Pływanie jest dyscypliną, w której szczególnie dużą rolę odgrywa technika. Bardzo ważne jest opanowanie zasad prawidłowego oddychania, ale także pracy rąk i nóg, właściwych dla każdego ze stylów. Praca dolnych kończyn jest istotnym elementem stylu grzbietowego oraz kraula. Dlaczego należy nad nią pracować? Technika pracy nóg wpływa na szybkość pływania – trzeba zadbać o ich siłę, ale także o jakość techniki. Najlepszym sposobem jest staranny trening, dzięki któremu właściwe wykonanie wejdzie w nawyk. Warto poświęcić czas na budowanie dobrej techniki, ponieważ pozwoli to uzyskiwać lepsze wyniki.

Kraul – jak powinna wyglądać praca nóg?

W pływaniu istotną rolę odgrywa pozycja głowy, która wpływa na układ ciała. Pływak powinien mieć czoło pod powierzchnią wody, a w trakcie startu patrzeć przed siebie. Należy rozluźnić szyję i górną część pleców. Trzeba także zwrócić na pracę ramion – ramię powinno być wydłużone, a pociągniecie należy skończyć na wysokości ud.

Ruch nóg w kraul powinien odbywać się pod wodą, aby uniknąć powstania nierównomiernego oporu przy uderzaniu stopami o taflę wody. Stopa powinna lekko przełamać taflę wody, ale nie wychodzić ponad nią. Tym samym ilość piany, która powstaje w trakcie pływania kraulem, nie powinna być duża. Trzeba postarać się, aby stopy pracowały blisko siebie, mogą się jednak one krzyżować, jeśli mamy do czynienia z długim dystansem. Nogi nie mogą być sztywne, powinny lekko „pracować” w kolanie.

Ruch nogi w kraulu rozpoczyna się od biodra prostą nogą w górę. Następnie, już u góry, tuż przy powierzchni, gdy noga za chwilę zmieni kierunek ruchu, czyli zacznie pracować w dół, ugina się lekko w kolanie. Następnie, przy wykonywaniu kopnięcia w dół, noga się prostuje, i przy zakończeniu ruchu kopnięcia w dół ponownie się prostuje.

Siła wkładana w pracę nóg w kraula powinna pochodzić z bioder, ruchy mają być niezbyt duże, ale efektywne. Trzeba także postarać się ograniczyć kiwanie ciała na boki i w miarę możliwości utrzymać stabilną pozycję.