Nasze serce kocha, pływanie a czy my kochamy serce. Poziome ułożenie ciała w wodzie sprawia, że nasze serce tłoczy krew bez oporów grawitacyjnych. Najważniejszy mięsień w naszym organizmie wykonuje, imponującą pracę bije 100 tysięcy razy na dzień. 3 miliardy uderzeń w ciągu życia i 200 milionów litrów przepompowanej krwi. Serce pompuje krew do układu krążenia. Długość wszystkich naczyń krwionośnych wynosi około 100 tysięcy km. Krew krąży w 2 obiegach: w małym krew oddaje dwutlenek węgla i przejmuje tlen. Duży, który świeża krew nasycona w tlen transportuje go do wszystkich zakątków ciała. Czy dbamy o serce, jak należy czy grozi nam choroba układu krążenia?


W jaki sposób szkodzimy własnemu sercu?

Obecnie dobrze znane są przyczyny rozwoju chorób układu krążenia. Nie ruszamy się regularnie i w związku z tym tyjemy. Ostatnio coraz więcej mówi się o tłuszczu, który mężczyźni noszą na brzuchu. Nie kontrolują ciśnienia krwi, cholesterolu, poziomu cukru. Większość palaczy jest świadoma ,że to co robią jest złe i dla nich i dla ich otoczenia. Nikotyna ,uzależnia silnie jak narkotyk. Niewielu się udaje rzucić palenia.   Niektóre osoby dowiadują się o tym, że przeszły zawał, dopiero podczas przypadkowego badania EKG.


Jak myślicie co lepsze pływanie, dieta a może leki?

Bardziej niż niewłaściwa dieta sercu szkodzi brak aktywności fizycznej! Zaprzestanie palenia oznacza kilkakrotne zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia. Kontrolne badania powinny stać się corocznym zwyczajem naszego społeczeństwa. Nie zawsze konieczne jest zażywanie leków.

Pływanie działa dobroczynnie na układ krwionośny. Mitem jest, że chorzy na serce nie powinni ćwiczyć. Lekcje pływania mają nie tylko działanie profilaktyczne, ale i lecznicze. Wystarczy zauważyć, że osoby po zawale poddawane są rehabilitacji w wodzie. W naszej szkole zajęcia pływania dobierane są do możliwości kursantów. Dzięki regularnym pływaniu możesz w ciągu tygodnia podnieść poziom HD L o koło 7%. Pływanie pomaga zwiększyć we krwi stężenie dobrego cholesterolu, który usuwa nadmiar złego cholesterolu L D L. Warto przed rozpoczęciem treningów zasięgnąć rady lekarza i instruktora pływania.

Co daje pływanie?

👉 podczas pływania serce wolniej bije, ale jest bardziej wydajne, bo tłoczy więcej krwi.

👉 spada ciśnienie tętnicze skurczowe, jak i rozkurczowe

👉 u osób trenujących pływanie akcja serca nie przyspiesza zbyt gwałtownie

👉 znacznie rośnie objętość wyrzutowa serca

👉 po zajęciach na basenie następuje dużo szybsza odnowa krwi w krwioobiegu

👉 szybko rośnie wytrzymałość mięśnia sercowego

👉 w czasie pływania ilość krwi docierającej do mięśni wzrasta 6- krotnie

👉 rośnie pojemność przedsionków i komór serca,

👉 w mniejszym stopniu odkładają się blaszki miażdżycowe

👉 rzadziej dochodzi do powstania zatorow

👉 zmniejsza się możliwość tworzenia zatorów, wzrasta liczba płytek, leukocytów, oraz erytrocytow

👉 normalizuje się waga ciała

👉 poprawa nastroju i większa sprawność

👉 zminimalizowanie ryzyka pojawienia się żylaków na łydkach

👉 krew lepiej wysyca się tlenem


Aby osiągnąć wymarzony efekt, zadbać o serce trzeba się zmęczyć. Nie trzeba wiele, regularne ćwiczenia pod okiem naszych instruktorów wpłyną na lepsze samopoczucie. Zapraszamy na zajęcia nie rzadziej niż trzy razy na tydzień. Warto posłuchać dobrych rad.