Czy zadałeś/aś sobie kiedyś pytanie jak ważną rolę odgrywają nogi w pływaniu?
Oglądając profesjonalnych zawodników np. na olimpiadzie Nasz wzrok przykuwa rozbudowana klatka 
i ramiona. Niezależnie czy widzimy konkurujące Panie czy Panów, jak również styl w jakim będą pokonywać basen to widok górnej połowy ciała wywołuje efekt „wow”.


A co jeśli dowiesz się, że płynąc bez użycia rąk Twój czas pokonania jednej długości basenu powinien być jedynie o kilkanaście sekund gorszy?


Po co doskonalić technikę pływania?


Duża część osób traktuje pracę nóg na basenie dość protekcjonalnie. Ot trzeba nimi machać, aby nie ciągnęły na dno. Większą część naszej uwagi skupia ruch ramion i pozycja ciała  w wodzie. Jednak efekt płynięcia to połączenie ruchu i ułożenia całego ciała. Można powiedzieć od czubka głowy po palce u nogi. Serio! Nie przesadzam.

W pracy nóg ważny jest każdy detal. Zacznijmy od tego, skąd pochodzi siła wymachu.  Czy generujesz ruch głównie poprzez ugięcia kolan w stylu dowolnym? Jeśli tak to musisz natychmiast przestać to robić. W ten sposób męczysz mięśnie ud, ponieważ cała siła ruchu kopnięcia nożycowego musi pochodzić z biodra.

Jest takie przysłowie: „starego psa nie nauczy się nowych sztuczek”. Ma ono w pływaniu bardzo mocne odwzorowanie. Osoby dorosłe jest znacznie ciężej oduczyć zakodowanego w podświadomości ruchu jaki wykonują w wodzie. Ciężkie zadanie, ale nie jest niemożliwe. Nasz trener doskonalenia pływania w Krakowie chętnie wskaże jak prawidłowo powinna zachowywać się noga w wodzie.


Jak ważna jest praca nóg w pływaniu?


Poprawne wymachy w wodzie Naszych nóg są niezmiernie ważne. Nie ma tutaj znaczenia jakim stylem aktualnie pływasz. To one generują od 50% do 85% Naszej siły napędowej w wodzie.

Jeśli nogi są zanurzone zbyt głęboko w wodzie, zmusza Nas to do zużycia o wiele większych nakładów energii. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu większe ilości wody otaczają Nasze nogi,
a dodatkowo nie jest zachowana prosta sylwetka. Powoduje to potrzebę mocniejszego wymachu, aby uzyskać taką samą ilość energii co przy położenie nóg tuż pod powierzchnią wody.

Drugim najczęściej spotykanym błędem, o ile można tak to nazwać, to zbyt mała elastyczność ruchu w kostce. Jeśli posiadasz zgięte stopy do przodu, czyli tak zwane zgięcie grzbietowe,
Twoje stopy będą niczym kotwice w wodzie. Ułożenie stopy powinno polegać na obciągniętych palcach w stronę podeszwy, a stopa tworzyć linię prostą z łydką. Może nie udać Ci się to od razu, ale ćwiczenie na większy zakres ruchu stopy powinien sukcesywnie pomagać. Instruktor pływania w Krakowie podpowie jakie ćwiczenia należy wykonywać w domu i na basenie.


Jak poprawić pracę nóg w pływaniu?


Ujmę to w kilku praktycznych punktach:


- W ruchu nożycowym nie usztywniamy nogi. Lekka praca w kolanie zmniejsza napięcie mięśni.

- Ruch nogi jak na rowerze jest bezcelowy. Marnujemy tylko Naszą energię.

- Jak wcześniej wspomniałem, ruch nogi powinien pochodzić z biodra

- Stopy powinny być tuż przy powierzchni wody.

- W ruchu nożycowym stopy możemy skierować delikatnie do środka. Powiększy to powierzchnię która będzie pracować.