Czy regularne pływanie na basenie sprawdzi się nie tylko jako forma relaksu, lecz również jako aktywność fizyczna podtrzymująca zdrowie i ogólną kondycję? Czy nauka pływania ma sens w każdym wieku i jaki styl pływania najlepiej wybrać? Sprawdzamy temat!


Z tego artykułu dowiesz się:

💧 Co daje regularne chodzenie na basen?

💧 Ile długości basenu w 45 minut?

💧 Czy można codziennie chodzić na basen?

💧 Czy pływanie 3 razy w tygodniu przynosi jakieś efekty?


Co daje regularne chodzenie na basen?


Korzyści z pływania są bardzo wszechstronne. Z jednej strony jest to w oczywisty sposób forma relaksu, z drugiej jednak nie da się zaprzeczyć temu, że
pływanie wzmacnia mięśnie praktycznie z każdej grupy – rąk, nóg, grzbietu, czy brzucha . Co więcej, sprzyja spalaniu kalorii i jest korzystne dla układu krążenia. A przy tym wszystkim jest to sport, który nie koliduje z przykładowo leczeniem kontuzji, czy adaptowaniem ciała do wysiłku, jeśli do tej pory prowadziło się raczej siedzący tryb życia.


Korzyści z pływania dla dzieci


W przypadku dzieci pływanie to forma aktywności fizycznej o tyle przyjazna, że często kojarząca się im po prostu z zabawą. A przecież jednocześnie pomaga ono w rozwoju fizycznym i to na bardzo wielu poziomach. Nie tylko pomaga w poprawieniu ogólnej kondycji, lecz także sprzyja prawidłowemu rozwojowi układu nerwowemu i wzmacnia układ krążenia i układ oddechowy.


Miesiąc chodzenia na basen efekty


Choć w nauce pływania wiele tak naprawdę zależy od tego, jak często się trenuje i z jaką intensywnością, to nawet po stosunkowo krótkim okresie regularnego pojawiania się na basenie widać pierwsze efekty. Pływanie pozwala bowiem ćwiczyć bez nadmiernego obciążania mięśni i stawów, a jednocześnie po prostu sprzyja rozładowaniu stresu i ogólnemu rozluźnieniu. Ponadto trening pływacki wzmacnia wszystkie mięśnie – i to ze znacznie mniejszym ryzykiem, niż na przykład przy ćwiczeniu z ciężarami.


Co daje regularne chodzenie na basen?


Przede wszystkim kształtuje pewien nawyk treningowy – a
bez regularnych treningów trudno mówić o sensownym wpływie na ogólne zdrowie . To właśnie regularne bodźce przekładają się na to, że rzeczywiście poprawiają się poszczególne grupy mięśni i całościowa wytrzymałość.


Efekty pływania – po jakim czasie?


Część osób, inspirując się zdjęciami z kategorii „pływanie: efekty przed i po”, może już na starcie zacząć się zastanawiać, po jakim czasie regularne pływanie pozwala dostrzec realne zmiany. Niestety, nie ma na to prostej odpowiedzi, ponieważ każda osoba jest inna. Różnimy się kondycją wyjściową, indywidualnymi możliwościami treningowymi, czy nawet poziomem zapału – nie wspominając już o tym, że nawet ciężki dzień może wpłynąć na trening pływacki.

Niemniej jednak, jeśli wcześniej nie pływaliśmy, już po pierwszym miesiącu zapewne zaczniemy się przyzwyczajać do tej formy aktywności fizycznej, a wraz z kolejnymi miesiącami będzie rosła siła, wytrzymałość, czy pojemność płuc – oczywiście jeśli faktycznie postawimy na mocniejsze treningi.


Czy pływanie 3 razy w tygodniu przynosi jakieś efekty?


Zdecydowanie tak. Jeśli dodatkowo rozłożymy treningi w tygodniu tak, aby nie były dzień po dniu, ułatwi to regenerację ciała. To z kolei sprawi, że wszystkie grupy mięśni będzie można ćwiczyć bardziej efektywnie. Co więcej – dobrze to wpłynie na wspomniane już budowanie nawyku.


Czy można codziennie chodzić na basen?


Jeśli nie planujesz zawodowej kariery pływackiej, nie przesadzaj. Nie zawsze więcej znaczy lepiej.
Daj sobie w ciągu tygodnia przynajmniej dzień lub dwa odpoczynku . A nawet jeśli postawisz na 5-6 odwiedzin basenu w ciągu tygodnia, nie wszystkie wizyty poświęcaj stricte ćwiczeniom – część niech będzie czystym relaksowaniem się. Dzięki temu zadbasz o to, by przyjemność regularnych treningów nie zmieniła się w rodzaj obowiązku – za to nadal będziesz czerpać z korzyści zdrowotnych związanych z pływaniem.


Wady i zalety pływania


Jeśli chodzi o wady, to można wymienić kilka:

💧 Niektóre osoby wykazują uczulenie na chlor, co może stanowić problem w przypadku ćwiczenia na basenie.

💧 Część osób miewa problemy z przełamaniem strachu przed wskoczeniem do wody. Tu na szczęście ćwiczenie na basenie i pod okiem trenerów znacznie poprawia poczucie bezpieczeństwa na etapie przełamywania lęku.

A co, jeśli chodzi o zalety pływania? Otóż regularne pływanie niesie mnóstwo korzyści:

💧 Regularne trenowanie pływania wzmacnia mięśnie pleców, co przekłada się na korygowanie wad postawy. Ponadto poruszanie w wodzie wzmacnia mięśnie także i innych partii ciała.

💧 Pływanie pozytywnie wpływa na układ oddechowy i nerwowy, a także poprawia krążenie.

💧 Trening pływania spala całkiem sporo kalorii

💧 Regularne pływanie pomoże ci czuć się lepiej także poza basenem, bo dzięki pływaniu poprawia się ogólne samopoczucie.


Style pływania

Gdy mowa o stylach pływackich, najczęściej słyszy się takie nazwy, jak kraul grzbietowy, kraul na brzuchu, czy żabka. Co warto o nich wiedzieć? Spójrzmy...


Co daje pływanie kraulem?

Pływanie kraulem na plecach doskonale sprawdza się dla początkujących, ponieważ po prostu jest stosunkowo łatwe w nauce. Jednocześnie styl grzbietowy sprzyja pracy nad mięśniami pleców i poprawie zakresu ruchu ramion.


Co daje pływanie żabką?

Pływając tym stylem, bardzo korzystnie wpływa się na swoją ogólną koordynację, ale też na poprawę metabolizmu, ogólnego zakresu ruchu kończyn, czy wydolność organizmu. Efekty regularnego pływania w ten sposób potrafią być naprawdę widoczne, choć sam styl jest raczej dla osób, które już jakiś czas trenują.


Ile długości basenu w 45 minut?

Na koniec pytanie, które mogą zadać osoby bardziej ambitne, ale… nie odpowiemy na nie. Dlaczego? Ponieważ o możliwościach danej osoby powinien wypowiadać się trener, który widzi, jak ktoś trenuje i jakie ma realne możliwości. W końcu nie chodzi o wykończenie własnego organizmu, a o faktyczne (i co najważniejsze bezpieczne) podnoszenie własnych możliwości.


Bibliografia:

https://fizjoterapeuty.pl/zdrowie/plywanie-korzysci-i-wplyw-na-zdrowie.html

https://enel.pl/enelzdrowie/sport-i-fitness/plywanie-i-zdrowie-jakie-sa-zalety-plywania