Finswimming, czyli pływanie w płetwach, płetwonurkowanie sportowe lub pływanie szybkie, to sport wodny, przeznaczony dla doświadczonych pływaków, którzy szukają nowych wyzwań. W naszym kraju jest to wciąż mało popularna dyscyplina – w Polsce w około 20 klubach jest zarejestrowanych prawie 400 zawodników – jednak pierwsze mistrzostwa Europy w pływaniu w płetwach odbyły się już w 1967 roku, a w 2001 roki finswimming pojawił się na igrzyskach dyscyplin nieolimpijskich. Zasady finsimmingu Zawody w finswimmingu polegają na pokonaniu w jak najszybszym tempie ustalonego dystansu na basenie lub otwartym akwenie. Do pływania stosowane są monopłetwy (czyli płetwy o jednej płaszczyźnie) lub płetwy klasyczne. Konkurencja może być rozgrywana pod wodą, a także na jej powierzchni. W przypadku wariantu pp, czyli pływania na powierzchni, pływak może przebywać w zanurzeniu pd wodą na odcinku 15 metrów od wykonania nawrotu, na dalszych odcinkach część jego ciała lub fajki musi znajdować się powyżej poziomu wody. W konkurencji pp zawodnicy korzystają z rurek do oddychania, czyli fajek czołowych. W konkurencji pod wodą (pw) stosowane są butle. Jeśli dystans wynosi 50 metrów, pływacy nie używają żadnego sprzętu do oddychania pod wodą. Trzecią konkurencją jest Bi-Fins, łączący pływanie w płetwach z kraulem. Wśród innych dyscyplin pływackich, finswimming wyróżnia się prędkościami, które osiągają zawodnicy. Płetwy mogą zwiększyć szybkość pływaka nawet o 50%. W związku z tym jest to także bardzo widowiskowy sport.