Pływanie to jedna z najpopularniejszych, oficjalnych dyscyplin sportowych, a także aktywność rekreacyjna, która poprawia zarówno samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne. Jeśli chodzi o ten pierwszy aspekt, wymagający profesjonalizmu i przestrzegania pewnych reguł, możemy wyróżnić 26 indywidualnych konkurencji olimpijskich. I tak, zarówno mężczyźni jak i kobiety mogą rywalizować ze sobą na odcinku 50, 100, 200, 400 płynąc stylem dowolnym, kobiety na dystansie 800 m stylem dowolnym, z kolei dystans 1500 metrów stylem dowolnym jest zarezerwowany dla mężczyzn. Idąc dalej, na odcinku 100 i 200 metrów zawodnicy obu płci mogą się ścigać stylem motylkowym, grzbietowym oraz klasycznym. Istnieje także styl zmienny, którym pokonuje się, zależnie od konkurencji, 200 albo 400 metrów. Można wyróżnić także wyścigi sztafetowe, w których pokonuje się 4 x 100 metrów stylem dowolnym, 4 x 200 metrów stylem dowolnym, bądź 4 x 100 metrów stylem zmiennym. Podane zakresy dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Warto zaznaczyć, że pływanie to również dyscyplina paraolimpijska. Mogą ją więc uprawiać osoby niepełnosprawne. W tym przypadku, w celu oceny zawodników, stosuje się podział na grupy niepełnosprawności. Możemy wśród nich wyróżnić grupy S1- S10 wiążące się z upośledzeniem narządów ruchu, grupy S11-S13 odnoszące się do upośledzenia narządów wzorku, a także grupę S14, związaną z upośledzeniem umysłowym. Nie zapominajmy również o konkurencjach nieolimpijskich, takich jak chociażby 800 m stylem dowolnym (mężczyźni) czy 1500 takim samy stylem dla kobiet. Ponadto konkurencje pływackie mogą być również rozgrywane na basenach 25-metrowych. Są nimi m.in. 100 m stylem zmiennym czy 4 x 50 m stylem dowolnym. W obydwu konkurencjach występują zarówno kobiety, jak i mężczyźni.