Jaka jest najczęstsza przyczyna utonięć? Może być nią brawura, brak wyobraźni, ale również zdarzenie na które nie mamy zbytniego wpływu, czyli skurcz. Jest to nagłe i mimowolne napięcie mięśni które powoduje ból oraz uniemożliwia wykonanie jakiegokolwiek ruchu w wodzie. W tym wpisie postaram się Ci przybliżyć jakie są jego przyczyny i w jaki sposób minimalizować ryzyko wystąpienia skurczu mięśni podczas pływania. A jeśli już skurcz Cię dopadnie podpowiem jak sobie radzić w takich sytuacjach.Przyczyny skurczu mięśni podczas pływania


Podczas pływania najczęściej może dojść do skurczu dolnej połowy ciała, nawet sięgając 85-90% przypadków. Szczególnie często skurcze wśród pływaków występują w mięśniach łydek. Rzadziej dochodzi do bolesnego wzrostu napięcia w mięśniach ud i pośladków czy stawach kolanowych.Zaburzenia elektrolitów


Przyczyną tych dolegliwości najczęściej jest zachwiana równowaga elektrolitów w organizmie, w szczególności magnezu. Pierwiastek ten reguluje proces przewodzenia sygnałów, które są wysyłane do komórek nerwowych w mięśniach. Dlatego jest on tak ważny w prawidłowym działaniu mięśni i układu nerwowego. Za braki tego pierwiastka możemy obwiniać:

• Brak odpowiedniego nawodnienia organizmu

• Stosowanie niepełnowartościowej diety, ubogiej w minerały

• Spożywanie w nadmiarze alkoholu który „wypłukuje” magnez z Naszego organizmuZmęczenie mięśni


Inną przyczyną skurczu może się okazać zwykłe przetrenowanie/przemęczenie. Przemęczenie mięśni nadmiernym wysiłkiem zaburza kontrolę pracy nerwowo-mięśniową w Naszych ciałach. Dlatego ważnym aspektem jest odpowiednia regeneracja mięśni i układu nerwowego w nich występującego. Gdy czujemy tak zwane zakwasy lub czujemy się przemęczeni lepszym rozwiązaniem będzie delikatny trening relaksacyjny niż poprawa swoich rezultatów. Będąc w Naszej szkoła pływacka w Krakowie warto wspomnieć o takich rzeczach instruktorowi, aby przygotował lżejszy zestaw dla Nas lub Naszego dziecka.Zmiana temperatury i obfity posiłek


Teraz przybliżę przyczyny skurczów które rzadziej możemy obserwować na basenie, ale za to zdarzają się niestety dość często na akwenach typu: morze, jezioro, rzeka. Jednym z nich jest nagła zmiana temperatury ciała. Musisz pamiętać, że temperatura wody w akwenach otwartych jest nawet kilkanaście stopni niższa niż powietrza. Wygrzewając się na plaży nigdy nagle nie wchodzi do chłodnej wody, gdyż możesz doznać szoku termicznego. Organizm bardzo często w takiej sytuacji zareaguje skurczem mięśni.

Trochę innym skurczem jest kolka. Jest to skurcz mięśni gładkich występujących w naszej jamie brzusznej. Kolka może „złapać” Nas po obfitym posiłku, a po nim wystąpi jakiś wysiłek fizyczny np. pływanie. W związku z tym zaleca się aby przez godzinę po zjedzeniu większej ilości np. obiadu wstrzymać się z aktywnością w wodzie. Sytuacja dotyczy w dużej mierze dzieci, więc warto na to zwrócić uwagę planując zajęcia w szkole pływania Kraków.

W następnym wpisie na blogu dowiesz się jak zapobiegać skurczą i zminimalizować ich potencjalne wystąpienie. Również co ważne odpowiemy sobie na pytanie: Co zrobić, gdy złapie mnie skurcz w wodzie? Wszystkich tych porad możesz oczywiście dowiedzieć się również od Naszego Instruktora pływania w Krakowie.