Znane przysłowie mówi ''zimna woda zdrowia doda" czy to prawda? Morsowanie mrozi krew w żyłach. Mimo to w Polsce coraz bardziej popularny sport ekstremalny. Sezon na morsowanie trwa. W odróżnieniu od innych dyscyplin sportowych nie potrzebujemy drogiego sprzętu specjalistycznego do morsowania.Do morsowania potrzebujemy


✅ stroju kąpielowego

✅ rękawiczek

✅ butów do wody

✅ czapki

✅ ręcznik

✅ bielizny na zmianę

✅ ciepłego ubrania

✅ termos

✅ zbiornik z zimną wodą.

✅ towarzystwoCo daje morsowanie?


✅ wykorzystanie niskich temperatur do poprawy zdrowia i łagodzenie bólu

✅ poprawia kondycję

✅ doskonalenie pływania

✅ spala zbędne kalorie

✅ zwiększa się ciśnienie krwi

✅ dotlenienia tkanki

✅ wzmocnienia układ odpornościowy

✅ relaksuje, poprawia jakość snu

✅ opóźniania procesy starzenia

✅ chłodzenie bolesnych części ciała powoduje zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie.Jak wygląda morsowanie?


✔ Przygotowanie miejsca, ręcznika

✔ Rozgrzewka 20-minutowa

✔ Skóra człowieka jest wyposażona w receptory zimna i ciepła, które reagują na warunki zewnętrzne. Mamy na ciele blisko 250 tys.punktów wrażliwych na zimno. Początkowo wskutek utraty ciepła zwężają się naczynia krwionośne w skórze i tkance podskórnej. W rezultacie krew płynie wolniej, spowolnieniu ulegają także procesy komórkowej przemiany materii. Skóra staje się blada, czasem pokryta gęsią skorka. Wszystko to jednak na krótko, bo zaczynają działać mechanizmy regulujące organizm. Naczynia krwionośne rozszerzają się, bladość skóry ustępuje miejsca zaróżowieniu. Dochodzi do przekrwienia tkanek. Te fizjologiczne reakcje organizmu wykorzystuje się przy kuracji zimnem podczas rehabilitacji. Nie zanurzaj głowy.

✔ Osuszenie i gimnastyka po wyjściu z wody.

✔ Dotarcie ciepłą, silnie utlenia krew, krąży czterokrotnie szybciej niż zwykle i dodaje ożywczej energii.Przeciwskazania


Morsowanie wymaga od nas dużo rozwagi, świadomości, możliwości fizycznych i odpowiedzialności.

Najlepiej przed rozpoczęciem przygody z morsowaniem zasięgnąć opinii lekarza. Morsem raczej nie będą mogły zostać osoby ciepiące na padaczkę, tarczyce, czy serce. Nie należy morsować samodzielnie, w razie złego samopoczucia należy korzystać pomocy innych.

Fanów zimnych kąpieli możemy spotkać o różnych porach dnia w tygodniu i w weekendy. Niektóre kluby zatrudniają ratowników lub instruktorów pływania.