Ćwiczenia w wodzie są ważnym elementem w działaniach obejmujących rehabilitację osób niepełnosprawnych. Takie ćwiczenia w mniejszym stopniu obciążają stawy, poza tym rozwijają siłę mięśni, pomagają zwiększyć zakres ruchowy w stawach, a także zmniejszają ewentualne obrzęki. Rehabilitacja w wodzie może wpływać na poprawę postawy oraz stabilności ciała. Ćwiczenia w wodzie działają relaksująco, dzięki czemu w wielu przypadkach pacjent jest bardziej skłonny do współpracy z fizjoterapeutą. Ponadto dzięki rehabilitacji w wodzie poprawia się praca obiegu krwi, ćwiczenia pomagają również zmniejszyć ból i poprawić koordynację ruchową. Efektem może być też złagodzenie napięcia spastycznego. Taka rehabilitacja jest doskonałą alternatywą w sytuacjach, gdy stan zdrowia pacjenta nie pozwala na zastosowanie innych form ćwiczeń, jest także dobrym uzupełnieniem innych treningów.

Metody rehabilitacji

W pracy podczas rehabilitacji w wodzie stosuje się różne metody. Jedną z nich jest Hallwick, której przebieg oparty jest na zasadach hydrodynamiki, a także biomechaniki ciała. Takie ćwiczenia pomagają między innymi zmniejszyć napięcie mięśniowe i dolegliwości bólowe, doskonalić chód oraz zwiększyć zakres mobilności. Metoda Watsu opiera się na relaksacji, jej cele są porównywalne z założeniami wcześniej omawianej techniki. Metoda Bad Ragaz Ring Metod pomaga poprawić koordynację, mobilność, zmniejszyć napięcie mięśniowe oraz wzmocnić tułów. Rehabilitacja w wodzie może być stosowana jako element terapii różnych schorzeń. Należą do nich między innymi mózgowe porażenie dziecięce, wady postawy, bóle kręgosłupa, stwardnienie rozsiane, udar mózgu, choroba Rotha lub urazy ortopedyczne.