Aby wyjaśnić, dlaczego unosimy się na wodzie, powinniśmy przypomnieć sobie prawo Archimedesa. Mówi ono, że na ciało, które jest zanurzone w wodzie, działa siła wyporu. Siła ta jest zawsze skierowana ku górze. To dlatego możemy utrzymać się na powierzchni wody. Nie oznacza to jednak, że w wodzie nie działa na nas siła ciężkości, że podczas pobytu na wodzie nie będzie nas ona ciągnęła w dół. Aby utrzymać się na wodzie, siła wyporu i ciężkości muszą zostać zrównoważone.

Znacznie łatwiej można utrzymać się na powierzchni wody, jeżeli jej gęstość oraz gęstość naszego ciała różnią się od siebie. Otóż ciało będzie unosiło się na wodzie, jeżeli jej gęstość jest większa od gęstości ciała. Łatwiej więc utrzymać się na powierzchni wody, kiedy jest ona na przykład bardzo mocno zasolona. Wiedzą o tym chociażby turyści, którzy spędzają urlop nad Morzem Martwym w Izraelu.

Jednym osobom jest łatwiej utrzymać się na powierzchni wody niż innym. Wpływa na to między innymi budowa ciała i pojemność płuc. Nie zapominajmy jednak, że gdy już wskoczymy do wody, lepiej nie liczyć na prawo Archimedesa, ale po prostu swobodnie pływać. Jeżeli nie potraficie Państwo tego robić, zapraszamy Was do naszej szkoły na zajęcia z nauki pływania.