O tym, że korzystanie z basenu poprawia Nasze zdrowie na tysiące różnych sposobów, jest pewnie Ci znane.
W końcu aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie, poprawia wydolność oddechową, usprawnia działanie układy krążenia. Jednym słowem ruch to zdrowie jak mawia przysłowie.

Duża część matek, gdy dziecko znajduje się jeszcze w brzuchu, stoi przed dylematem czy na okres ciąży muszą całkowicie zrezygnować z aktywności. Wiele z Pań ma obawy, czy ćwiczenia nie zaszkodzą dziecku. Na wspomnienie
o basenie pojawia się wizja o problemach z infekcjami lub po prostu niechęć do pokazania się w stroju kąpielowym.

I tutaj pragnę nadmienić, że uczęszczanie na basen oraz pływanie to naprawdę wspaniałe przygotowanie do porodu. Jest to również świetna forma aktywności fizycznej, która bez obaw może być uprawiana przez kobiety będące w ciąży. Oczywiście z pewnymi wyjątkami i przede wszystkim z rozwagą.


Czy pływanie w ciąży jest bezpieczne?


Duża część obaw dotyczących basenu jakie pojawiają się w czasie ciąży dotyczy higieny. Czy pływanie jest bezpieczne, skoro każdego dnia korzysta z basenu setki osób? I nie ukrywajmy każda z tych osób różnie dba o własną higienę. Jednak każda z pływalni w Polsce ma zaawansowane systemy oczyszczania wody. Dodatkowo są one regularnie kontrolowane przez Sanepid w celu badań próbek wody. Pracownicy Sanepidu nie tylko koncentrują się na jakości wody, ale również na jej temperaturze, warunkach zaplecza, szatniach oraz prysznicach.

Zawsze można zrobić swoiste rozeznanie w terenie poprzez spytanie lokalnej społeczności mam o opinie.
Zorientowanie się, czy na pływalni organizowane są zajęcia dla niemowlaków lub małych dzieci tak jak w przypadku Naszej szkoła pływania w Kraków. Jeśli tak, to znak, że pływalnia spełnia wysokie wymogi sanitarne.

Pływanie jest uważane za najzdrowszą formę aktywności fizycznej również dla kobiet ciężarnych. Pływanie jest sportem nieurazowym, więc nie ma powodu do obaw. Dodatkowo sprzyja odciążaniu wszystkich mięśni stabilizacyjnych, kręgosłupa oraz narządów ruchu. Wszystko dlatego, że w wodzie jesteśmy o wiele lżejsi. Ważymy 1/10 tego co normalnie muszą dźwigać Nasze stawy i mięśnie. Jest to ogromna ulga dla kobiet w ciąży, gdzie choć na jakiś czas mogą zrelaksować mięśnie.

Jeśli myśl o wytchnieniu swoim zmęczonym plecom i nogom, bólom kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, bólom krzyża, bólom karku nie przemawia jeszcze do Ciebie to przygotowałem dodatkową listę:

 • Wiele kobiet bardzo pozytywnie wypowiada się na temat temperatury wody która neutralizuje mdłości pojawiające się w pierwszym trymestrze.
 • Dzięki wyporności wody i w związku z tym mniejszemu obciążenia kończyn dolnych ustępują ich obrzęki
 • Pływanie wpływa w sposób leczniczy na żylaki kończyn oraz sromu w ciąży
 • Dzięki naturalnym pozycjom jakie przyjmujemy w wodzie, sprzyjamy obróceniu się dziecka główką w dół w trzecim trymestrze
 • Pływanie jako aktywność fizyczna pomoże utrzymać prawidłową masę ciała.
 • Zmniejsza się zatem również ryzyko powikłać m.in. cukrzyca ciążowa, nadciśnienie tętnicze
 • Usprawniamy mięśnie brzucha i miednicy. Istnieją badania, które mówią iż u kobiet które regularnie pływają poród naturalny jest nieco szybszy i sprawniejszy
 • Pływanie wpływa korzystnie na zaburzenia snu w ciąży


Jak bezpiecznie korzystać z basenu w czasie ciąży?


Przed pierwszą wizytą na basenie w ciąży bezwzględnie należy skonsultować pomysł pływania ze swoim lekarzem i zasięgnąć jego porad, wypytać czy nie ma do tego przeciwskazań. Ale zasada, im wcześniej zaczniemy korzystać z dobrodziejstw basenu tym lepiej. Unikamy jednak stylów pływackich takich jak motylek/delfin. Jest on bardzo intensywny i gwałtowne uderzenia dolnej części brzucha i klatki piersiowej mogą wpłynąć niekorzystnie na rozwój dziecka.

Dobrym pomysłem jest tutaj spokojny styl klasyczny, a jeszcze lepszym grzbietowy. Powoduje on największe rozluźnienie mięśni pleców, rozciągnięcie się kręgosłupa. Jeśli natomiast nie mamy umiejętności pływackich, albo szybko się męczymy to warto wyposażyć się w deskę do pływania, która pozwoli na łagodniejszy i mniej intensywny trening. Bardzo fajnym pomysłem mogą być także zajęcia prowadzone przez instruktor pływania Nowa Huta, takie jak gimnastyka, lub aerobik. Pod okiem trenera, będziemy wykonywać szereg ćwiczeń, które na pewno wpłyną korzystnie na nasze samopoczucie.

Jeśli mamy możliwość wyboru, na którą pływalnie się wybrać w Naszej okolicy, to najlepszym sposobem będzie pytanie innych mam lub szukanie opinii w sieci. Wybór powinien paść na ten który cieczy się dobrą opinią, nawet jeśli jest 10 minut dalej. Można kierować się też datą powstania obiektu. W nowych nie tylko będzie ładniej i mniej ślisko z uwagi na nawierzchnie antypoślizgowe, ale też nie instaluje się w nich już instalacji do dezynfekcji wody chlorem gazowym, a zastępując je pochodnymi związkami chloru.

W okresach letnich pojawia się również pytanie czy wybrać basen kryty czy odkryty? Tutaj tak naprawdę zależy od Naszych osobistych preferencji. Oba typy obiektów podlegają takim samym normą i są jednakowo kontrolowane jeśli chodzi o czystość wody. Warto wziąć pod uwagę jednak, że gdy na zewnątrz jest gorąco ludzie częściej wybierają baseny odkryte. Co dla kobiet w ciąży może okazać się dobrą okazją przybycie na basen kryty, a jednocześnie mniej zatłoczony. Oczywiście w okresie jesienno-zimowym wybór jest jeden.

Pamiętaj, że nie tylko woda w basenie jest źródłem chorobotwórczych bakterii, lecz także toalety i szatnie. Dlatego nigdy nie siadaj bezpośrednio na sedesie w toalecie, na ławce w przebieralni ani nawet na brzegu basenu. W toalecie używaj specjalnych jednorazowych nakładek na deskę sedesową albo wykładaj ją papierem toaletowym, a siadając na ławce w przebieralni, połóż na niej własny ręczniczek (tylko potem się nim nie wycieraj). Przed włożeniem kostiumu kąpielowego weź prysznic (w klapkach), myjąc całe ciało. Następnie włóż kostium, nie rób tego na stojąco, bo stojąc na jednej nodze łatwo o upadek, tylko usiądź na ławce, na swoim ręczniku. Przed wejściem do basenu przejdź obiema stopami przez nieckę dezynfekcyjną, to płytkie zagłębienie wypełnione wodą ze środkiem przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym.

A co z basenami termalnymi lub jacuzzi? Wszystko zależy do temperatury w tych basenach, w ciąży należy unikać wody z temperaturą powyżej 36 stopni. Nie dość, że pozostawanie w takiej temperaturze powyżej 10 minut może być niekorzystne dla ukrwienia łożyska to dodatkowo w takiej temperaturze dużo łatwiej rozwijają się różne zarazki. Także lepiej wybrać wody w basenach z normalną temperaturą, a wszystkie gorące wody termalne zostawić jako relaks już po ciąży.


Zajęcia na basenie dla kobiet w ciąży?


Aby doświadczyć korzyści z pływania, trzeba chodzić basen w ciąży regularnie, przynajmniej dwa razy w tygodniu przez minimum dwa, trzy miesiące. Jeśli zaczniesz chodzić na basen od początku ciąży, później będziesz mogła pływać nawet 4–5 razy w tygodniu. Oczywiście, nie możesz się przemęczać: powinnaś pływać spokojnie, w odpowiadającym ci tempie, przez 30–40 minut. Co do stylu pływania, nie ma to dużego znaczenia, bo niezależnie od tego, jakim stylem pływamy, pracują właściwie wszystkie mięśnie.

Kobietom w ciąży specjaliści polecają przede wszystkim style grzbietowy i klasyczny, czyli żabkę. Pływanie żabką nie wymaga rotacji tułowia i kosztuje mniej wysiłku niż np. forsowny styl motylkowy. Ale też wymaga precyzyjnego połączenia ruchu z oddechem, zwłaszcza żabka kryta, a innej nie polecam: pływanie z głową cały czas uniesioną nad wodą powoduje napięcie mięśni szyi i karku, co kończy się bólem. Nawe w ciąży warto skorzystać z doskonalenie pływania w Kraków. W zaawansowanej ciąży najwygodniej i najzdrowiej jest pływać na plecach, zwłaszcza gdy dokuczają Ci bóle kręgosłupa.

Co jakiś czas warto robić przerwy na ćwiczenia, np. wymachy nóg pod wodą, skręty tułowia, rowerek (z trzymaniem się brzegu basenu lub deski). Wiele pływalni organizuje zajęcia dla ciężarnych. Warto z nich korzystać, bo są prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów np. Nasz instruktor pływania Ruczaj, którzy opracowują zestaw odpowiednich ćwiczeń. Znaleźć można różne oferty: aqua aerobic, ćwiczenia relaksujące, ćwiczenia rozciągające, pływanie lecznicze, itp.

Kiedy nie lubisz pływać i zawsze czułaś się w wodzie niezbyt pewnie, nie musisz od razu rezygnować z basenu. Warto przełamać strach do wody. Na basenie nie trzeba koniecznie pokazywać swoich umiejętności pływackich na dużej głębokości. Można po prostu poleżeć na wodzie z deską do pływania czy innymi gadżetami, które pozwalają czuć się w wodzie bezpiecznie. Dzięki zajęciom na basenie, kobieta w ciąży ma szansę odciążyć stawy i poczuć się lekka jak piórko. Warto brodzić też w płytkiej wodzie, by się zrelaksować i ochłodzić opuchnięte kostki.

 • Nie pływaj zaraz po zjedzeniu posiłku ani całkiem na czczo, najlepiej wybierz się na basen dwie godziny po jedzeniu.
 • Jak przy każdym wysiłku powinnaś nawadniać organizm, dlatego zawsze zabieraj butelkę wody: wypij kilka łyków przed wejściem do basenu i napij się, gdy wyjdziesz.
 • Przed wejściem do basenu zrób kilka ćwiczeń rozciągających.
 • Jeśli chlorowana woda wywołuje podrażnienia oczu, po wyjściu z pływalni przemywaj je roztworem soli fizjologicznej.
 • Weź ze sobą jakąś przekąskę – po pływaniu na pewno będziesz głodna.


Przeciwwskazania – kiedy odpuścić basen?


Przede wszystkim, konsultacja z ginekologiem to podstawa, taka konsultacja jest ważna przed podjęciem decyzji o pływaniu. Najczęstszymi sytuacjami, które powodują, że kobieta nie może pozwolić sobie na pływanie są:

 • Wszelkiego rodzaju infekcje,
 • Ciąża wysokiego ryzyka – zagrożenie poronieniem, lub przedwczesnym porodem,
 • Odpływanie płynu owodniowego,
 • Problemy rozwojowe płodu