względem szybkości. Teraz poznajmy osiągnięcia w kontekście globalnych zawodów dla mężczyzn!

Ranking rekordów wymaga podzielenia na różne style oraz dystans . W tym artykule skupimy się na odcinku 50 metrów, a do omawianych stylów pływackich należą: kraul, motylek, żabka oraz technika stylu grzbietowego.

Gratulacje należą się dla brazylijskiego zawodnika, Cesara Cielo , płynącego stylem dowolnym . Sportowiec, który pływa najszybszym stylem uzyskał bowiem czas 20.91 s, zapewniając sobie rekord świata.


W tym punkcie warto wyjaśnić znaczenie danej kategorii. W odniesieniu do zawodów sportowych, styl dowolny oznacza, że startujący uczestnik może wykorzystać jakąkolwiek technikę pływacką, poza żabką oraz stylem motylkowym lub grzbietowym . Styl zmienny natomiast stanowi kombinację czterech technik pływania w obrębie jednej rywalizacji.

Kolejne wyróżnienie należy do uczestnika płynącego stylem grzbietowym . 28 kwietnia 2022 roku reprezentant Stanów Zjednoczonych, Hunter Armstrong , pokonał rywali, osiągając czas 23.71 s. Pływanie stylem grzbietowym jest jedyną techniką pływania, w której ruch odbywa się na plecach. To właśnie praca ramion jest tutaj kluczowa, a mięśnie nóg skutecznie wspierają cały układ. Styl grzbietowy wymaga odpowiedniej dyscypliny sylwetki, zwłaszcza w obszarze usytuowania głowy.


Trzecią kategorią jest technika pływania stylem klasycznym . Pływanie żabką, jak brzmi potoczna nazwa metody, również stanowi atrakcyjną konkurencję i reprezentuje jednocześnie najwolniejszy styl pływania. W tym wypadku tytuł rekordzisty należy się Adamowi Peaty z Wielkiej Brytanii. Bohater, który pływa stylem klasycznym, pokonał odległość 50 m w 25.91 s.

Warto pamiętać, że najmniejszy błąd lub mankament powoduje automatyczne pogorszenie osiąganych rezultatów. Ważnym przykładem jest moment, gdy poruszając się stylem klasycznym, wynurzamy głowę. Żabka dyrektorska to ilustracja zagrożenia , które może powodować styl pływacki żabka. Dlaczego?

Symetryczny styl pływania zapewnia poprawność ruchów, ale istnieją także pewne niebezpieczeństwa. Szczególnie ryzykownym, a zarazem popularnym błędem jest żabka dyrektorska. Ten odradzany przez fizjoterapeutów styl pływania charakteryzuje się utrzymaniem głowy nad powierzchnią basenu , co nadwyręża kręgi szyjne.

Zwycięzcą ostatniej kategorii jest Andrii Govorov . Osiągnięcie tytułu rekordzisty świata stało się możliwe przez opanowanie stylu motylkowego . Pływanie tak zwanym delfinem to najtrudniejszy styl, generujący sporo wyzwań. Motylek to drugi najszybszy styl, co udowodnił ukraiński sportowiec, kończąc zawody z wynikiem 22.27 s.


Jakim stylem najlepiej pływać?

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest możliwe. Dowolny styl pływacki dostarcza bogactwo korzyści zdrowotnych na wielu płaszczyznach.

Pływanie tak zwanym pieskiem wykracza poza obszar sportowych stylów pływackich, co wiąże się z korzyścią dla początkujących . Opisywana technika jest bowiem najłatwiejszym stylem do opanowania, dzięki czemu młodzi adepci uczą się zachowania w nowym środowisku . Właśnie dlatego warto rozpocząć naukę pływania od opanowania styl pływacki piesek. Jednak, jaki styl pływacki wybrać, gdy nabierzemy doświadczenia?


Osoba płynąca stylem klasycznym rozwija układ mięśniowy górnych partii oraz samego karku . Pływanie żabką to także intensywna praca nóg, która hartuje dolne kończyny, kształtując atrakcyjną sylwetkę ciała. 

Grzbietowy styl pływacki dedykowany jest osobom, które chcą popracować nad mięśniami znajdującymi się wzdłuż kręgosłupa . Styl pływacki kraul wpływa na wzmocnienie barków , ale to nie koniec atutów kraulu. Najszybszy styl angażuje też mięśnie boczne tułowia , natomiast styl motylkowy wymaga udziału tkanki mięśniowej całego ciała .

Pływanie różnymi stylami wspomaga kondycję fizyczną, układ oddechowy oraz krwionośny, a także prawidłowe funkcjonowanie serca. Wybór stylu pływania zależy od indywidualnych preferencji i predyspozycji danego zawodnika, a także obszaru sylwetki, który jest dla nas priorytetem.


Kiedy pływanie pod wodą jest najszybsze?


Style pływackie rozgraniczają się pod wieloma aspektami, ale istnieje pewien wspólny element- faza podwodna . Ten interesujący etap można zaobserwować podczas zawodów sportowych, gdy uczestnicy dokonują nawrotów. 

Jest to bardzo istotne, zwłaszcza na krótkim dystansie rywalizacji . Wówczas o tym, kto pływa najszybszym sposobem, decyduje odpowiednia technika pływacka. O czym należy pamiętać?

Kluczową fazą jest uzyskanie opływowego kształtu ciała . Dzięki pracy rąk, które zacieśniają się nad głową zawodnika oraz neutralnej pozycji głowy i wyprostowanym biodrom, sylwetka przybiera korzystną postawę. Ten styl wymaga także doskonałej koordynacji ruchu nóg, naśladujących sposób pływania stylem delfin.


Jaki styl pływania na odchudzanie jest najlepszy?


Styl pływacki żabka, delfin, kraul, a może właśnie nauka pływania stylem motylkowym powoduje największe spalanie kalorii? Nie ma wątpliwości, że wszystkie style pływackie wykorzystują ogromne zasoby energii, co przekłada się na budowanie pożądanej sylwetki

Jednak, analizy zachęcają do praktykowania stylu pływania, zwanego motylkiem . Okazuje się, że to podczas praktyki w stylu motylkowym zawodnik zużywa najwięcej kalorii! Pół godziny aktywności to średnia wielkość spalania na poziomie wahającym się od 400 do nawet 500 kalorii . Podsumowując, pływanie delfinem jest najefektywniejszym stylem pływackim w kontekście odchudzania.

Niezwykle cenny jest też styl pływacki kraul. Osoba płynąca kraulem pływa najszybciej i klasyfikuje się na drugiej pozycji pod względem spalonych kalorii . Trzecie miejsce należy do klasycznego stylu grzbietowego. Zatem, pośród wszystkich stylów pływackich najłatwiej zgubić zbędne kilogramy wykorzystując metodę motylkową, a styl pływacki żabka zamyka to zestawienie.


Na czym polega szybkie pływanie?


Bez względu na to, czy dany zawodnik pływa najszybszym stylem, istnieje kilka uniwersalnych wskazówek poprawiających wyniki. W tym sporcie liczy się silna praca nóg, ramion oraz trening korpusu. Wariant stylu klasycznego, ale również pozostałych technik musi być wsparty przez:

nienaganną kondycję fizyczną,

zastosowanie dodatkowych akcesoriów treningowych,

wykonywanie konkretnych zadań,

współpracę z doświadczonymi specjalistami.


Przestrzeganie tych zasad sprawi, że nawet najprostszy styl pływacki umożliwi osiągnięcie mistrzowskiego poziomu. Co to oznacza?

To właśnie na zawodach stylu dowolnego uczestnicy prezentują wyniki, które mogą stanowić przykład do naśladowania. Średnia prędkość początkujących pływaków szacowana jest na około 2 km/h , a obserwowane osiągi zawodowców mogą być ponad 3-krotnie większe !


To wymaga jednak dyscypliny i wielu treningów, o czym mówi w swojej autobiografii Michael Phelbs , wielokrotny mistrz olimpijski : "W czasie codziennych sesji treningowych na Meadowbrook przepływałem jakieś dziesięć, jedenaście kilometrów. Tygodniowo było to około 75 000 metrów." Ogromna pasja i poświęcenie gwarantuje, że zawodnik pływa najszybszym możliwym sposobem, pokonując konkurencję i zdobywając kolejne tytuły.Bibliografia:
Routledge Handbook of Biomechanics and Human Movement Science;  
Youlian Hong, Roger Bartlett Science of Sport: Swimming;  Alexander Marinof
John Coumbe-Lilley < Michael Phelps; Autobiografia