Nie zatankujesz, nie popłyniesz.⛽🏊 


Jesteś tym, co jesz to nie slogan, to fakt. Ludzki organizm jest wielką chemiczną przetwórnią, ale to od nas zależy, czego tej fabryce dostarczymy do przeróbki. Ilość, jakość, oraz właściwy dobór składników codziennej diety decydują o naszej kondycji i długiego zdrowego życia.

Proporcje produktów w piramidach żywieniowych zmieniają się w zależności od wyników badań naukowych i trendów w żywieniu nie jest nowością dodanie do niej zalecenia codziennej aktywności fizycznej jako nieodzownego warunku zachowania zdrowia i najlepszej metody zapobiegania otyłości.

Wszystko, co zjadamy na co dzień, służy trzem podstawowym celom: dostarczeniu energii do procesów życiowych i wszelkiej aktywności, budowie nowych i regeneracji zużytych komórek i tkanek oraz regulacji procesów przemiany materii. W tym celu potrzebujemy minimum 60 niezbędnych składników pokarmowych. Zróżnicowana dieta powinna składać się z białek, węglowodanów, tłuszczów, błonnika, pierwiastków, i witamin.


Kilka wskazówek jak się odżywiać?🍲


Pływacy potrzebują wysokobiałkowego pożywienia, w celu uzyskania silnych mięśni. Podczas pływania najbardziej pracują grupy mięśni rąk, ramion i nóg. Mięśnie składają się w przeważającej części z białka. Człowiek musi jeść produkty zawierające białko, by organizm mógł regenerować tkanki. Białko zwierzęce, jak ryby, mięso, jajka, mleko, i ser najłatwiej przetworzyć na białko przyswajalne przez organizm ludzki. Rośliny, zwłaszcza groch, fasola, i ziarna zbóż, ryż zawierają białko jednak trudniej przekształcić na białko ludzkie. Wegetarianie muszą bardzo starannie dobierać proporcje i zestawy potraw. Jeśli jednak zjadamy zbyt wiele białka, organizm przetwarza na energię albo zamienia w tłuszcz. Cukier i skrobia zawierają węgiel, tlen, i wodór stąd pochodzi nazwa węglowodany.

Dostarczają one komórkom mięśniowym i mózgowym energii w potrzebnej w procesach życiowych. Rośliny magazynują węglowodany w nasionach grochu, kukurydzy, jabłkach, pomidorach, marchwi, ziemniakach. Dieta pływacka przewiduje do 15-20% białka w całości dziennej diety Wiele osób lubi słodycze, powoduje szybki przyrost energii, ale jeśli nie zostanie spalony, organizm zmienia go w tłuszcz. Tłuszcz występuje w produktach zwierzęcych i roślinnych. Są rozkładane przez organizm w celu uzyskania energii.

Tłuszcz należy dostarczać przede wszystkim ze źródeł roślinnych oraz ryb owoców morskich. Błonnik roślinny – skórki, łuski i włókniste części łodyg i liści nie jest trawiony i przechodzi bezpośrednio przez jelita. Błonnik zwalnia tempo przejścia pokarmu przez jelita, dzięki temu pożyteczne substancje mogą odpowiednio przetworzone tłuszcze, witaminy. Pierwiastki i witaminy wapń, sód, fosfor, szczególnie ważny jest magnez i potas dla pływaków warunkują prawidłowe przesyłanie impulsów nerwowych do mięśni, Warto zadbać o żelazo pomaga w produkcji hemoglobiny, to ona odpowiada za dotlenienie serca, mózgu i mięśni po wysiłku. Znajdują się w owocach i warzywach, nabiale, czerwonym mięsie i rybach.

Podczas pływania zużywamy w ciągu godziny od 300 do 650 kalorii w zależności od tego, jak długo, Intensywnie i w jakich interwałach pływamy. Dlatego dieta powinna uzupełniać straty energetyczne powstałe w trakcie pływania. Najważniejsze jest to, aby przed i po treningu jeść dobrze zbilansowane, bogate w białko i węglowodany oraz nienasycone kwasy tłuszczowe potrawy.

Okazuje się, że pływanie to jeden z bardziej energochłonnych sportów – już samo przebywanie w basenie przyspiesza tempo naszej przemiany materii aż o 50%. Nie bez znaczenia jest też temperatura wody – im niższa, tym więcej potrzebujemy sił, i większy ubytek energetyczny.

Równie ważne jest planowanie posiłku lekkostrawnego na około 1- 2 godziny przed treningiem należy go spożyć ok. 600 kcal i wypić 1 do 2 szklanek wody w ten sposób przygotujemy nasz organizm do wysiłku. Po pływaniu często czujemy głód, posiłek należy zjeść w ciągu 2 godzin. Słuchajmy swojego organizmu nie, zapominając o odpoczynku.

Pływanie bez odpowiedniego przygotowania i diety może być niebezpieczne. Na początek spróbuj ćwiczyć pod okiem instruktora pływania. Baseny oferują różne możliwości i kursy pływania Kraków.

Jeśli masz wątpliwości, na jakie zajęcia pływania się zapisać, czy ma to być kurs pływania indywidualny, czy w grupie zadzwoń zapraszamy do kontaktu. Duże znaczenie ma też miejsce, w którym odbywają się treningi. Wybierajcie pływalnie, na których czujecie się komfortowo z profesjonalnym wyposażeniem oraz doświadczoną kadrą instruktorów pływania.

Obok zapisu na kurs pływania Kraków pamiętajcie o dobrym nastawieniu i odpowiedniej diecie.