Decydując się na uprawienie windsurfingu, kitesurfingu, nurkowanie czy jazdę na skuterze wodnym, trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze. W polskich warunkach klimatycznych pianka do pływania jest niezbędna. Bez niej organizm bardzo szybko może zostać wychłodzony. Idealnie sprawdza się pianka do pływania, która nie krępuje ruchów i zapewnia wymagane ciepło. Co brać pod uwagę podczas jej kupna? W sklepach znajdują się trzy rodzaje pianek do pływania:

  • suche;
  • półsuche;
  • mokre.
Pianka mokra przeznaczona jest do uprawiania sportów wodnych latem. Pozostałe dwa rodzaje to modele, w których pływać można w wodach o niższych temperaturach. Wybierając piankę, trzeba kierować się przede wszystkim grubością materiału. W przypadku pianek letnich waha się ona od dwóch do trzech milimetrów. Skafandry przeznaczone do uprawiania sportów wodnych w wodach o niższej temperaturze są już nieco grubsze: warstwa materiału ma od trzech do sześciu milimetrów. Trzeba pamiętać, że najwięcej tkaniny powinno być na torsie, który wychładza się błyskawicznie. Na rękach oraz nogach pianka może być cieńsza. Każda pianka pokryta jest – albo z jednej, albo z obu stron – dodatkowym materiałem. Najczęściej jest to nylon bądź dżersej. Te drugie zapewniają większe ciepło, ale trzeba pamiętać, że ich włożenie bywa naprawdę bardzo trudne i nierzadko potrzebna jest pomoc drugiej osoby. Pianki z nylonu założymy bez trudu, ale nie zagwarantują one tak dobrych warunków cieplnych.