Czy pływanie dobrze sprzyja odchudzaniu? Jaki styl pływacki najlepiej wspiera zrzucanie dodatkowych kilogramów? Co jeszcze można zyskać, jeśli postanowi się na regularne treningi pływackie? Zapraszamy do przeczytania artykułu na ten temat!


Z tego artykułu dowiesz się:

💧 Jakie są zdrowotne aspekty pływania?

💧 Intensywność treningu a utrata tkanki tłuszczowej – jak się mają do siebie?

💧 Jak spalać więcej tłuszczu podczas pływania

💧 ile stracisz kalorii pływając?

💧 Jakie są zasady odchudzania na basenie

💧 Jakie są przykłady ćwiczeń odchudzających w basenie


Zdrowotne aspekty pływania


          Pływanie jako forma aktywności przynosi mnóstwo korzyści zdrowotnych i to w bardzo kompleksowy sposób. Już na samym początku należy zauważyć, iż oddziałuje ono na niemal wszystkie grupy mięśni – nie tylko na ręce i nogi, lecz również na mięśnie grzbietu czy mięśnie brzucha. To zdecydowanie sprzyja równomiernemu wzmacnianiu całego ciała i budowaniu kondycji.

Poprawa siły i wytrzymałości to jednak nie wszystko. Pływanie to dyscyplina sportu, która bardzo dobrze współgra z poprawą wydolności oddechowej, wspieraniem krążenia, pobudzaniem układu nerwowego, czy wreszcie podbijaniem poziomu metabolizmu.


Dodatkowo treningi pływania w porównaniu z innymi dyscyplinami znacznie mniej obciążają mięśnie i stawy, przez co ryzyko kontuzji jest tu mniejsze (co jest szczególnie istotne dla osób z nadwagą).

Skupmy się jednak na tym, jak pływanie wpływa na odchudzanie i modelowanie sylwetki.


Intensywność treningu a utrata tkanki tłuszczowej


          Choć każdy wysiłek fizyczny wpływa na spalanie kalorii, to jednak nie każda jego forma robi to w podobny sposób.
Jeśli chcemy spalić więcej kalorii, musimy podnieść objętość treningu . To zaś możemy zrobić bądź przez jego poszerzenie (czy to wydłużenie konkretnej jednostki treningowej, czy wprowadzenie większej liczby treningów tygodniowo), bądź przez zwiększenie intensywności.


Pamiętaj jednak, że choć ta druga droga jest do pewnego momentu dobra, to gdy się przesadzi, zaczyna bardziej szkodzić, niż pomagać. Dlaczego? Ponieważ przy zbyt dużym zmęczeniu spada realna efektywność i rośnie ryzyko kontuzji. Dodatkowo traci na tym technika wykonywania ćwiczeń.

Najlepiej więc znaleźć złoty środek, w czym powinien pomóc dobry trener, który jest w stanie ocenić Twoje faktyczne możliwości.


Ile trzeba pływać, żeby schudnąć 5 kg?


Rozwijając powyższe, warto zapytać o to, ile pływać, żeby schudnąć. Odpowiedź jest jednak bardziej skomplikowana, bo nie tylko o samą aktywność w niej chodzi. Od niej jednak zaczniemy i poradzimy… nie myśleć o tym ile, a czy regularnie. Bo właśnie od regularności zależą efekty długofalowe.

Przy tym wszystkim trzeba jednak pamiętać, ze aktywność fizyczna to nie wszystko. Bardzo istotny jest również bilans kalorii. Jeśli będziemy spożywać więcej, niż spalimy, nie tylko nie schudniemy, lecz nawet nabierzemy dodatkowych kilogramów. Nie zawsze będzie to złe, bo przy odpowiednim dobraniu diety i ćwiczeń może się okazać, ze dojdzie do przemodelowania sylwetki. Warto jednak tę kwestię po prostu skonsultować z dietetykiem, a dodatkowo także z trenerem (w tej kolejności).


Miesiąc chodzenia na basen efekty


No dobrze, ale czy już po miesiącu chodzenia na basen będzie widać efekty pływania? Po jakim czasie można ich oczekiwać? Cóż, jeśli treningi będą regularne, najlepiej dwa lub trzy razy w tygodniu , na pewno odczujemy różnicę kondycyjną – choć siłą rzeczy będzie to dopiero początek i nadal nie będzie tym samym, co można zauważyć po na przykład pół roku czy roku.


Jak spalać więcej tłuszczu podczas pływania?


Jak pływać żeby schudnąć? Najlepiej przez podniesienie intensywności ćwiczeń, jednak z zachowaniem zastrzeżeń wspomnianych wyżej – czyli z głową, bez przesady, tylko odrobinę – i koniecznie pod okiem trenera. Niezależnie od tego warto po prostu zwiększyć liczbę treningów tygodniowo, choć… z zachowaniem zasady dnia odpoczynku po treningu. A ile razy na basen aby schudnąć? My sugerujemy dwa lub trzy razy w tygodniu.


ile stracisz kalorii pływając?


Istnieją rozmaite tabele sugerujące liczbę spalanych kalorii w trakcie uprawiania różnego rodzaju dyscyplin, jednak należy traktować je czysto orientacyjnie. Dużo zależy od faktycznego zaangażowania, ale też indywidualnej adaptacji treningowej, czy szybkości metabolizmu. Jeśli zależy Ci na liczeniu spalonych kalorii, korzystaj z wodoodpornych zegarków treningowych wyposażonych w odpowiednie funkcje.


Czy pływanie odchudza brzuch?


Samo w sobie nie. Jednak pomaga wzmacniać mięśnie brzucha, co przy jednoczesnym pilnowaniu bilansu kalorii sprawia, że w trakcie odchudzania łatwiej uniknąć efektu „skinny fat” .


Zasady odchudzania na basenie


Jeśli poszukujesz takowych, to główna zasada jest jedna: ćwicz regularnie. Co z pozostałymi? Cóż, jako przykłady ćwiczeń odchudzających w basenie można podać na przykład serie przepłynięć długości basenu, dobrane pod względem ilościowym przez trenera. Dodatkowo, gdy już potrafi się pływać podstawowymi stylami pływackimi, warto zacząć się wprawiać w tych wymagających bardziej kompleksowej pracy ciała, a przez to spalających więcej kalorii (przykładem może być żabka, bardziej wymagająca od stylu grzbietowego).


Pływanie efekty przed i po


Regularne pływanie sprawia, ze po jakimś czasie zaczyna rosnąć pojemność płuc, wydolność układu krążenia, ale tez podnosi się szybkość metabolizmu, co sprzyja utrzymywaniu prawidłowej wagi.


Bieganie czy pływanie na odchudzanie?


Na końcu pozostaje pytanie, czy lepiej postawić na pływanie czy na bieganie, gdy chodzi o zrzucenie kilogramów. Bieganie wydaje się łatwiej dostępne i faktycznie łatwiej zrzucić przy jego okazji kilogramy, jednak pływanie jest bardziej przyjazne dla stawów i działa bardziej kompleksowo na różne partie mięśniowe, przez co lepiej modeluje sylwetkę. Prawda jest jednak taka, że te dwie dyscypliny świetnie się uzupełniają i jeśli nie masz kontuzji i masz na to czas, najlepiej ćwicz jedno i drugie.


Bibliografia:

https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/odchudzanie-leczenie-nadwagi-i-otylosci,6600,n,192

https://www.mp.pl/pacjent/dieta/odchudzanie/wprowadzenie/72018,trening-zdrowotny-w-profilaktyce-i-leczeniu-otylosci