Uczęszczając na basen za pewne nie raz widziałeś ludzi pływających różnymi stylami. Najczęściej jest to styl klasyczny, czyli popularna żabka. Gorzej jak zauważysz tak zwaną żabkę dyrektorską – z ciągle głową ponad taflą wody. Jest to bardzo niezdrowe dla kręgosłupa, szczególnie w odcinku szyjnym! Dlatego unikaj tego stylu jak ognia.

Jednak rzadko uświadczysz widoku osób pływających stylem motylkowym, przez niektórych nazywanych „delfinkiem”. Styl ten jest dość wymagający i polega na pełnej synchronizacji ruchów. Za to pozwala czerpać wielką przyjemność z jego stosowania i zyskamy w oczach postronnych widzów. Oczywiście nic nie zastąpi nauki w Naszej szkole pływania w Krakowie.


Styl motylkowy w teorii


Większość stylów pływackich wynikła z samej fizjonomii człowieka i była doskonalona przez lata jak nie wieki. Od XIX wieku style były opisywane regułami jak każdy pływak powinien się zachowywać w wodzie, jakie ruchy należą do danego stylu, a co jest zabronione (tutaj bardziej na zawodach).

Większość znanych styli w swej pierwotnej wersji nie przypominała znanych Nam obecnie technicznych zastosowań.

Jeśli chodzi o styl motylkowy to znamy jego twórcę. W 1935 roku fizyk Volney Wilson zanalizował ruch pływających ryb, głównie delfinów. W ten sposób obmyślił jak powinien zachowywać się człowiek w wodzie, aby móc płynąć tym stylem.

W Polsce natomiast pierwsze „użycie” stylu motylkowego na zawodach zastosował Stanisław Frąckowiak w 1957 roku.


Technika w stylu motylkowym


Uważany przez wielu, czy słusznie, za najtrudniejszy do nauki styl. Za to jednak pozwalający być bardzo efektywnym, gdzie zaangażowanie energii jest stosunkowo niskie do szybkości pływania. Wymaga od nas siły, koordynacji ruchów i swoistego falowania w wodzie.

Tutaj warto nadmienić, że jest to drugi najszybszy styl pływacki. Ustępuje tylko kraulowi i to nieznacznie. Na odcinku 100metrów rekordy świata prezentują się następująco:

Basen 50 metrów:

1.    Kobiety

·         55,48 sekund – styl motylkowy

·         51,71 sekund – kraul

2.    Mężczyźni

·         49,50 sekund – styl motylkowy

·         46,91 sekund – kraul

 

Sam styl charakteryzuje się jednoczesnym ruchem nad wodą obu rąk oraz odbijaniem się obiema nogami. Co ważne, na jeden ruch ramion musimy odbić się dwukrotnie.


Ramiona pracują jednocześnie przy przenoszeniu się nad powierzchnię wody do przodu, aby następnie przy biodrach wyjść z wody. Cały cykl powtarzamy na okrągło.


Nasze ciało pozostaje ciągle w ułożeniu na piersiach , zmianą ulega w wyniku pionowych ruchów tułowia oraz współdziałającemu ruchowi nóg. W ruch ten powinno być zaangażowane nasze całe ciało od głowy na stopach kończąc. Instruktor pływania w Krakowie chętnie pomoże przy ćwiczeniu prawidłowej techniki.