Kobiety w ciąży nie powinny unikać aktywności fizycznej. Wprost przeciwnie – odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą przynieść im sporo korzyści, zarówno podczas dziewięciu miesięcy przed rozwiązaniem, jak i podczas porodu. Paniom w ciąży szczególnie polecane są zajęcia na basenie. Pływanie to sport, dzięki któremu poprawia się ogólna kondycja narządów oraz układów w ciele. W końcowej fazie ciąży mięśnie są szczególnie obciążone. Pływanie pomaga wzmocnić mięśnie (nie obciążając przy tym stawów), szczególnie nóg i dolne mięśnie brzucha. Wspiera także mięśnie pleców i przynosi ulgę w bólach kręgosłupa. Jest to szczególnie ważne, ponieważ hormony powodują rozluźnienie wiązadeł w trakcie ciąży, aby podczas porodu było możliwe rozszerzenie kości miednicy. Pływanie to korzyści również dla układu krążenia. Poprawia się krążenie krwi, co przynosi ukojenie spuchniętym nogom i pomaga zapobiegać obrzękom. Zwiększa wydolność układu oddechowego, dzięki czemu nienarodzone dziecko jest lepiej dotlenione. Warto też wspomnieć o relaksującym wpływie wody. Sam kontakt z wodą i spokojne leżenie na jej powierzchni pomaga się odprężyć i zmniejszyć bóle kręgosłupa. Z tych powodów ginekolodzy zalecają ciężarnym kobietom właśnie zajęcia na basenie. Pływanie to doskonały sposób, aby zatroszczyć się o swoją kondycję i zachować formę także podczas ciąży. Oczywiście do każdego przypadku należy podejść indywidualnie. W pewnych sytuacjach pływanie niestety może okazać się niewskazane – zawsze należy przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego ciążę.