Rozgrzewka powinna być wykonana przed każdym wysiłkiem fizycznym, a więc również przed pływaniem. To dzięki niej nasze mięśnie i stawy zostają przygotowane na mający mieć miejsce za chwilę zwiększony wysiłek. W przypadku pływania rozgrzewka chroni skutecznie przed występowaniem bardzo groźnych skurczy mięśni, które są jedną z najczęstszych przyczyn utonięć. Jak powinna wyglądać rozgrzewka przed pływaniem? O czym należy pamiętać? Rozgrzewka w przypadku pływania w dużej części imituje ruchy, które za chwilę będziemy wykonać w basenie. Rozgrzać trzeba przede wszystkim mięśnie ramion, nóg oraz grzbietu, bo to właśnie one podczas pływania wykonują największy wysiłek. Ćwiczenia podstawowe Do ćwiczeń podstawowych, które wykonać trzeba przed wejściem do wody, zalicza się: krążenia ramion w przód; krążenia ramion w tył; skręty tułowia; krążenia karku. Każde ćwiczenie powinno być wykonane powoli i dokładnie. Zbyt gwałtowne ruchy mogłyby spowodować naciągnięcie lub nawet naderwanie mięśnia. Ćwiczenia rozciągające Przechodzimy do nich po wykonaniu ćwiczeń podstawowych. Najprostszym ćwiczeniem rozciągającym jest wykonywanie skłonów, podczas których próbujemy dotknąć palcami rąk podłogi. Ćwiczeń rozciągających jest całe mnóstwo – opisanie ich wszystkich wymagałoby mnóstwa czasu. Rozgrzewka przed wejściem do wody powinna być obowiązkowym elementem wizyty na basenie. Nigdy nie należy o niej zapominać.