Udar mózgu wymaga rehabilitacji, która powinna być rozpoczęta jeszcze podczas leczenia szpitalnego. Po opuszczeniu szpitala pacjent oczywiście powinien kontynuować rehabilitację. Skutkami udaru mózgu są między innymi niesprawność ruchowa, połowiczne zaburzenia czucia, zaburzenia mowy czy widzenia, amnezja lub poudarowy zespół depresyjny. Odpowiednio dopasowana rehabilitacja pozwoli pacjentowi przywrócić sprawność i samodzielność, niekiedy w bardzo dużym zakresie. Dużą wartość ma aktywność fizyczna – specjaliści zaznaczają, że w tym przypadku nie zastąpią jej żadne lekarstwa. Jedną z polecanych form terapii, które mają zastosowanie w rehabilitacji udaru mózgu, jest pływanie.

Ćwiczenia w wodzie a rehabilitacja

Woda jest doskonałym środowiskiem dla pracy nad sprawnością ruchową. Pływanie nie obciąża stawów w takim stopniu, jak ćwiczenia na lądzie. W wodzie pacjent może poczuć się bardziej niezależny, co ma znaczenie zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i samopoczucia. Poza tym trening w wodzie wspiera rozwijanie osłabionych grup mięśniowych. Ciśnienie hydrostatyczne, z jakim mamy do czynienia w wodzie, rozluźnia mięśnie, co pozwala zwalczyć spastyczność, czyli nasilone napięcie mięśniowe porażonych kończyn.

Pływanie wspiera pracę nad koordynacją, co ma szczególne znaczenie u pacjentów po udarze mózgu, ponieważ podczas treningu w wodzie wszystkie kończyny pracują jednocześnie. Warto też zaznaczyć, że zajęcia na basenie pozwalają się wyciszyć i zrelaksować oraz radzić sobie ze stresem, na jaki narażeni są pacjenci po udarze.

Dlatego z pewnością warto rozważyć pływanie jako część rehabilitacji pacjentów z tego rodzaju schorzeniem.