Treningi na basenie to podstawa dla każdego pływaka, jednak warto uzupełnić je treningami lądowymi, czyli siłowymi. Prawidłowy dobór ćwiczeń pozwala na poprawę wyników oraz zwiększenie efektywności pracy mięśni. Wybierając jednak metody treningu lądowego jako uzupełnienia pływania, warto poradzić się specjalisty, ponieważ każdy pływak ma inne potrzeby, zależnie od założonych celów. Ćwiczenia lądowe powinny być tak dobrane, aby nie zwiększały masy mięśniowej, ale przede wszystkim przyczyniały się do poprawy pływalności. Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę podczas treningu lądowego, aby był jak najbardziej efektywny i przekładał się na wyniki w wodzie? Trening dla pływaka poza basenem Przede wszystkim należy pamiętać, że treningi na lądzie powinny być ćwiczeniami uzupełniającymi, a nie głównym celem. Zbyt forsowne, źle dobrane lub nieprawidłowo wykonywane ćwiczenia z obciążeniami mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc i negatywnie wpłynąć na rezultaty osiągane na basenie. Obydwa programy treningowe muszą być do siebie dopasowane i rozsądnie ułożone. Każdy trening powinien być efektywny, dlatego podczas ćwiczeń na lądzie warto starać się rozwijać przede wszystkim te umiejętności i obszary, które trudno byłoby usprawnić wyłącznie podczas ćwiczeń w wodzie. Przykładowo, trening z obciążeniem bardzo dobrze sprawdza się w wyćwiczeniu odbicia przy skoku oraz nawrocie, z kolei wytrzymałość najlepiej jest budować na basenie. Oczywiście w czasie treningu lądowego trzeba zadbać o bezpieczeństwo, ponieważ kontuzja, do której doszło na siłowni, może skutecznie wykluczyć możliwość ćwiczeń pływackich. Do tego rozciąganie - często bardzo zaniedbywane przed wejściem do basenu. Jak ważne jest odpowiednie rozciągnięcie mięśni i stawów niech świadczy fakt, że osoby, które zaniedbają tę część ćwiczeń, mają ograniczoną ruchomość w stawach, a tym samym bardzo trudno nabyć im nowe umiejętności.