Morsowanie hartuje organizm, jednak nie jest dla każdego - poznaj przeciwwskazania, nim rozpoczniesz przygotowania. Zanim znajdziesz się w zimnej wodzie, musisz najpierw odpowiednio się przygotować. Przed pierwszym morsowaniem skonsultuj się z lekarzem i sprawdź czy nie istnieją ku temu przeciwskazania.. Choć mówi się, że kąpiele hartują organizm, to jednak problemy kardiologiczne, choroby serca, nadciśnienie czy epilepsja wykluczają taką aktywność.


Spis treści: 

Morsowanie hartuje organizm, jednak nie jest dla każdego

Zgromadź potrzebny sprzęt do morsowania

Podstawowe zasady morsowania - o tym musisz pamiętać, by zacząć przygodę z kąpielami w zimnej wodzie

Pierwsze morsowanie - bezpośrednie przygotowanie do kąpieli w lodowatej wodzie, czyli o diecie słów kilka

Przed pierwszym wejściem do wody zrób porządną rozgrzewkę i skorzystaj z nauki pływania

Czy dzieci mogą morsować razem z rodzicami?

Morsowanie - dlaczego warto?


Zimna woda zdrowia doda - zgromadź potrzebny sprzęt do morsowania

Po konsultacji lekarskiej możesz rozpocząć przygotowanie sprzętowe do zimnych kąpieli. "Przymiarki" do morsowania ❄️?‍♂️ warto zacząć od:

          ✅ zakupu stroju kąpielowego;

          ✅ przygotowania czapki i rękawiczek;

          ✅ zakupu butów do pływania (sprawdzą się np. neoprenowe);

          ✅ przygotowania ręcznika;

          ✅ spakowania bielizny na zmianę;

          ✅ spakowania ciepłego ubrania;

          ✅ przygotowania termosu z herbatą.


Podstawowe zasady morsowania - o tym musisz pamiętać, by zacząć przygodę z kąpielami w zimnej wodzie

Czapka na głowie będzie Ci przypominać o tym, że podczas lodowatych kąpieli nie można zanurzać głowy. To, jak długo można morsować zależy od temperatury wody, wieku osoby morsującej, jej doświadczenia, a także samopoczucia. Szczytowego momentu szoku termicznego po wejściu do zimnej wody organizm doświadcza po 30 sekundach. Z kolei w 2-3 minucie następuje faza adaptacji.

U zdrowych osób hipotermia nie powinna nastąpić w ciągu 30 minut, jednak pierwsze wejście do wody powinno być krótkie i wystarczy kilka minut. Do wody należy wchodzić stopniowo. W lodowatej wodzie dochodzi najpierw do zwężenia naczyń krwionośnych, a potem ich rozszerzenia. Należy pamiętać, że zarówno przed morsowaniem, jak i po nim nie można pić alkoholu.


Pierwsze morsowanie - bezpośrednie przygotowanie do kąpieli w lodowatej wodzie, czyli o diecie słów kilka

Przed morsowaniem warto pamiętać, żeby zjeść posiłek. Morsowanie pozytywnie wpływa na organizm, ale na około dwie godziny przed wejściem do lodowatej wody należy zjeść pełnowartościowe danie. Podstawą takiego posiłki powinny być węglowodany złożone z dodatkiem białka lub tłuszczów. Może to być np. makaron pełnoziarnisty z serkiem mascarpone i szpinakiem albo kurczak z warzywami i kaszą pęczak czy też ryż z warzywami i mięsem mielonym.

Przed lodowatą kąpielą warto spożyć takie danie, które nie będzie ciężkostrawne i nie będzie powodowało ospałości. Warto wiedzieć, że podczas 20 minut morsowania można spalić 700 kcal. Po morsowaniu także należy zjeść ?i wypić rozgrzewający napój, najlepiej herbatę☕️.


Przed pierwszym wejściem zrób porządną rozgrzewkę i skorzystaj z nauki pływania