Są osoby, które odczuwają strach przed wodą. Jednak, wbrew pozorom, środowisko wodne jest bardzo bliskie człowiekowi. Każdy z nas miał z nim do czynienia jeszcze przed narodzinami! Nowo narodzone dzieci są przyzwyczajone do przebywania w takich warunkach i wodę postrzegają jako środowisko przyjazne i bezpieczne. Warto wykorzystać te nawyki i jak najwcześniej rozpocząć oswajanie dziecka z wodą. Na zajęcia na basenie rodzice mogą zabrać noworodka nawet 3 miesiące po narodzinach. Dzieci do około 7. miesiąca mają odruch, który wywodzi się jeszcze z życia płodowego. Noworodki nie boją się wody i instynktownie wiedzą na przykład, że nie należy w niej otwierać ust. Należy jednak pamiętać, że zajęcia dla tak małych dzieci powinny odbywać się wyłącznie w asyście rodzica, w płytkim basenie z ciepłą wodą. Na wielu pływalniach dostępne są zajęcia, na które może wybrać się rodzić z kilkumiesięcznym maluszkiem. Tak małe dziecko nie jest w stanie utrzymać się w wodzie, ze względu na brak odpowiednio wykształconej koordynacji. Zajęcia z noworodkiem są za to formą przyjemnej zabawy oraz ciekawym sposobem na spędzenie czasu, który zbliża rodzica i noworodka. Jednak dzieci poniżej 4. roku życia nie są gotowe na samodzielne zajęcia z instruktorem. U tak młodych kursantów występują problemy z wykonywaniem poleceń, ponieważ maluch woli się po prostu bawić niż uczyć. Podstawą takiej rekreacji jest oswojenie malucha z wodą. Bardzo dobrze sprawdzają się różne kolorowe akcesoria, dzięki którym nauka pływania staje się dla dziecka atrakcyjną zabawą. Starszy maluch może już próbować utrzymać się na wodzie, trzymając się rękami krawędzi basenu. Naukę „prawdziwego” pływania można spróbować rozpocząć z czterolatkiem, chociaż w naszej Szkole Rekin najmłodsi uczestnicy kursów mają ukończone 5 lat – w tym wieku dziecko ma już odpowiednie predyspozycje, aby opanować techniczne aspekty. Rozumie także polecenia instruktora i może uczęszczać na zajęcia bez mamy i taty.