Od jakiego wieku można rozważyć wyjazd na termy zimą z dzieckiem? Które termy dla małych dzieci są najlepsze? Jak się przygotować do rodzinnego wyjazdu i czym kierować się przy wyborze destynacji? Podpowiadamy!


🏊‍♂️🔥Czy dzieci mogą na termy? 


Jeszcze parę lat temu wyjazd na termy kojarzony był ze sposobem spędzania czasu dla osób starszych i seniorów, którym zależało na odpoczynku i wykorzystaniu możliwości terapeutycznych wód termalnych. To się jednak zmieniło: termy i ośrodki wypoczynkowe stawiane w ich pobliżu mają wiele do zaoferowania turystom w każdym wieku, w tym również rodzinom z małymi dziećmi.


Niektóre obiekty termalne wręcz kierują swoją ofertę do rodziców i najmłodszych: starsi mogą liczyć na wytchnienie od codziennych rodzicielskich obowiązków w strefie relaksu i strefie saun, a młodsi spędzą zorganizowany czas na zajęciach sportowych i na wodnym placu zabaw. Dzieci mogą korzystać zarówno z basenów zewnętrznych, jak i krytych kompleksów basenów termalnych: woda termalna ma właściwości nie tylko relaksujące, ale również doskonale wpływające na górne i dolne drogi oddechowe. 


Termy z dzieckiem, czyli na jakie atrakcje można liczyć


Wybierając termy na wyjazd z dzieckiem warto kierować się ofertą konkretnego ośrodka, która zazwyczaj jest bardzo dobrze rozpisana na stronie internetowej danego miejsca. Nie ma co się oszukiwać: małe dzieci nieszczególnie są zachwycone możliwością spokojnego relaksu w gorącej wodzie basenów termalnych i na pewno nie będą w stanie docenić korzyści zdrowotnych takiego spędzania czasu.


Dlatego w klasycznych ośrodkach, których oferta kierowana jest do dorosłych, bardzo szybko się znudzą i stracą zainteresowanie. A to, jak wie każdy rodzic, przepis na bardzo kiepski wypoczynek: znudzone dziecko potrafi dokazywać, a w konsekwencji opiekun jest w pełni zaabsorbowany znajdywaniem zajęć maluchowi. Ponadto, pozostali goście ośrodka niekoniecznie mogą być zadowoleni z takiego głośnego i rozbrykanego towarzystwa. 





Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z rodzinnego wyjazdu! Po prostu zainteresujmy się ośrodkami, które posiadają strefę zabaw, przeznaczoną stricte dla maluchów. Zazwyczaj przypominają one parki wodne: mają zjeżdżalnie, brodziki, szeroki asortyment dmuchanych zabawek i, co najważniejsze, wykwalifikowaną obsługę, która zajmuje się animowaniem maluchów i czuwa nad ich bezpieczeństwem. 


Rodzinne ośrodki doskonale znają potrzeby swoich klientów, dlatego posiadają rozwiniętą zarówno strefę zabaw, jak i gastronomiczną, w której maluchy i ich rodzice mogą zaspokoić głód ulubionymi przysmakami. Dzięki temu, opiekunowie zwolnieni są z obowiązku pamiętania o przekąskach i godzinach posiłków. Szczególnie polecane dla rodzin z dziećmi ośrodki mają punkty gastronomiczne zlokalizowane wewnątrz sekcji z termami: dlatego nie ma potrzeby opuszczania jej, gdy pociecha zgłosi burczenie w brzuchu. 


Czy termy dla małych dzieci to dobry pomysł?


Wody termalne mają udowodniony badaniami dobroczynny wpływ na organizm. Kąpiele termalne są formą terapii uzupełniającej wielu schorzeń: atopowego zapalenia skóry, alergii, schorzeń górnych i dolnych dróg oddechowych. Specjaliści podkreślają, że nie ma ograniczenia wiekowego (zarówno dolnej jak i górnej granicy) jeśli chodzi o możliwość korzystania z term. Warunkiem jednak jest brak występowania przeciwwskazań. Jeśli zatem zastanawiasz się, od kiedy można z dzieckiem pojechać na termy, odpowiedź brzmi: od pierwszych miesięcy życia. Należy taki wyjazd skonsultować jednak z pediatrą i wykonać zalecany dla pierwszych miesięcy życia komplet szczepień. 


Jeśli chodzi o przeciwwskazania do korzystania z term, które mogą dotyczyć maluchów, to zalicza się do nich:

✅ arytmię serca

✅ padaczkę lekoodporną

✅ gruźlicę

✅ ostrą infekcję dróg oddechowych

✅ aktywne infekcje wirusowe

✅ niewydolność płuc

✅ wszelkie dolegliwości dermatologiczne związane z bakteriami i wirusami. 


Warto też zaznaczyć, że z dobrodziejstwa term mogą korzystać także kobiety w ciąży, pod warunkiem jednak, że ich lekarz prowadzący nie widzi ku temu przeciwwskazań. Woda termalna ma liczne prozdrowotne właściwości i jest całkowicie bezpieczna dla mamy i rozwijającego się dziecka. Dodatkowo, może pomóc uśmierzyć różne dolegliwości związane z ciążą: uczucie ciężkości kończyn, bóle stawowe i kręgosłupa, świąd skóry. 


Wyjazd na termy z maluchem. Na co się przygotować?


Niezależnie od tego, czy udajemy się na termy z 3-miesięcznym dzieckiem, planujemy wyjazd na termy z rocznym dzieckiem czy starszakiem, zestaw dodatkowych rzeczy do zabrania jest bardzo podobny. Potrzebne będą:



✔️ kostium kąpielowy (taki sam, jakiego używacie na zwykłym basenie)

✔️ mineralny, wodoodporny krem przeciwsłoneczny (jeśli termy znajdują się pod gołym niebem, a wyjazd zaplanowaliście w okresie letnim)

✔️ zabawki do wody, które pomagają dziecku utrzymać się na powierzchni i wspomagają naukę pływania, takie jak rękawki, koła, zabawki dmuchane, deski piankowe (warto pamiętać, że fizjoterapeuci odradzają stosowanie rękawków u dzieci młodszych niż 2,5 roku!)

✔️ ręczniki

✔️ pieluszki wodoodporne lub pieluszki wielorazowe z tkaniny pul (jeśli dziecko jeszcze nie jest odpieluchowane)


Jeśli nie wiesz, jak ubrać dziecko na podróż do term, pamiętaj, że konieczne jest dostosowanie stroju do pogody. Woda na basenach ma temperaturę ok. 34-36 stopni. Na zimowy wyjazd na termy warto zatem zabrać ze sobą ciepłe ubrania, które uchronią dziecko przed intensywnymi zmianami temperatury, które mogłyby skutkować przeziębieniem.

Zewnętrzne baseny termalne polecane są raczej dla starszych dzieci jeśli chodzi o okres zimowy. Zewnętrzna strefa zabawy jest zazwyczaj dostępna w lecie, a wraz z nią mnóstwo wodnych atrakcji dla dzieci, duża zjeżdżalnia, brodziki, natryski etc.


Które obiekty z małymi dziećmi warto odwiedzić i gdzie znajdziemy wody termalne?

Najczęściej polecane termy na wyjazd z niemowlakiem to termy BUKOVINA, które mają do zaoferowania mnóstwo atrakcji dla małych i dużych: posiadają strefy rekreacyjne i sekcje zaciszne, a dodatkowo słyną z doskonałej kuchni. 

Oprócz tego popularne termy do odwiedzenia z dzieckiem to Bania w Białce Tatrzańskiej, Aqua Park Zakopane, Baseny Mineralne w Solcu-Zdroju, Termy Chochołowskie i Termy Szaflary. Rodzice polecają także tarnowskie termy i Termy Uniejów, gdzie woda ma temperaturę optymalnie dopasowaną do potrzeb dzieci i opiekunów. Warto zaznaczyć, że wszystkie wymienione obiekty posiadają całoroczne baseny, więc można się do nich udać niezależnie od pory roku. 


Zobacz także nasz artykuł na temat zalet morsowania.

Bibliografia:

The Role of Thermal Water in Chronic Skin Diseases Management: A Review of the Literature, Sara Cacciapuoti, Maria A. Luciano, Matteo Megna, Maria C. Annunziata, Maddalena Napolitano, Cataldo Patruno, Emanuele Scala, Roberta Colicchio, Chiara Pagliuca, Paola Salvatore and Gabriella Fabbrocini, Journal of Clinical Medicine, za: NCBI