Jesteś tym, co jesz? Czy jesteś tym, co pijesz? Jak myślisz?


Woda stanowi około 60% masy ciała mężczyzn i około 50% u kobiet. Masa mózgu to około 85%. U niemowlaka 65% masy ciała to masa wody, ale z wiekiem zawartość wody maleje. Ilość wody w naszym organizmie zależy od rozmiarów ciała i zmagazynowanego tłuszczu. Komórki tłuszczowe nie zawierają wody. Biorąc pod uwagę te fakty, jesteśmy raczej tym, co pijemy.

Woda nie zawiera substancji energetycznych, ale jest niezbędna do życia. Bez niej potrafimy przeżyć nie dłużej niż 3-5 dni. Wody niestety, nie możemy zmagazynować w ciele. Jedynie nasze nerki mają zdolność oszczędzania wody poprzez zagęszczenie moczu. Trzeba ją stale uzupełniać. Pocieszające jest to, że nie zaszkodzi nam nadmiar płynów w organizmie. Nadmiar wody usuwany jest przez: nerki, płuca, skórę, oraz ze stolcem.

Natomiast nie da się przeżyć utraty 30% wody z organizmu. Ilość traconej wody zależy głównie od temperatury, wilgotności. W ciągu doby możemy stracić nawet 5 litrów wody. Organizm potrafi sam wyprodukować zaledwie ok. 400 ml na dobę. Kiedy wody w naszym organizmie ubywa, wysyła nam sygnały do mózgu. Pragnienie powinniśmy wtedy jak najszybciej zaspokoić. Jesteśmy rozdrażnieni, boli nas głowa, brak koncentracji, suche oczy, napięta skóra, rzadkie oddawanie moczu.


Czy wystarczy odkręcić kran?


Dla niektórych mieszkańców miast to mało zachęcająca perspektywa. Płynąca woda smakiem, zapachem a bywa, że i kolorem nie zachęca do picia. Smak zależy od procesów jej uzdatniania, ujęć i stanu rur. W kranówce są pierwiastki i sole mineralne, ale niestety jest chlor, siarka i fenole. Pomocne mogą okazać się filtry, pozbywają się szkodliwych substancji, ale i składników mineralnych. Czysta woda to najzdrowszy napój dziennie zapotrzebowanie to około 1,5 litra. Przyjmuje się, że ok. 30 ml wody na każdy kg masy ciała dorosłego człowieka. Dobową dawkę warto podzielić na równe porcje i pić w regularnych odstępach. Najlepiej małymi łyczkami i pół godziny przed jedzeniem i pół godziny po posiłku.

✅ Pijmy więc wodę kranówkę dobrej jakości.

✅ wody oligoceńskie czerpane z ujęć głębinowych, ale przegotowanej.

✅ wody stołowe otrzymywane poprzez zmieszanie wody naturalnej z wodą mineralną.

✅ wody mineralne z udokumentowanych podziemnych źródeł poznamy po składzie i miejscu czerpania. Ze względu na zawartość mikroelementów dzielimy je na: niskozmineralizowane średniozmineralizowane, wysokozmineralizowane.

✅ wody lecznicze mające w składzie duże ilości mikroelementów najlepiej po konsultacji z lekarzem je popijać


Co najlepiej ugasi nasze pragnienie?


Czekają nas jeszcze upalne dni, nawet gdy uprawiamy sporty wodne, możemy się odwodnić. Wycieńczenie upałem jest następstwem odwodnienia na skutek szybkiej utraty płynów podczas upałów. Pamiętajmy o ubraniu lekkim i przewiewnym, nakryciu głowy by osłaniało kark.
Gdy mamy niepokojące objawy sięgamy po lekko osoloną wodę, by wyrównać straty elektrolotów


woda niegazowana woda gazowana napoju typu cola sok pomarańczowy piwo
o kcal w szklance 0 kcal 105 kcal 112 kcal 120 kcal
najlepiej ugasi pragnienie woda temp 15 stopni C nasycona dwutlenkiem węglą nie szkodzi dużo cukru łatwo przyswajalnego z cukrem zawierają słodziki źródło kalorii Piwo nie jest dobre do gaszenia pragnienia
dodatek soli ćwierć łyżeczki w czasie upałów uzupełni niedobór sodu i chloru niewskazana dzieciom nie wskazana wypić zaraz po wyciśnięciu Mała dawka alkoholu pobudza wydzielanie moczu i utratę wody.

Picie różnych napojów jest zdeterminowane częściowo nawykiem. Często sięgamy po nie, niezależnie od rzeczywistej potrzeby uzupełnienia płynów. Szklanka czystej wody wypita po przebudzeniu to zdrowy nawyk.


Woda nie tylko do picia

Wiemy już, że codziennie musimy dostarczyć organizmowi ok. 2-3 litrów wody. Jednak cześć dziennej racji czerpiemy z pożywienia. Warzywa i owoce takie jak: ogórki, pomidory, cukinie, marchewki, arbuzy, jabłka, melony i pomarańcze mają ponad 90% zawartości wody. Warto po nie sięgać. Woda znajduje się też w rybach, mięsie, chlebie, mleku, zupach. Organizm potrzebuje płynów w czystej postaci. Wypijanie w czasie doby 1,5 l płynów pokrywa nasze zapotrzebowanie. Woda jest niezbędna do wewnętrznego transportu. Reakcje chemiczne zachodzące w organizmie zmieniają składniki pokarmowe w energie.

Nasza aktywność fizyczna jednak spada w upalne dni to zrozumiałe. Trening jest zdecydowanie bardziej męczący. To dobry czas, żeby zacząć regularnie chodzić na basen, taka forma aktywności daje wytchnienie od upałów, orzeźwia. To także fantastyczna, bezpieczna forma wypoczynku w każdym wieku. Pijmy więc wodę na zdrowie przed i po treningu na basenie.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam zadbać o siebie i bliskich.