W otaczającym Nas świecie coraz trudniej ustrzec się wszechobecnemu stresowi.
Skoro unikanie stresów w Naszym życiu jest prawie niewykonywalne, to nauczmy się jak sobie
z nim najlepiej radzić. Jednym z zalecanych sposobów jest aktywność fizyczna. Pływanie nie tylko rozładuje zgromadzony stres, ale i przyczyni się do szeregu prozdrowotnych właściwości.

Czym jest wzmożone napięcie mięśniowe?

Ponad normalne napięcie mięśniowe w literaturze medycznej znajdziemy jako hipertonia. Oczywiście jest to stan chorobowy na który cierpią osoby o pewnym stopniu uszkodzenia układu nerwowego. Jednak przy nadmiernym stresie w Naszym życiu dochodzi do przeciążenia układu nerwowego. Możemy zauważyć wtedy symptomy większego niż zazwyczaj napięcia mięśniowego, objawiającym się bólem mięśni.

Nadmiernym napięciem mogą charakteryzować się mięśnie szkieletowe, kończyny i grzbietu.
Ale również takich o których byśmy nie pomyśleli. Np. mięśnie głowy które mogą odpowiadać
za bóle oczu, szyj i rzecz jasna głowy. Również mięśnie gładkie nad którymi nie mamy świadomej władzy, mogą ulegać skutkom wzmożonego napięcia. Najczęstszy jest ból brzucha
o różnym odczuwaniu. Mogą to być bóle kłujące, rozlane lub konkretnych narządów.

Jak zmniejszyć napięcie spowodowane stresem?

Wielu ekspertów na problemy związane ze stresem zaleca aktywność która pomaga rozładować napięcia zgromadzone w ciele. Jednak pojawia się bariera w obawie o zwiększenie bólu mięśni przy nadmiernym ich przeciążeniu. Dlatego ze względu na swoje właściwości fizyczne,
najbardziej zalecane jest środowisko wodne. Stanowi ono wspaniałe narzędzie do regularnych ćwiczeń nawet dla osób nie potrafiących pływać. Nasza szkoła pływania Kraków jest otwarta
dla wszystkich osób.

Poprzez ruchy w wodzie które nie obciążają stawów oraz układu ruchowego zapewniamy czystą pracę mięśni i stymulacje układu nerwowego. Redukuje to znacznie napięcie mięśniowe
z przyczyn stresu ale nie tylko. Swoiste rehabilitacje są również zalecane dla osób z jednostkami chorobowymi takimi jak:

• Rdzeniowy zanik mięśni
  • Dystrofie mięśniowe
  • Wady postawy
  • Choroby pochodzenia reumatoidalnego
  • Nadwrażliwość sensoryczna
  • Autyzm
  • Różnego rodzaju problemy neurologiczne objawiające się problemami ruchowymi.

Jakie ćwiczenia wykonywać na basenie?

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie. Jeśli cierpimy na dolegliwości z narządami ruchu lub stwierdzone przez lekarza najlepiej będzie stosować się do zaleceń fizjoterapeuty.
Na rozładowanie stresu już samo pływanie powinno pomóc. Nie ma przecież lepszego lekarstwa niż wyłączenie myślenia i oddanie się pokonywaniu kolejnych długości basenu.
Jeśli natomiast Nasze umiejętności pływania nie są na zbyt wysokim poziomie
zapraszamy serdecznie na kurs pływania w Krakowie.