Pływanie to sport, który znakomicie wpływa nie tylko na zdrowie i sylwetkę, ale i na samopoczucie. Badania dowodzą bowiem, że sport ten obniża poziom stresu, przez co polecany jest osobom, które żyją w pędzie. Ponadto pływanie poprawia krążenie, redukuje wady postawy, wzmacnia mięśnie, zmniejsza obrzęki, oraz sprzyja odchudzaniu. Na tym jednak jeszcze nie koniec korzyści, które z niego płyną!


Sport dla każdego

Mało jest sportów, które tak jak pływanie można uprawiać w każdym wieku – zarówno jako niemowlę, jak i osoba w starszym wieku. Dzięki temu, że nie obciąża ono układu ruchu, sport ten ponadto mogą uprawiać również osoby chore. Jak się również okazuje, pływanie wpływa korzystnie na budowanie odporności organizmu. Osoby, które regularnie chodzą na basen, znacznie rzadziej chorują. Warto również wspomnieć o tym, że w trakcie pływania dotlenia się cały organizm. Nic więc dziwnego, że wielu lekarzy i specjalistów poleca swoim pacjentom chodzenie na basen. Kto szczególnie powinien się na niego wybrać?


Pływanie dla zapracowanych

Tak jak wspomniano już we wstępie – pływanie obniża poziom kortyzolu, który jest powszechnie znany jako hormon stresu, a w dodatku pobudza ono organizm do produkcji endorfin. Dlatego też chodzenie na basen poleca się osobom, które żyją w biegu i mają do czynienia z bardzo stresującą pracą. Jak się również okazuje, sport ten poleca się także osobom, które prowadzą siedzący tryb życia. Jest tak, ponieważ pływanie korzystnie wpływa na układ oddechowy, dotleniając ciało oraz zwiększając pojemność płuc. Sport ten jest również w stanie rozwiązać największą bolączkę osób prowadzących siedzący tryb życia, czyli bóle pleców. Pływanie rozluźnia oraz wzmocnia mięśnie kręgosłupa, przez co bóle ustępują. Z tego też względu na basen powinna też chodzić młodzież, która dużo czasu spędza w szkole, lub przed komputerem. Ze względu na to, iż większość czasu spędzają oni w pozycji siedzącej, ich mięśnie pleców wiotczeją, w związku z czym nie są one w stanie utrzymać kręgosłupa w odpowiedniej pozycji. Stad również biorą się późniejsze wady postawy. Dzięki pływaniu można jednak ograniczyć ryzyko ich występowania do minimum.


Pływanie jako forma rehabilitacji

Pływanie nie obciąża stawów tak bardzo, jak inne sporty, np. bieganie. W związku z tym jest ono polecane osobom, które miały do czynienia z przykrymi kontuzjami lub są po przebytych operacjach (np. kola, czy kręgosłupa). Aktywność ta pomaga im w szybszym powrocie do zdrowia oraz odzyskaniu sprawności ruchowej. Dlatego tez zajęcia na basenie bardzo często są rekomendowane przez lekarzy i fizykoterapeutów. Co więcej, ze względu na to, że odbywają się one w wodzie, ryzyko upadku w trakcie ćwiczeń zminimalizowano do zera. Z tego tez względu pływanie poleca się nawet tym, którzy nie są w pełni sprawni ruchowo. Warto również zaznaczy, że chłodna woda zmniejsza odczuwanie niektórych rodzajów bólu, co wielu osobom przynosi ulgę. Przed rozpoczęciem takiej formy rehabilitacji należy się jednak skonsultować ze specjalistą. Tylko on będzie w stanie dopasować intensywność ćwiczeń do rodzaju kontuzji.


Pływanie dla osób z nadwagą

Sport to nie tylko zdrowie, ale i smukła sylwetka. Dlatego też pływanie poleca się osobom, które zmagają się otyłością i nadwagą. Jako rodzaj sportu aerobowego pływanie skutecznie obniża poziomu złego cholesterolu. Ponadto wzmacnia ono serce i poprawia krążenie krwi. W związku z tym jest ono również polecane osobom, które zmagają się z innymi chorobami cywilizacyjnymi, np. miażdżycą, nadciśnieniem i cukrzycą. Dodatkowo sport ten poprawia wygląd skóry i redukuje cellulit.


Basen dla osób z wadami postawy

Pływanie poleca się nie tylko osobom, prowadzącym siedzący tryb życia, ale i tym, którzy zmagają się w wadami kręgosłupa. Sport ten angażuje praktycznie wszystkie mięśnie, aczkolwiek w przypadku problemów z kręgosłupem poleca się zwłaszcza pływanie na plecach. Potwierdza to również opinia eksperta z Krajowej Izby Fizjoterapeutów, który mówi, że: "styl ten nie powoduje aż tak dużego napięcia obręczy barkowej ani wygięcia krzyża jak inne style pływackie, np. żabka. Dlatego tez pływanie na grzbiecie rekomenduje się osobom z poważnymi wadami ortopedycznymi, w tym z pogłębioną skoliozą". W przeciwieństwie do innych rodzajów sportópływanie nie obciąża tak bardzo układu ruchowego, dzięki czemu sport ten mogą uprawiać także osoby o słabej kondycji. W trakcie aktywności wzmocnieniu ulegają zwłaszcza mięśnie grzbietu, co pozwala na skorygowanie istniejących wad postawy. Dodatkowo sport ten skutecznie pozwala spalić zbędne kalorie, które skumulowały się w postaci tłuszczu. Badania dowodzą jednak, że trzeba na to poświecić minimum 20 minut – tyle bowiem czasu organizm potrzebuje na to, by zacząć czerpać energię z rezerw zgromadzonych w tkance tłuszczowej.


Basen dla tych, którzy nie potrafią pływać

Na końcu warto również wspomnieć o tym, że jest to również sport, który rekomenduje się osobom niepotrafiącym pływać. Nauka pływania nie jest skomplikowana, a w jej trakcie zawsze można wspomóc się gadżetami takimi jak makaron. Z kolei tym bardziej opornym poleca się inne formy zajęć, np. aqua aerobik, który nie wymaga bycia znakomitym pływakiem. Co więcej, fitness w wodzie nie męczy tak bardzo, jak trening na lądzie, choć znacznie bardziej angażuje on do pracy mięśnie.