Pływanie to bardzo popularna aktywność fizyczna, która wiąże się z wieloma zaletami. Ćwiczenia w wodzie bardzo dobrze wpływają na układ kostny, mięśnie czy stawy. W przypadkach wielu schorzeń pływanie jest zalecane zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Istnieją jednak przeciwwskazania, które całkowicie lub czasowo wykluczają możliwość regularnego uczestnictwa w zajęciach na basenie.


Wpływ chloru

Pierwszą kwestią, która może wykluczyć możliwości uczestnictwa w zajęciach na basenie są problemy skórne. Woda chlorowana wysusza skórę, a czasem wywołuje różne reakcje alergiczne. Problem ten jest szczególnie powszechny u dzieci jednak można się z nim spotkać także w przypadku dorosłych.

Inną grupą problemów skórnych, które mogą być przeszkodą dla wizyty na basenie jest grzybica. Niektóre osoby są nadwrażliwe i bardzo często po wizytach na publicznych pływalniach borykają się z tym dokuczliwym problemem. 


Choroby laryngologiczne 

Bardzo poważnymi przeciwwskazaniami, które często wykluczają możliwość uczestnictwa w zajęciach na basenie na dłuższy czas są różne choroby i schorzenia laryngologiczne jak np. :

  • zapalenie górnych dróg oddechowych, 
  • zaburzenia błędnika, 
  • perforacja błony bębenkowej. 

W takich przypadkach okres rekonwalescencji jest zależny od decyzji lekarza. W większości przypadków, do momentu zakończenia leczenia nie można nurkować, ani uprawiać żadnych, bardziej skomplikowanych sportów wodnych. Jeśli problem często nawraca, uczestnictwo w zajęciach na basenie może być całkowicie uniemożliwione.


Choroby układu oddechowego 

Gruźlica, choroby oskrzeli, czy płuc także stanowią poważne przeciwwskazanie do wizyt na basenie. Jeżeli dolegliwości tego typu nawracają bardzo często np. 10 razy rocznie, należy całkowicie zrezygnować z wizyt na basenie. Ponadto pływanie powinno się ograniczać przez okres około dwóch lat po przebycia gruźlicy czy zakończeniu poważnego leczenia szpitalnego. 


Choroby układu krążenia 

Przeciwwskazaniami do udziału w zajęciach pływania, zarówno w przypadku dzieci jak i osób dorosłych mogą być różne choroby układu krążenia. Niezdolne do udziału w zajęciach są osoby, u których stwierdzono objawy wskazujące na niewydolność krążenia, procesu zapalne mięśnia sercowego czy osierdzia, przerost komór, zaburzenia rytmu serca. 

Osoby borykające się z różnymi chorobami układu krążenia powinny być pod stałą opieką lekarzy, a ich udział w zajęciach może się odbyć po konsultacji z medykiem i za jego zgodą. 


Inne przeciwwskazania do udziału w zajęciach na basenie


Oprócz wyżej wymienionych chorób i dolegliwości, z udziałem w zajęciach pływania powinny się także powstrzymać osoby, które cierpią na zapalenie układu moczowego, zespół nerczycowy, cukrzycę, a także niedoczynność tarczycy

To czy rezygnacja z udziału w zajęciach powinna być długotrwała, czy jedynie powinna obowiązywać przez jakiś konkretny okres, jest kwestią indywidualną zależną m.in. od wyników badań.