Morsowanie hartuje organizm, jednak nie jest dla każdego - poznaj przeciwwskazania, nim rozpoczniesz przygotowania. Zanim znajdziesz się w zimnej wodzie, musisz najpierw odpowiednio się przygotować. Przed pierwszym morsowaniem skonsultuj się z lekarzem i sprawdź czy nie istnieją ku temu przeciwskazania.. Choć mówi się, że kąpiele hartują organizm, to jednak problemy kardiologiczne, choroby serca, nadciśnienie czy epilepsja wykluczają taką aktywność.
Spis treści:
Morsowanie hartuje organizm, jednak nie jest dla każdego
Zgromadź potrzebny sprzęt do morsowania
Podstawowe zasady morsowania - o tym musisz pamiętać, by zacząć przygodę z kąpielami w zimnej wodzie
Pierwsze morsowanie - bezpośrednie przygotowanie do kąpieli w lodowatej wodzie, czyli o diecie słów kilka
Przed pierwszym wejściem do wody zrób porządną rozgrzewkę i skorzystaj z nauki pływania
Czy dzieci mogą morsować razem z rodzicami?
Morsowanie - dlaczego warto?
Zimna woda zdrowia doda - zgromadź potrzebny sprzęt do morsowania
Po konsultacji lekarskiej możesz rozpocząć przygotowanie sprzętowe do zimnych kąpieli. "Przymiarki" do morsowania ❄️?♂️ warto zacząć od:
✅ zakupu stroju kąpielowego;
✅ przygotowania czapki i rękawiczek;
✅ zakupu butów do pływania (sprawdzą się np. neoprenowe);
✅ przygotowania ręcznika;
✅ spakowania bielizny na zmianę;
✅ spakowania ciepłego ubrania;
✅ przygotowania termosu z herbatą.
Podstawowe zasady morsowania - o tym musisz pamiętać, by zacząć przygodę z kąpielami w zimnej wodzie
Czapka na głowie będzie Ci przypominać o tym, że podczas lodowatych kąpieli nie można zanurzać głowy. To, jak długo można morsować zależy od temperatury wody, wieku osoby morsującej, jej doświadczenia, a także samopoczucia. Szczytowego momentu szoku termicznego po wejściu do zimnej wody organizm doświadcza po 30 sekundach. Z kolei w 2-3 minucie następuje faza adaptacji.
U zdrowych osób hipotermia nie powinna nastąpić w ciągu 30 minut, jednak pierwsze wejście do wody powinno być krótkie i wystarczy kilka minut. Do wody należy wchodzić stopniowo. W lodowatej wodzie dochodzi najpierw do zwężenia naczyń krwionośnych, a potem ich rozszerzenia. Należy pamiętać, że zarówno przed morsowaniem, jak i po nim nie można pić alkoholu.
Pierwsze morsowanie - bezpośrednie przygotowanie do kąpieli w lodowatej wodzie, czyli o diecie słów kilka
Przed morsowaniem warto pamiętać, żeby zjeść posiłek. Morsowanie pozytywnie wpływa na organizm, ale na około dwie godziny przed wejściem do lodowatej wody należy zjeść pełnowartościowe danie. Podstawą takiego posiłki powinny być węglowodany złożone z dodatkiem białka lub tłuszczów. Może to być np. makaron pełnoziarnisty z serkiem mascarpone i szpinakiem albo kurczak z warzywami i kaszą pęczak czy też ryż z warzywami i mięsem mielonym.
Przed lodowatą kąpielą warto spożyć takie danie, które nie będzie ciężkostrawne i nie będzie powodowało ospałości. Warto wiedzieć, że podczas 20 minut morsowania można spalić 700 kcal. Po morsowaniu także należy zjeść ?i wypić rozgrzewający napój, najlepiej herbatę☕️.
Przed pierwszym wejściem zrób porządną rozgrzewkę i skorzystaj z nauki pływania
Przed morsowaniem organizm należy odpowiednio rozgrzać, zatem jak przed każdą aktywnością sportową należy wykonać rozgrzewkę. Powinna trwać co najmniej 15, a najlepiej 20 minut. Możesz wykonać pajacyki, delikatny stretching, wyskoki czy wymachy, a także przebiegnąć krótki dystans.
Gdy poza zanurzeniem chcesz również chwilę popływać w zimnej wodzie, czyli spróbować nie tylko morsowania, ale i lodowego pływania, musisz opanować tę umiejętność do perfekcji. Możesz zawsze zapisać się na
kurs pływania dla dorosłych
.
Pokonasz opór przed wodą i poczujesz się w niej pewniej. Z kolei do morsowania przygotuj się biorąc codziennie zimne prysznice. Woda powinna mieć 10 stopni. Nie musisz też zaczynać zimą i możesz rozpocząć morsowanie jesienią.
Czy dzieci mogą morsować razem z rodzicami?
Jeśli pediatra wyrazi zgodę, a dziecko razem z Wami przejdzie odpowiednią adaptację, to także może morsować. Ponieważ dzieci mają niewiele tkanki tłuszczowej, ich morsowanie powinno trwać zdecydowanie krócej niż u dorosłych. Przed morsowaniem organizm należy przygotować. W końcu niskie temperatury panują nie tylko w samej wodzie, ale i na zewnątrz.
Rozgrzewka nawet przed jednym kilkunastosekundowym zanurzeniem, które rekomendowane jest w przypadku dzieci poniżej 12 roku życia jest obowiązkowa. Dzieci od 12 roku życia mogą zanurzyć się w zimnej wodzie na nie więcej niż 2 minuty. Jeśli dziecko ma ogólny strach przed wodą i chcecie go z nią oswoić, to zanim zaczniecie morsowanie, zapiszcie je na basen. Kurs pływania dla dzieci będzie odpowiednim wyborem. Możecie wybrać zajęcia indywidualne lub grupowe.
Zalety morsowania, czyli co dają zimowe kąpiele i dlaczego warto morsować?
Regularne morsowanie korzystnie wpływa na zdrowie. Morsowanie poprawia funkcjonowanie układu krążenia. Kąpiel w zimnej wodzie powoduje lepsze zahartowanie?. Zatem dzięki temu zyskuje się większą odporność na infekcje??.
Warto zacząć morsować, gdyż dzięki temu skóra pozbywa się toksyn i jest lepiej odżywiona. Należy zażywać zimnych kąpieli, gdyż mogą także opóźniać procesy starzenia, a także redukować stany zapalne. Trudno zliczyć wszystkie korzyści jakie daje morsowanie. Warto nadmienić, że relaksuje i poprawia jakość snu. Zatem morsowanie zacznij już w tym sezonie! Zanim pójdziecie na otwarty akwen zimą, przed pierwszą kąpielą w zimnej wodzie skonsultujcie się z lekarzem.
Bibliografia:
https://katalogmarzen.pl/pl/artykul/jak-zaczac-morsowanie
https://zywieniemaznaczenie.pl/dieta-dla-morsa-co-najlepiej-jesc-i-ile-czasu-po-posilku-mozna-morsowac/
https://www.mamazone.pl/zdrowie-starszego-dziecka/morsowanie-dziecka/