Pływanie to dobra dyscyplina dla osób, które nie mogą podejmować innych form aktywności sportowej. Trening w wodzie dobrze wpływa na układ mięśniowy, a także oddechowy i krwionośny, odciąża również układ ruchu, co z kolei zmniejsza ryzyko kontuzji. Z tych powodów pływanie jest często polecane jako forma aktywizacji osób niepełnosprawnych. Polecane jest szczególnie niepełnosprawnym dzieciom, ponieważ wpływa na rozwój ruchowy, uczy dbania o kondycję, pozwala uniknąć nadwagi, a dodatkowo jest przyjemną rozrywką, dzięki której maluch może spędzić czas w towarzystwie innych pływaków. Przed rozpoczęciem nauki należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwszą z nich jest wiek dziecka – u młodszych dzieci nauka przybierze raczej formę zabawy, natomiast dla starszych zalecane są ćwiczenia naśladowcze. Trzeba też postarać się oswoić małego pływaka ze środowiskiem wodnym,szczególnie jeśli ma on złe wspomnienia związane z wodą. W celu zmniejszenia stresu w pierwszej fazie treningów warto stosować przede wszystkim formy zabawowe, co pozwala dziecku oswoić się z wodą i wywołać w nim pozytywne skojarzenia. Naukę pływania u dziecka najlepiej jest rozpocząć w mniejszym basenie z ciepłą wodą oraz uczyć dziecko zanurzania i otwierania oczu pod wodą bez okularów, a dopiero później wprowadzić do treningów okulary pływackie. Ze względu na stopień niepełnosprawności dziecka, nauka pływania w formie zabawy nie zawsze przyniesie efekty. W takich sytuacjach warto zastosować formy ruchów naturalnych, to znaczy treningi naturalnych aktywności, zarówno w wodzie, jak i na lądzie.