Pływanie wśród sportów rekreacyjnych ma dość nietypowy status. Z jednej strony bariera wejścia jest bardzo niska i stosunkowo łatwo można w ten temat „wejść”. Z drugiej – dorośli, którzy nie znają podstaw pływania, często obawiają się zacząć. Niesłusznie, bo nauka w tym zakresie nie jest trudna, za to może sprawić wiele frajdy.


1. Nauka pływania: nie bój się zanurzać głowy

To bodaj najważniejsza kwestia. Jednym z głównych lęków osób, które w wieku dorosłym nie potrafią pływać, jest strach przed utratą kontroli. A właśnie ten lęk uruchamia się wtedy, gdy nagle głowa znajdzie się pod wodą. Tymczasem pokonanie tej bariery już na początku sprawia, że później nie zacznie się ona pojawiać w trakcie samego pływania . Właśnie dlatego wśród pierwszych ćwiczeń uwzględnia się zanurzenia, czy pozycję „korka”, w której można bardzo szybko podnieść się w stronę powierzchni. Na pozostałe kwestie, jak ruchy rąk, ruchy nóg, czy ogólna koordynacja, przyjdzie jeszcze czas w trakcie dalszych lekcji. Od czegoś jednak trzeba rozpocząć naukę.


Szybkość nauki pływania - ile czasu potrzeba aby nauczyć się pływać?


To, ile trwa nauka pływania, to bardzo indywidualna sprawa, z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim
nauka pływania dla dorosłych od początku trwa trochę dłużej, niż nauka dzieci. Po drugie – wiele zależy od:

🏊‍♀️ instruktorów,

🏊‍♀️ indywidualnych predyspozycji kursantów,

🏊‍♀️ regularności treningów.

Co więcej – gdy treningi zaczną wychodzić z całkiem początkowej fazy, pewne znaczenie będzie mieć i to, czy uprawia się (lub uprawiało w przeszłości) inną aktywność fizyczną.

Generalnie można przyjąć założenie, ze w przypadku dwóch treningów tygodniowo wielu dorosłych nauczy się całkiem sprawnie pływać na dystansie około 400 metrów po roku lub dwóch . Jednak należy traktować to czysto orientacyjnie i… w razie czego nie przejmować się. Pływanie ma być przede wszystkim dobrą zabawą .

Nasza rada brzmi jednak prosto: zamiast zastanawiać się nad tym, jak szybko nauczyć się pływać, lepiej skoncentrować się na tym, czy nauka pływania stylem dowolnym (i każdym innym) robimy znaczące postępy i... czujemy się pewnie. W końcu nie chodzi o to, by tylko unosić się na powierzchni wody, lecz również by pozbyć się stresu i poczuć radość z trenowania najpopularniejszych stylów pływackich .


2. Nauka pływania: zacznij z deską, makaronem lub płetwami

A skoro już mowa o początkach – jedną z metod oswajania się z wodą jest wykorzystanie w początkowej fazie nauki deski lub płetw, które ułatwiają poruszanie się w wodzie. Zdecydowanie warto spróbować!


Od czego zacząć naukę pływania?|

Nauka pływania nieodmiennie musi być połączona z przyzwyczajeniem się do nowego, innego środowiska, wymagającego nieco innego sposobu poruszania się i angażowania poszczególnych partii mięśniowych. Dlatego też nauka pływania dla początkujących zaczyna się od rzeczy prostych. Takich, jak wspomniane już przyzwyczajanie do zanurzenia głowy. Ale nie nie tylko. Istotne jest również oswajanie się z wyporem wody, sposobem oddychania, gdy głowa znajduje się nad jej powierzchnią, czy też z orientacją, gdy znajduje się pod taflą wody.

Dopiero gdy zostaną opanowane te podstawy, a poruszanie w takich warunkach stanie się bardziej naturalne, można pójść krok dalej i zacząć ćwiczyć unoszenie się na wodzie. Tę umiejętność warto ćwiczyć zarówno pod kątem unoszenia na plecach, jak i na brzuchu i pozbyć się odruchów, które mogłyby z tego stanu wytrącać.


Jak nauczyć się pływać w dorosłym wieku?

Od strony „technicznej” podobnie, jak w wieku dziecięcym. Różnica polega co najwyżej na tym, że do nauki dorosłych nie wplata się elementów różnych zabaw, za to można sugerować rozmaite ćwiczenia uzupełniające poza treningiem w wodzie.

Przy okazji warto wspomnieć, że podjęcie aktywności – także właśnie pływackiej – jest o tyle istotne, że bez względu na wiek, mocno wpływa to na ogólną sprawność. I to bardzo wszechstronnie! Już w przypadku pięciolatków widać różnice w rozwoju motoryki pomiędzy dziećmi pływającymi niepływającymi. Co jednak z dorosłymi? Pomijając rzeczy, o których często się mówi, jak poprawa metabolizmu, czy lepsze ukrwienie, sporty takie jak pływanie poprawiają współprace mózgu z mięśniami – a więc wpływają na ogólną koordynację.


3.Jak nauczyć się pływać żabką?

Jaki styl pływacki na początek?

Gdy już przywykniesz do zanurzenia i nauczysz się wydechu do wody, przyjdzie czas na naukę stylów pływackich. Zazwyczaj pierwszym z nich będzie styl grzbietowy, ponieważ jest jednym z najłatwiejszych. Po zakończeniu tego etapu nauki pływania, prawdopodobnie przyjdzie czas na naukę pływania strzałką oraz pływanie kraulem na brzuchu.

Wiele osób, które nie potrafią pływać, kojarzy żabkę jako styl prosty w nauce. Tymczasem jest to przekonanie błędne. „Żabka”, czyli styl klasyczny, wymaga odpowiedniej koordynacji ruchu kończyn i łatwo przy niej popełnić rozmaite błędy – chociażby zbyt szeroko rozstawić nogi, stracić symetrię ruchu, czy błędnie ułożyć stopy. Dlatego też na samym początku odłóż temat pływania żabki na później. Na to jeszcze przyjdzie czas, gdy nabierzesz większej wprawy pływackiej 😀


Mity o nauce pływania


Czy można nie nauczyć się pływać?

Ani o tym nie myśl. Próbuj, bo kto nie próbuje, ten nie wygrywa 😜

Czy można nauczyć się pływać w jeden dzień?

Jeśli faktycznie chcesz umieć pływać, potraktuj naukę jako proces, a nie zestaw ćwiczeń, które można jak najszybciej skompletować. W końcu nie chodzi o odhaczenie osiągnięcia, jak w grze komputerowej, a o faktyczne poczucie komfortu w trakcie korzystania z basenu lub zanurzania w jeziorze.


Fakty o nauce pływania


Jak nauczyć się pływać samemu - czy samodzielna nauka pływania ma sens?

🏊‍♀️ Czy samodzielna nauka pływania jest możliwa? Owszem. Są osoby, które podejmują się takiego wyzwania i część spośród nich osiąga sukces. Jednak jakichkolwiek porad by w tym zakresie nie udzielić, nauka pływania pod okiem doświadczonych trenerów jest po prostu lepszym rozwiązaniem.

Po pierwsze jest to opcja bezpieczniejsza, po drugie natomiast – trener na bieżąco informuje o błędnych, sugeruje korekty ruchów, podpowiada, co można zrobić, aby rozwiązać ewentualne problemy. To wszystko siłą rzeczy wpływa zarówno na czas nauki, jak i na jakość uzyskiwanych efektów (co ma znaczenie zarówno dla osób, które chcą się przekonać, jak nauczyć się pływać kraulem lub innym stylem, jak i tych, które po prostu chcą opanować pływanie jako takie na jakimkolwiek poziomie).


Nauka pływania: łatwiej uczyć się w słonej wodzie morskiej

Na koniec warto jeszcze zauważyć, że nauka pływania może przebiegać łatwiej w wodzie morskiej. Wynika to wprost z jej zasolenia, które wpływa na wyporność. Pamiętaj jednak, ze jeśli nie potrafisz pływać, nauka w takim miejscu bezwzględnie powinna być prowadzona pod okiem trenera mającego odpowiednio duże doświadczenie. Morze to jednak nie basen, ani nawet jezioro – asysta kogoś biegłego w pływaniu po prostu jest w tym przypadku więcej niż wskazana, nawet jeśli bardzo uważasz na odległość od brzegu.


Warto pływać – znajdź kurs pływania dla siebie!

💧 Zdecydowanie warto zapisać się na kurs, a jeśli brakuje pewności – najpierw na próbną lekcję nauki pływania, a po jej „zakosztowaniu” na kolejne. Dlaczego? Ponieważ jeśli nauczymy się pływać, będziemy mieli znacznie więcej frajdy nie tylko w trakcie relaksacyjnego i towarzyskiego korzystania z basenu lub weekendowego wypadu nad jezioro lub morze.

💧 Inną korzyścią jest to, że w przypadku siedzącego trybu życia, można traktować pływanie jako rodzaj rehabilitacji, poprawiającej ogólne samopoczucie. Korzystanie z nauki pływania zaleca się więc w wielu sytuacjach, od bólów pleców, po powrót do sprawności po kontuzjach sportowych.

💧 Dodajmy, że jeśli chcemy się nauczyć pływać, bez problemu znajdziemy miejsca, w których profesjonalnie są prowadzone nie tylko lekcje pływania dla dzieci, lecz również kursy kierowane do osób dorosłych, w trakcie których nauka pływania powinna przebiegać prosto, przyjemnie i efektywnie.


Bibliografia:

https://news.ku.edu/2015/09/11/study-shows-brains-endurance-trainers-communicates-muscles-differently-strength-trainers

https://kopalniawiedzy.pl/dzieci-niemowleta-plywanie-basen-rownowaga-rozwoj-ruchowy-cwiczenia-Hermundur-Sigmundsson-Brian-Hopkins,10255

https://kopalniawiedzy.pl/dzieci-niemowleta-plywanie-basen-rownowaga-rozwoj-ruchowy-cwiczenia-Hermundur-Sigmundsson-Brian-Hopkins,10255